Покрова Пресвятої Богородиці — символ захисту і заступництва
- 13.10.2013, 23:47
- 4 167
14 жовтня християни східного обряду відзначають Покрову Пресвятої Богородиці. Свято це не лише релігійне, а й народне. У цей день в Україні також відзначають День українського козацтва та День Української повстанської армії. Чому релігійне свято вважають ще й народним, журналіст “ВЗ” попросила розповісти настоятеля церкви Святого Миколая села Демні Степана Цихуляка.
—Покрова Пресвятої Богородиці вважається символом захисту, заступництва і втіхи, молитви про спасіння світу від бід і страждань. Цього дня віруючі просять у Цариці Небесної захисту та допомоги. Пресвяту Богородицю вважають ще й покровителькою українського козацтва, — каже отець Степан. — Свято Покрови було введено у християнство в Х столітті і має під собою чи то легенду, чи то подію, яка відбулася у столиці Візантії — Царгороді. Місто було оточене чужинцями, і Божа Мати покрила своїм омофором (покровом) городян, які молилися на Всенощній службі у Влахерській церкві. Це побачив святий Андрій: пiд церковним склепiнням з’явилася Пресвята Богородиця в оточеннi ангелiв, пророкiв i апостолiв і накрила своїм омофором християн. Це було провістям перемоги. Так і сталося: невдовзі наспіли воїни-захисники і звільнили населення від нападників. Від омофору (покрову) свято і отримало свою назву. А цей сюжет прислужився тому, що для козаків свято Покрови стало найбільшим і найзначущішим святом. Колись у цей день у козаків відбувалися вибори нового отамана.
Козаки настільки вірили в силу Покрови Пресвятої Богородиці і так щиро й урочисто відзначали свято, що впродовж століть в Українi воно набуло ще й козацького змісту і отримало другу назву — Козацька Покрова. Віднедавна свято Покрови в Україні — це День українського козацтва.
Українська повстанська армія, що боролася під час Другої світової війни на землях Західної України проти гітлерівської і більшовицької окупації батьківських земель, теж обрала собі свято Покрови за День зброї, віддавшись під опіку Святої Богородиці.
З давніх-давен до Покрови завершувався період сватань і приготування до весіль, який починався після Першої Пречистої. Дівчата, які хочуть вийти заміж, на Покрову потайки просять: “Покровонько-покровонько, накрий мою головоньку, сяков-таков онучов, най ся дівков не мучу”.
За народними прикметами, від Покрови починається зима. Старі люди кажуть: на Покрову до обіду осінь, по обіді — зима, бо свята Покрова землю вкриває де листком, а де сніжком.