Покриє листом і снігом
- 14.10.2022, 07:00
- 1 202
14 жовтня — свято Покрови Пресвятої Богородиці
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/473668/pokrova.jpg)
Воно важливе не тільки у церковній традиції, а й народній. Особливу шану мало серед козаків, українського війська. І тепер наші бійці схиляють голови під Покров Пресвятої Богородиці, просять заступництва та ласки.
В основі свята — реальна подія з X століття, яка сталася у Влахернах, біля Царгорода. Місто взяли в облогу сарацини (араби). Християни молилися у храмі всю ніч. Ураз з’явилася Богородиця і над головами присутніх простягнула свій омофор (покров). Це видовище бачили тільки двоє - Андрій та Єпіфаній. Але покров став добрим знаком майбутньої перемоги. Християни справді прорвали облогу й відтіснили вороже військо.
День перед Покровою був останнім днем праці безземельних селян-наймитів. Великі землевласники винаймали їх для сільськогосподарських робіт зі свята Літнього Миколи (22 травня). А на Покрову розраховувалися з ними, «укладали угоди» (усна домовленість) на наступний рік.
Починаючи з Покрови, масово справляли весілля. Адже зібрано врожай, тож було чим частувати гостей.
За фенологічними спостереженнями, на Покрову більшість дерев уже стоять безлистими. Хіба що дуб не поспішає розлучатися зі своєю поруділою «одежею». Цього дня також може випасти сніг. Але він довго не протримається. Тому кажуть:
- Покрова покриє землю листом і снігом.
- Якщо на вишнях ще тримається листя — очікуйте теплої зими; опало — холодної.
- Перший сніг на Покрову скоро розтане — зима забариться, однак буде сніжною.
- Яка погода на Покрову — такою видасться зима.
- Зранку вітер із півдня, а після обіду північний — початок зими буде теплим, але згодом похолоднішає.
Тарас ЛЕХМАН.