На Львівщині з’явилася перша в Україні жаб’яча ферма
Комусь смакують равлики, комусь – жабки...
Тут бузьки ходять «натовпами» і будують гнізда, а місцеві мешканці традиційно тримають корів, свиней, вирощують городину. А віднедавна мальовниче село Яблунівка, що за 7 км від Буська, стало знаменитим завдяки… жаб’ячій фермі — єдиній в Україні. Цього року тут планують зібрати «перший врожай» їстівних жаб.
Чому жаби? Як живеться цим земноводним, які вони? Про це дізнавалася кореспондент «Високого Замку», вирушивши у тур вихідного дня до Яблунівки. Гідом на фермі був Орест Давидко.
/wz.lviv.ua/images/news/2020/07/zhaby_foto_1(1).jpg)
Ще п’ять років тому партнери Орест Давидко, Андрій Дзюбан і Артем Хмиз відкрили у Львові невеличкий ресторан французької кухні Tante Sophie (з французької — «Тітонька Софія». — Авт.). У цьому закладі, за задумом компаньйонів, мали намір готувати страви за класичними рецептами французького Провансу. А невід’ємна частина цієї кухні — страви з равликів та жаб’ячих ніжок. Спочатку в меню з’явилися равлики, яких завозили з-за кордону, згодом почали вирощувати самі — навіть частину відправляти на експорт. Потім почали завозити жаб’ячі ніжки та готувати з них страви. А шеф-кухаря відправили на навчання до Парижа.
Для вирощування равликів заснували ферму Tante Snails у селі Яблунівка, поруч із територією колишньої колгоспної ферми. Свого часу партнери викупили її. Орест Давидко взяв поруч землю під особисте селянське господарство.
Згодом вирішили, а чому б жабок самим не вирощувати? Поштовхом для реалізації задуму стала перемога у конкурсі на підтримку села «Село. Кроки до розвитку», який організував Агроіндустріальний холдинг «Миронівський хлібокомбінат». Переможцям обіцяли гранти на втілення нестандартних ідей. «Перемога у цьому конкурсі й послугувала для нас чарівним пенделем, щоб реалізувати проєкт із жабками», — розповідає один із партнерів Орест Давидко.
За отриманий грант (50 тис. грн) закупили у Франції жабок і почали їх розводити. Для споживання вирощують спеціальний вид жаб — так звану їстівну, або зелену водну жабу (роду Зелена жаба Pelophylax esculentus, що є природним гібридом видів ставкової і озерної жаб, який сформувався близько 5000 років тому).
/wz.lviv.ua/images/news/2020/07/zhaby_foto_8.jpg)
/wz.lviv.ua/images/news/2020/07/zhaby_foto_4.jpg)
Наприкінці минулого року привезли із Франції перше маточне поголів’я і випустили його у водойму, яку викопали на равликовій фермі. «Було цікаво, як жаби перезимують у наших умовах, — зізнається Орест. — Переживали, чи приживуться, але днями вони вже дали перше потомство».
Як виявилось, жаби — створіння невибагливі, не потребують особливого догляду. Живуть у невеличкому ставку і харчуються комахами, яких самі собі зловлять. По кутках водойми встановили ліхтарики, які ввечері приваблюють комах. Тож жабки тут не голодні.
«У природі така жабка виростає за два роки», — показує ставок із жабками Орест. Поруч вже є новий ставочок, куди мають намір переселити старших жаб. Маленьких пуголовків, яких від 60−70 жаб народилося до тисячі, залишать у тій водоймі, де вони народилися.
Поспостерігати за жабками приходять відвідувачі равликової ферми. На фермі активно розвивають екскурсійну діяльність. Навідуються на ферму і гурмани. Близько 60 відсотків відвідувачів надають перевагу равликовому меню, 40 відсотків смакують жабками.
Досі більшість равликів йшла на експорт — у країни Європи (Іспанію, Італію, Францію, Польщу), бо в Україні ще не сформувалася відповідна культура споживання. Карантин негативно вплинув на бізнес. Але проблеми почалися ще торік, коли не змогли вивезти всього равлика у зв’язку з тим, що у нашій країні змінилося законодавство щодо експорту. А потім ввели карантинні обмеження. Довелося закопати 60 тонн равлика, що у грошовому еквіваленті — 60−70 тисяч євро, або близько двох млн гривень. Невідомо, що буде з експортом і цьогоріч…
На фермі поставили собі завдання привчати людей до цих делікатесів. У Яблунівці подають равликів, фаршированих різними соусами. Я замовила собі смажені жаб’ячі лапки. Подали делікатес із лимоном та багетом, спеченим на фермі. Куштувала їх із білим вином «Шардоне», виготовленим на Закарпатті. На смак м’ясо нагадує куряче. Таке ж ніжне, але має щось своє, незвичне. За таку порцію у ресторані правлять 220 грн, ще 50 грн коштує келих вина.
Фермер-ресторатор каже, що у своєму ресторані у Львові помітили тенденцію — люди все менше замовляють страви зі звичного червоного м’яса. «Якщо говорити про равликів і жаб, то, крім поживних і корисних речовин, нічого іншого вони не містять», — каже Орест.
/wz.lviv.ua/images/news/2020/07/zhaby_foto.jpg)
У хорошому настрої покидала равликову ферму Tante Snails, вхід до якої прикрашає вивіска «Тут живуть равлики». Незабаром на ній з’явиться інформація і про жабок.
/wz.lviv.ua/images/news/2020/07/zhaby_foto_2.jpg)