«Хотіли дати росіянам по зубах»: у Львові — прем’єра фільму «Крим. Оточені зрадою»

  • 02.04.2019, 18:12
  • 694

2 квітня у Львові у Будинку офіцерів відбулася презентація стрічки «Крим. Оточені зрадою».

Про це повідомляє ІА ZIK.

Документальний 40-хвилинний фільм розповідає про буремний лютий-березень у Криму у 2014 році. Оператором та режисером стрічки став військовий журналіст, підполковник Віктор Гром.

Нині Віктор Гром обіймає посаду заступника начальника Центральної телерадіостудії Міністерства оборони України. Саме Гром відзняв унікальне відео про події, які відбувались всередині військової частини у кримському Перевальному. Документальні кадри з військовослужбовцями 36 бригади берегової оборони, російські «зелені чоловічки» та інтерв’ю з безпосередніми учасниками тих подій — все це увійшло у фільм.

Віктор Гром з 2010 року проходив службу у Криму. Він «служив там, жив і не збирався звідти їхати». Але, на жаль, відбулася окупація.

«Я зі Львова. Дуже хвилювався у ті дні, коли відбувався Майдан. Бачив це піднесення і думав, що щось зміниться у Криму. Зателефонував генерал-майор Ігор Воронченко, який зараз командує військово-морськими силами, і запросив до військової частини. Він сказав, що мені треба бути там для того, щоб я мав комунікацію з цивільними ЗМІ.

Оскільки зв’язку із материковою Україною не було, а коли був, то все прослуховувалося. Тому мені доручили повідомляти інформацію, яку треба було подавати цивільним ЗМІ, щоб всі бачили, яка реальна ситуація.

З 27 лютого по 19 березня я безпосередньо знаходився в середині військової частини у Перевальному. Перших два тижні був неймовірний заряд. Хлопці були готові воювати, давати відсіч, навіть розуміючи, що сили були нерівні. Однаково хотілося дати росіянам по зубах", — розповідає Віктор Гром.

Військовий зазначив, що цим фільмом хоче показати «інший бік медалі».

«Багато хто вважає, що наші хлопці боялися. Але це не так! Цим фільмом хочемо показати те, що робилося всередині військової частини.

Місія стрічки показати суспільству всю ту складність ситуації. Весь відзнятий архів, десятки годин унікального відео вдалося врятувати і вивезти на материкову Україну.

Згодом, вже під час участі в АТО, зустрівся із деякими учасниками кримських подій, які не зрадили військовій присязі. Збирав відомості про долю тих, хто залишився на службі окупантів. І так, крок за кроком, вдалося створити цей документальний кінопроект", — повідомив Віктор Гром.

До стрічки увійшли ексклюзивні інтерв’ю з очевидцями та безпосередніми учасниками тих подій: Ігорем Воронченком, Мустафою Джемілєвим, Юрієм Головашенком та Віктором Сікозою. У фільмі присутні кадри захоплення та блокування частини з ракурсу, який був недоступний журналістам, також кадри, які чітко зафіксували події анексії українського Криму російськими військами.

Віктор Гром розповів також про свої безпосередні емоції, які запам’яталися йому на все життя.

«Моєю персоною почали цікавитися російські спецслужби. А мене сім’я була у Сімферополі. Тоді зрозумів, що це не жарти. До мене дзвонили різні волонтери, бо командири замовляли у першу чергу обезболююче, бинти, адже очікували, що буде бій.

Волонтерам розповів про свою ситуацію. Вже на другий день приїхали кримські татари і забрали мою дружину й сина та вивезли до Чонгару. А там хлопці на київських номерах привезли до Львова. Тоді я полегшено видихнув", — відзначив Гром.

Автор фільму підсумовує, що зараз ЗСУ сильні як ніколи, але повертати Крим потрібно дипломатичним шляхом.

Цю документальну стрічку вже репрезентували у Києві у Кримському домі. 6 квітня відбудеться показ фільму в Одесі, а 9 квітня — у Харкові, згодом у Маріуполі. А вже у травні документалка має з’явитися у вільному доступі на Ютуб каналі військового телебачення.

Голова кримськотатарського культурного центру Ернест Абкелямов, який теж відвідав показ стрічки, розповів, що на його думку українські фільми про Крим потрібно створювати та показувати регулярно, щоб не повторилася така ситуація на материковій Україні.

«З перших днів кримські татари допомагали українським військовим у частинах, які були заблоковані російськими „зеленими чоловічками“. Ми передавали їм необхідні речі: їжу, напої, сигарети і таке інше. Я особисто говорив до військових про те, щоб дали нам зброю. Але зброю не дали. Можливо, і правильно зробили. Вважаю, що такі фільми потрібно не раз на п’ять років показувати, а щомісяця. Фільм особливо актуальний у доленосний час виборів, бо ворог може потворити ситуацію також в інших областях там містах України», — відзначив Абкелямов.

В цілому, автори та глядачі стрічки сходяться на думці, що фільм є важливим нагадуванням та застереженням: Крим — це Україна, а ті, хто порушив наш суверенітет мають понести кримінальну відповідальність за це.

Схожі новини