Українські лікарі масово виїжджають на роботу за кордон

  • 03.10.2018, 18:58
  • 1 190

В українських лікарнях катастрофічно бракує персоналу. Звільняються лікарі та медсестри. Насамперед — молоді, амбітні й найкваліфікованіші.

Адже саме такі потрібні в Польщі, Чехії, Угорщині та Словаччині. І хоча медикам доводиться йти на професійне пониження, їхні заробітки за кордоном інколи на порядок більші, ніж на батьківщині, повідомляє ТСН.

«Не завжди можемо дозволити собі, щоб працювало 14 операційних столів, бо фізично не вистачає медичного персоналу», — кажуть в операційному блоці подільського центру онкології.

Тут 12 операційних сестер і всі працюють із додатковим навантаженням.

«Ми намагаємося якимось чином перекривати, планувати наш операційний день, щоб не зменшувати кількість операцій», — каже операційна медсестра.

Це означає, що одна медсестра в операційній проводить по 6 годин на день.

Лише за цей рік з подільського центру онкології звільнилися 74 людини. Це санітарки медсестри, лікарі і основна причина — це рівень заробітної плати.

Максимум зі всіма доплатами операційна сестра може заробити 4,5 тисячі. Від її кваліфікації залежить перебіг операції. Щоби навчити професійну операційну сестру минає не один рік.

В онкоцентрі 7 вакансій лікарів, а серед інтернів тільки й розмови — довчитися в Україні, і підтвердити диплом за кордоном.

Віталій Івасенко починав в Україні з районної лікарні. Потім працював у приватній клініці. 7 років терапевтичного стажу. Покинув усе і переїхав до Польщі. Нині працює зі старими людьми в приватному будинку опіки.

Щоб отримати лікарську ліценцію потрібно скласти тест на знання польської мови, іспит, що підтверджує диплом, пройти рік стажування в місцеві лікарні і по закінченні знову ліцензійний екзамен. На це потрібен час і близько тисячі євро.

«Треба було вивчити всю медицину тільки польською мовою і здати іспит. Вся родина мені допомагала, всі працювали, щоб я нічого не робив, а лише вчився і займався тільки цим», — каже лікар.

Повертатися Віталій не збирається. Навпаки — планує якнайшвидше перевезти до Польщі родину.

«Така ж робота, але умови кращі, зарплата — така сама ставка, що у нас в гривнях, тільки тут в злотих, відповідно в 7 разів більше», — розповідаю чоловік.

Для самих поляків це невеликі зарплати. І в їхніх лікарнях теж кадровий дефіцит — медики їдуть на роботу в Німеччину, Австрію.

«Є дуже сприятливі умови, у Польщі не вистачає медперсоналу, лікарів, спеціалістів і Польща дуже розраховує на Україну», — кажуть в кадровій агенції.

Українські лікарі за кордоном ідуть на пониження професійного статусу, але фінансово виграють.

«Заробітки лікарів залежать від кваліфікації. Починаються від 800 євро і до кілька десятків тисяч євро», — каже агент.

Руслан Сорока працює у компанії, яка допомагає українським лікарям працевлаштуватися в Польщі. Запитів, каже, щороку більшає. Чекають наших медиків і лікарні Чехії, Угорщини та Словаччини.

Офіційно в Україні не рахують лікарів, що їдуть працювати за кордон. Однак нині в шпиталях бракує третини медичного персоналу — це приблизно 40 тисяч лікарів і 20 тисяч медичних сестер.