Передплата 2024 «Добра кухня»

«Упереджено, дискримінаційно і просто дурниця…», — Посол Канади в Україні Роман Ващук про мораторій ЛОР на російськомовний культурний продукт

У ЗМІ коментують неоднозначне рішення депутатів обласної ради.

З другої спроби депутати Львівської обласної ради проголосували на сесії за заборону на території області російськомовного культурного продукту. Йдеться про пісні, вистави, публічні заходи, концерти… Відтепер культурна програма цих заходів має бути виключно державною мовою. «Встановити мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту в будь-яких формах на території Львівської області до моменту повного припинення окупації території України», — йдеться у рішенні Львівської облради. «За» проголосували 57 обласних обранців із 61 присутніх. Не забарилася негативна реакція деяких дипломатичних установ.

Свого часу подібну ухвалу прийнято на сесії Львівської міської ради. Згідно з документом, у всіх громадських закладах Львова має лунати лише українська мова. Йдеться не лише про пісні в кафе, а й про спілкування персоналу, вивіски, плакати, афіші, рекламні оголошення.

Згідно з рішенням сесії Львівської облради, наступний крок — створення у Львівській ОДА міжвідомчої робочої групи, до якої увійдуть представники громадськості, правоохоронці та місцева влада. Ця робоча група має провести роз’яснювальну роботу для фізичних та юридичних осіб про те, що до завершення війни на сході в закладах культури табу на російськомовний контент.

Виявляється, депутати обласної ради прийняли мораторій з кількох причин. Перша — щоб уникнути ескалації напруженості в суспільстві і недопущення розпалювання міжнаціональної ворожнечі. Друга — для захисту українського інформаційного простору від гібридних впливів держави-агресора і подолання наслідків тривалої мовної русифікації. І все це робили на основі численних звернень патріотичних і ветеранських громадських організацій Львова та області.

Історія про заборону російськомовного культурного продукту тягнеться ще з квітня цього року. Тоді обласні обранці звернулися з цим питанням до голови Львівської ОДА Олега Синютки та керівників органів місцевого самоврядування. Та чомусь питання так і не зрушило з мертвої точки. Мораторій запровадили майже через півроку…

Тепер це зіграло на руку агентів Кремля, які традиційно перекрутили інформацію на свій лад. Російська преса повідомила, мовляв на Західній Україні вирішили заборонити російську мову… І що «бандерівці» вкотре демонструють примітивний націоналізм.

З негативною реакцією щодо мораторію на російськомовний продукт виступив у Twitter Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук: «Заборона Львівської області, як це сформульовано, є упередженою, дискримінаційною, і це просто просто дурниця. І я кажу це як діаспорний носій української мови та послідовний борець за позитивні дії щодо культурних продуктів цією мовою, а також за різноманіття».

У коментарі для «ВЗ» Роман Ващук сказав, що рішення депутатів Львівщини неоднозначне. Чи означає це, якщо на Форумі видавців буде виставлено книжку Сенцова російською, то її негайно треба забрати з полиць… «Непродумані кроки, які ллють воду на московський пропагандистський млин, — не в інтересах України, — наголошує Посол Канади в Україні Роман Ващук. — Рішення грає для ворогів України, ніж для її оборонців. Рішення спочатку ухвалюють, а вже потім думають про наслідки. Спершу треба обговорити репутаційні наслідки, а лише тоді приймати. Тоді непорозумінь було б менше».

Телефоную за коментарем до головних ініціаторів рішення мораторію на російськомовний культпродукт — представників фракції ВО «Свобода» у Львівській облраді. Депутат від «Свободи» Руслан Кошулинський заявив, що йому байдужа реакція посла Канади. Пан Кошулинський не виключає, що він так написав через те, що, можливо не розібрався у справі, не читав рішення сесії Львівської облради.

«Чому ми вирішили розробити проект мораторію на російськомовний культурний продукт? До нас зверталися воїни російсько-української війни зі скаргами — у ресторанах, кафе не реагують на прохання АТОвців виключити російськомовну пісню, — каже Руслан Кошулинський. — Відбувалися сутички, доходило до бійок, застосування травматичної зброї і криміналу. На жаль, в Україні російська музика в закладах харчування, публічних заходах не заборонена жодним законодавчим актом. Моя заява про заборону російськомовного культурного продукту лежала в обласній раді з квітня цього року. Лише зараз обласна рада прийняла рішення. Чому цього досі не було зроблено — не знаю, бо не належу до президії облради. Думаю, вони просто готували це рішення довго і нудно. Тепер правоохоронці матимуть законні підстави зупиняти протиправні дії, можна буде робити адміністративні стягнення».

Схожі новини