BLAGO/ будуємо міста третього тисячоліття

Британія знову вступить у ЄС? Принаймні, у євроспільноті не проти

Європою блукає привид популізму. У Британії, Німеччині, Польщі, Франції тощо зростають рейтинги партій, що "продають" виборцям так звані прості рішення

"Дорогі енергоносії? Треба помиритися з росією, і будуть дешеві". "На вулицях зростає злочинність? Треба вигнати міґрантів, бо це ж вони у всьому винні, і відразу буде порядок". "Набридла брюссельська бюрократія? Варто подумати, а чи потрібен нам узагалі той Євросоюз"... 

Кажуть, добрими намірами вимощена дорога до пекла. З тими начебто простими рішеннями - така сама історія. Але чимало виборців на це "ведуться"... І це попри те, що можуть учитися не на своїх, а на чужих помилках! Адже в Європі є свіжий приклад, коли нестримний популізм призвів до великого економічного провалу. Це Брексіт, референдуму щодо якого виповнилося днями 10 років.      

Нині британці сприймають Брексіт як катастрофу... 

23 червня 2016-го приблизно 52% британців проголосували на референдумі за те, щоб Сполучене Королівство покинуло Європейський Союз. Напередодні 10-ї річниці (чи радше роковин) того волевиявлення експерти з Британії і Євросоюзу дослідили, якими є наслідки Брексіту. 

Згідно зі звітом Європейської ради міжнародних відносин (ECFR), британці сприймають Брексіт як "катастрофу". 66% британських респондентів заявили, що Брексіт мав негативний вплив насамперед на вартість життя, 65% – на економіку, 57% – на можливості для молоді, а 57% – на імміґрацію. (Нагадаю, чи не головним аргументом агітаторів за Брексіт була необхідність поставити заслон нелегальним міґрантам, які потрапляли на Туманний Альбіон транзитом через ЄС).      

Найпоширеніша відповідь про переваги Брексіту, кажуть дослідники з ECFR, - "не знаю". Друга за поширеністю відповідь - "жоден із перерахованих варіантів". Отже, констатували експерти, "враховуючи відсутність відчутних переваг", британці вважають Брексіт "реально  шкідливим". 

"Брексіт скоротив ВВП Великої Британії на 6-8%"  

"Вихід Британії з найбільшого торговельного блоку світу... мусив мати свою ціну, - пишуть у дослідженні Brexit Effect економісти Пол і Роберт Джонсони. - Якщо й були якісь можливості, створені менш регульованою і більш вільною ринковою економікою, то їх не використано". 

А у звіті лондонського аналітичного центру UK in a Changing Europe вплив Брексіту на динаміку британського ВВП (валового внутрішнього продукту) назвали "постійним тягарем". Автори звіту констатували: як і попереджали до референдуму економісти, після Брексіту зростання ВВП Британії було нижчим, ніж за сценарію, якби Сполучене Королівство залишилося в Європейському Союзі. 

Наскільки саме нижчим? "У економічній літературі склався консенсус", зазначили автори звіту, що за час після Брексіту Британія втратила 2-6% ВВП. Є дослідження, які оцінюють наслідки "удару Брексіту" по економіці Королівства у 4-5% ВВП. А на думку аналітиків Національного бюро економічних досліджень США, "до кінця 2025-го Брексіт скоротив ВВП Великої Британії на 6-8%, причому з часом його вплив зростав". 

"Оцінюємо, що Брексіт скоротив загальний британський експорт до ЄС приблизно на 12%, а загальний імпорт Королівства з ЄС - приблизно на 16%", – стверджують автори дослідження "Вартість Брексіту після 10 років" Джон Спринґфілд і Ентон Спісак. За їхніми словами, експорт сільськогосподарської продукції з Британії до ЄС впав після Брексіту на 29%. 

Схожі цифри наводять аналітики центру UK in a Changing Europe: після Брексіту Британія експортує до ЄС на 10-15% менше, ніж експортувала б, якби залишилася у євроспільноті. Скоротився також імпорт Британії з Євросоюзу - "так само або навіть більше".  

Британія була "очевидною мішенню" дезінформаційної кампанії рф

І говорили авторитетні економісти перед референдумом, що в разі Брексіту буде зле, і писали, і закликали до здорового глузду... Усе дарма. Чи не тому, що на британців тоді був і закордонний вплив? 

Іще у липні 2020-го (тобто через півроку після того, як Британія вийшла з ЄС) Комітет з питань розвідки й безпеки парламенту Сполученого Королівства опублікував Russia Raport. Члени комітету констатували: Британія була "очевидною мішенню" дезінформаційної кампанії з боку рф, але британські державні відомства й служби ставилися до цього як до "гарячої картоплі". Тобто перекидали проблеми одне на одного, уникаючи реального розслідування... 

Усе тому, зазначили члени комітету, що на початку 21 століття, особливо після терактів 11 вересня 2001-го в Нью-Йорку, Британія зосередила свою увагу переважно на ісламському тероризмі, вважаючи загрозу з боку росії другорядною. Комітет також зазначив, що рф проводила відповідні інформоперації ще 2014-го, під час кампанії, що передувала референдуму щодо незалежності Шотландії від Королівства. І хто би сумнівався...  

Як до возз'єднання Британії з ЄС ставляться "на континенті"?

Але що далі? Rejoin! ("Вступіть знову"!) - закликають на мітингах британські прихильники повторного приєднання Королівства до ЄС. До початку таких перемовин іще не дійшло, але 75% британців, за даними опитування ECFR, виступають за тісніші зв'язки з євроспільнотою. А як до ймовірного возз'єднання Британії з ЄС ставляться "на континенті"? 

66% громадян 13 держав, де ECFR провела нещодавно  відповідне опитування ((Австрії, Болгарії, Данії, Франції, Німеччини, Угорщини, Італії, Нідерландів, Польщі, Португалії, Іспанії, Швеції і Швейцарії), підтримують возз'єднання Великої Бритаінї з ЄС. Зокрема, у Болгарії таких 56%, у Франції - 59%, у Нідерландах і Данії - 75%.  

Як розповів виданню Guardian директор ECFR Марк Леонард, ці цифри свідчать, що ЄС відкритий до повернення Великої Британії. За словами експерта, "через десять років британці усвідомлюють, що їхні надії на краще життя поза ЄС залишилися нездійсненими, і що Брексіт послабив здатність Великої Британії вирішувати свої найбільші проблеми".

Повторюю: краще вчитися на чужих промилках, ніж на своїх! Підозрюю, в Україні невдовзі з'явиться купа "експертів", які казатимуть, що вступати до ЄС Києву не так уже й потрібно. "Навіщо нам брюссельські бюрократи, які хочуть завезти сюди міґрантів із Азії і Африки? Наша  потенційно потужна економіка дасть собі раду і без ЄС"... 10 років тому таким "аргументам" повірили британці. Результат? "Катастрофа". То невже українцям варто повторювати ту прикру помилку?