«Бригідки» переїдуть з Городоцької на Сигнівку
- 26.04.2016, 10:00
- 3 444
Львів робить подальші кроки щодо перенесення Львівського слідчого ізолятора з вулиці Городоцької, 20, за межі історичного центру.
На сесії Львівської міськради депутати затвердили Львівській установі виконання покарань Управління Державної пенітенціарної служби України у Львівській області (№19) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки у промзоні «Сигнівка» на вул. Збиральній для перенесення Львівської установи виконання покарань Управління Державної пенітенціарної служби України у Львівській області (№19) з вул. Городоцької, 20.
Земельну ділянку для майбутнього слідчого ізолятора (площею 8,3188 гектара) перевели з земель, що не надані у власність або користування, до земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Натомість Львівська установа виконання покарань №19 має виконати пункт 2 ухвали ЛМР від 1996 року — забезпечити каналізування району вулиць Полковника П. Болбочана і Тернової. А також забезпечити цілодобовий доступ до інженерних мереж, які є на ділянці, — для ремонту та обслуговування, не перешкоджати будівництву нових інженерних мереж.
Перенести СІЗО з центру міста на околиці Львова хочуть вже не перший рік. Мало того, що ув’язненим там некомфортно, то ще й будівля має історичне значення, там можна би було зробити музей. Останній раз питання перенесення СІЗО за межі міста піднімали у 2008 році у зв’язку з підготовкою до чемпіонату Євро-2012. «Департамент виконання покарань у Львівській області неодноразово піднімав питання перенесення СІЗО, оскільки будівля на Городоцькій, 20, — найстаріший слідчий ізолятор в Україні, йому вже понад 400 років, — розповів «ВЗ» керівник прес-служби Департаменту виконання покарань у Львівській області Мирослав Демків. — Незважаючи на те, що ми постійно в ньому щось ремонтуємо, стіни там грубі, якусь серйозну реконструкцію зробити неможливо, вологість велика, постійно треба з цим боротися. Було би краще і для ув’язнених, і для нас збудувати нове приміщення. Ми звернулися з листом у Пенітенціарну службу Польщі — вони мають безкоштовно надати проект сучасного слідчого ізолятора за європейським зразком — на 800 осіб. Місто зацікавилося ідеєю побудови нового СІЗО, тому що ділянка у центрі відійде міській раді».
Що буде у старій будівлі СІЗО на Городоцькій, 20, — наразі незрозуміло. Будівля історична, тому пасувало б тут зробити музей із обов’язковим збереженням архітектури. На думку експертів, найкращого місця для відкриття тут Музею тоталітарних режимів не знайти. Незважаючи на те, що у Львові вже є такі музейні установи — «Тюрма на Лонцького» і Меморіальний музей «Територія терору» (ще не відкрився), експонатів на ще один музей терору у Львові цілком вистачить.
Довідка «ВЗ»
Львівський слідчий ізолятор — найстаріший СІЗО в Україні. Споруда збудована в 1614 році для жіночого монастиря Святої Бригіди. У 1786 р. монастир переобладнали під в’язницю, яка отримала назву «Бригідки». За часів польської влади тут утримували політв’язнів. Від 1946 р. установа функціонувала як місце попереднього ув’язнення, підпорядковане МВС СРСР. До кінця 1980-х років в СІЗО виконували смертні вироки. У 1998 р., у зв’язку із створенням Державного департаменту України з питань виконання покарань, установу передали у його підпорядкування. У грудні 1999 р. перейменували на Львівський слідчий ізолятор.