У Китаї самоізоляція триває навіть... 56 днів
Завдяки стратегії Zero Covid карантин після в’їзду до КНР – один з найсуворіших у світі
Кордони комуністичного Китаю, звідки світом поширилася пандемія коронавірусу, залишаються зачиненими для більшості іноземців із березня минулого року. А ті з них, кому Пекін дозволяє в’їзд, мусять бути готовими до багатьох незручностей. Усе через китайський підхід Zero Covid («нуль ковіду»), завдяки якому карантинні обмеження у КНР — одні з найсуворіших у світі. Зокрема, у розташованому на півночі Китаю місті Шеньяні самоізоляція особи, яка прибула до країни з-за кордону, триває аж… 56 днів: 28 днів карантину в спеціальному готелі й 28 днів карантину вдома (або за місцем перебування).
«Обережність китайців помітна вже у літаках авіакомпаній КНР, — інформує портал Польського телебачення. — На рейсі Air China, що летить із Варшави до Тайюаня на півночі Китаю, бортпровідники у захисних медичних костюмах замість гарячих страв роздають загорнуті у фольгу мелені котлети. Чимало пасажирів-китайців також мають на собі таке вбрання на міжнародних рейсах, аби захиститися від інфекції.
Китайська влада дозволяє лише прямі рейси до КНР, а таких небагато. Наприклад, із Польщі — двічі на тиждень. Квитки принаймні втричі дорожчі, ніж до пандемії, а рейси часто скасовуються. Перед вильотом треба зробити два тести на Covid-19, ПЛР і серологічний — у лабораторії зі списку, затвердженого посольством КНР.
Лише у Китаї мандрівники дізнаються, де саме їх розмістять для проходження карантину, скільки це їм коштуватиме і які для них діятимуть обмеження. Навіть тривалість карантину не визначена заздалегідь, оскільки у різних регіонах Китаю чинні власні правила, які часто змінюються.
«Карантинний готель — це лотерея», — попереджають на форумах у соцмережах іноземці, які живуть у Китаї, після повернення до цієї країни. Зазвичай прибулі до КНР проходять карантин у готелях середнього класу, це коштує за ніч із харчуванням 250 злотих (близько 1655 гривень). «Кому пощастило, той зупиняється у просторих і чистих номерах, інші скаржаться на бруд і тарганів. А хтось сидить два тижні у кімнаті з вікнами, що виходять на стіну іншої будівлі»…
Після того, як особа, що прибула до Китаю, увійде до номера карантинного готелю й зачинить за собою двері, їх не дозволяється відчиняти протягом двох тижнів. Винятки — персонал приносить їжу та виносять брудний посуд і сміття, медики роблять тести на коронавірус. Готельний коридор — під наглядом відеокамер. Вікно у номері можна тільки злегка привідчинити. «Деякі люди можуть почуватися на самоізоляції пригніченими», — пояснює карантинний наглядач у Тайюані, доктор Лю. Мовляв, аби комусь не спало на думку з того вікна стрибнути…
Іноземці або китайці, які прилітають з-за кордону до Пекіна, повинні пройти там 21-денний карантин. У Гуанчжоу — 14 днів самоізоляції у готелі, потім тиждень домашнього карантину і ще тиждень «медичного спостереження». Але усі рекорди побив Шеньян на півночі Китаю: 28 днів карантину в готелі плюс 28 днів карантину вдома.
Правила самоізоляції також різні. У деяких містах можна замовити їжу ззовні, в інших дозволено лише ту їжу, яку надає карантинний готель. У Тайюані персонал готелю щоранку міряє гостям температуру, а в інших ті роблять це самостійно, повідомляючи про результати карантинного наглядача.
Під час карантину прибулим неодноразово роблять тести на Covid-19. В одних містах мазки беруть з носа, в інших — з горла. А у людей, які прибувають до Пекіна, часто беруть також анальні мазки. Як стверджує китайська влада, це дозволяє провести більш детальне обстеження. Крім того, особам, що перебувають на карантині, треба двічі здавати кров для серологічного дослідження.
Доктор Лю задоволений, тому що всі тести у його групі негативні. «Це виняток. Зазвичай є бодай один позитивний тест, — розповідає карантинний наглядач. — Тоді інфікованого везуть до лікарні, а до всіх інших у цій групі ставляться як до осіб, що близько контактували з інфікованим, і щодня роблять їм ПЛР-тести». Останній — за день до завершення карантину. Тоді двічі беруть мазки й кров — один набір для влади міста, другий для влади провінції. Якщо якийсь із цих тестів буде позитивним, їх повторюють.
Після свого виходу з карантинного готелю особи, що прибули до Китаю, вирушають, кому куди треба. Санітарні служби тих міст, куди прямують мандрівники, про їхнє прибуття вже знають. У Гуанчжоу працівники в захисних костюмах чекають на прибулих у «рукаві», яким пасажири виходять із літака, і за рахунок «клієнтів» везуть їх на «швидкій» до місця їхнього проживання.
У дверях квартири, де проходить наступний етап карантину, встановлено датчики, а в коридорах — камери, бо квартиру не можна покидати ще тиждень. Домашній карантин також передбачає проведення ПЛР-тестів — першого й останнього дня. Після цього настає період «медичного спостереження», під час якого прибулі мусять повідомляти медиків про температуру тіла. «Медичне спостереження» завершується черговим ПЛР-тестом.
Обов’язковий карантин у Китаї є одним із найтриваліших у світі. Він поширюється як на громадян КНР, так і на іноземців, причому незалежно від того, вакциновані вони чи ні. Деякі епідеміологи вважають, що наукового обґрунтування для такого тривалого періоду ізоляції немає. Але китайська влада наводить такий аргумент: були випадки, коли коронавірус виявляли у мандрівників аж через понад три тижні після їхнього прибуття до Китаю, — попри те, що всі їхні попередні ПЛР-тести були негативними".
Читайте також: Яка вакцина захищає від тяжких наслідків штаму Omicron, — розробники BioNTech