Facebook під ударом критики
Компанія, стверджують у Сенаті США, приховує дані про шкідливість своїх сервісів для дітей і підлітків
Масштабний збій у роботі інтернет-сервісу Facebook, що стався на початку тижня, завдав клопотів сотням мільйонів користувачів у всьому світі. А засновник компанії, американець Марк Цукерберг, через 6-годинний простій Facebook збіднів аж на 7 мільярдів доларів… Утім, Facebook потерпає зараз не лише внаслідок технічних проблем. Авторитетне американське видання The Wall Street Journal (WSJ) опублікувало нещодавно матеріали власного розслідування компанії Facebook, із якого випливає, що у гонитві за суперприбутками вона нехтує безпекою дітей… Публікація WSJ спричинила у США настільки великий резонанс, що у верхній палаті Конгресу, Сенаті, відбулися спеціальні слухання з цього приводу.
Сенатори від обох партій, Демократичної і Республіканської, гостро розкритикували діяльність Facebook. Зокрема, звинуватили компанію у тому, що вона узалежнює дітей від її продуктів (зокрема, сервісу Instagram), приховуючи відомі їй дані про шкідливість «Інстаграму» для неповнолітніх користувачів.
«Інстаграм» — як перша цигарка для дитини, — порівняв на засіданні комісії Сенату з торгівлі сенатор-демократ Ед Маркі. — А «Фейсбук» поводиться як тютюнова промисловість, пропонуючи цю цигарку завчасно, — щоб спіймати дітей на гачок".
За даними власних досліджень компанії Facebook щодо шкідливого впливу Instagram на неповнолітніх користувачів, доступ до яких одержав WSJ, значна частина опитаних підлітків визнала: користування «Інстаграмом» погіршило їхнє сприйняття власного тіла і спричинилося до розвитку депресії і тривоги.
«Facebook віддає перевагу прибуткам, нехтуючи безпекою дітей. Таку поведінку компанії неможливо виправдати», — заявив на слуханнях сенатор-демократ Річард Блюменталь. І зазначив: попри чітке усвідомлення «Фейсбуком» тієї шкоди, яку «Інстаграм» завдає підліткам, корпорація створює спеціальну версію Instagram для дітей віком до 13 років. (Після публікації WSJ роботу над сервісом Instagram Kids призупинили).
Сенатор Блюменталь також процитував експертів Facebook, які, спираючись на результати власних досліджень, зробили висновок, що молоді користувачі почуваються залежними від «Інстаграму». За словами Блюменталя, «Фейсбук» використав слабкість дітей як свою зброю".
Своєю чергою, сенаторка-республіканка Марша Блекберн звинуватила Facebook у тому, що компанія спричиняється до появи у дітей суїцидальних думок. Мовляв, «Фейсбук» активно залучає неповнолітніх користувачів, заохочуючи старших дітей, аби ті «рекрутували» своїх молодших колег, братів і сестер… Блекберн також зацитувала маркетингові плани «Інстаграму» — щодо просування на ринку анонімних дитячих акаунтів, прихованих від батьків.
Присутня на засіданні сенатської комісії голова департаменту безпеки Facebook Антигона Девіс майже усі звинувачення сенаторів відкинула. Заявила, зокрема, що дослідження, оприлюднені WSJ, вирвані з контексту. Мовляв, насправді більшість опитаних підлітків заявила, що Instagram не лише їм не шкодить, а навіть допомагає вирішувати проблеми… Щоправда, Девіс визнала: третина опитаних експертами Facebook дівчат-підлітків сказала, що через вплив «Інстаграму» їхнє ставлення до власного тіла погіршилося.
«Ми невтомно працюємо над посиленням безпеки дітей», — запевнила сенаторів Антигона Девіс. Говорячи про проєкт Instagram Kids (для дітей до 13 років), представниця Facebook заявила: як мати й колишня вчителька, вона точно знає, що діти все одно мають доступ до Інтернету. Тому, мовляв, краще, аби користувалися ним у «безпечному середовищі»… Девіс нагадала, що конкуренти Instagram, мережеві сервіси YouTube і TikTok, уже мають спеціальні дитячі версії. І пообіцяла: компанія Facebook планує створити інструменти, які дозволять батькам контролювати активність дітей в «Інстаграмі».
Утім, аргументи представниці «Фейсбуку» сенаторів не переконали. «Конгрес мусить відреагувати на цензуру, до якої вдається Facebook… і на заподіяння компанією шкоди дітям, — заявив після слухань сенатор-республіканець Роджер Вікер. — Ми готові діяти».
А тим часом…
Колишня аналітик даних Facebook Френсіс Гоґен (займалася, зокрема, дослідженням впливу сервісів компанії на користувачів), яка передала викривальну інформацію виданню The Wall Street Journal, виступила на телеканалі CBS. Френсіс Гоґен також готова виступити у Сенаті США.
За словами Гоґен, компанія Facebook знала про шкоду, яку завдають користувачам її сервіси, але ігнорувала цю інформацію заради прибутків. Також Facebook, розповіла Гоґен, говорить неправду, коли стверджує, що бореться з ненавистю, жорстокістю і дезінформацією у соцмережах. Мовляв, алгоритм Facebook налаштований на поділ і поляризацію суспільства, що сприяє поширенню ненависті… Водночас саме це приносить компанії її прибутки — обурені користувачі проводять в онлайн більше часу.
Як стверджує Гоґен, компанія Facebook фактично не протидіяла дезінформації щодо шкідливості вакцинації від ковіду, а також не боролася з плануванням насилля за допомогою її сервісів. Зокрема, соцмережу успішно використали прихильники експрезидента США Дональда Трампа — аби організувати штурм Капітолію, метою якого було зірвати оголошення результатів президентських виборів 2020 року.
Читайте також: В Instagram не буде однієї з функцій