Учені хочуть відродити... мамонтів!
І це не жарт, а реальний план генетиків. Перше мамонтятко може народитися вже через шість років
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/443441/1.jpg)
Як пише британське видання The Guardian, фантастичний фільм Стівена Спілберга «Парк Юрського періоду» може стати реальністю. Щоправда, йдеться не про динозаврів, а про мамонтів. Саме цих волохатих пращурів сучасних слонів планують відновити генетики.
Ідею відродження популяції мамонтів науковці обговорюють уже понад десятиліття. Це не дивно, адже з усіх доісторичних тварин саме мамонта, вважають учені, відновити найлегше. Від динозаврів залишилися лише кістки, «видобути» ДНК із яких наразі не реально. А мамонтів дослідники знаходять у вічній мерзлоті практично цілих, що дає науковцям можливість одержати ДНК цих гігантських тварин.
/wz.lviv.ua/images/news/2021/08/2(5).jpg)
За задумом, реконструкція мамонтів, більшість яких вимерла близько 10 тисяч років тому, полягатиме в об’єднанні їхньої ДНК із клітинами сучасного азійського слона. Унаслідок цього науковці сподіваються одержати «універсальні стовбурові клітини», які міститимуть ДНК мамонта. Ембріони схрещеного генетиками слоно-мамонта дозріватимуть у штучних лабораторних умовах (як от у фільмі «Парк Юрського періоду»), а можливо, ці ембріони виношуватимуть сурогатні матері-слонихи. Учені сподіваються, що перше мамонтятко з’явиться на світ уже через шість років.
— Наша мета — створити морозостійкого слона, який витримуватиме температуру навіть до мінус 40 градусів за Цельсієм, і при цьому виглядатиме й поводитиметься як мамонт, — каже професор генетики Гарвардської медичної школи (США) Джордж Черч. Цей фахівець із генних технологій є співзасновником компанії Colossal, яка нещодавно одержала грант у розмірі 15 мільйонів доларів — саме на проєкт із відродження мамонтів.
/wz.lviv.ua/images/news/2021/08/3(4).jpg)
Науковці також сподіваються, що цей проект врятує азійських слонів, які перебувають під загрозою вимирання. Мовляв, схрещення з доісторичними мамонтами дозволить їхнім нащадкам, сучасним азійським слонам, адаптуватися до суворих умов життя у холодній північній тундрі. Щоправда, наразі не відомо, чи захочуть азійські слони схрещуватися з гібридними слоно-мамонтами…
Читайте також: У Китаї вчені навчилися отримувати крохмаль з вуглекислого газу