Учені хочуть відродити... мамонтів!
І це не жарт, а реальний план генетиків. Перше мамонтятко може народитися вже через шість років
Як пише британське видання The Guardian, фантастичний фільм Стівена Спілберга «Парк Юрського періоду» може стати реальністю. Щоправда, йдеться не про динозаврів, а про мамонтів. Саме цих волохатих пращурів сучасних слонів планують відновити генетики.
Ідею відродження популяції мамонтів науковці обговорюють уже понад десятиліття. Це не дивно, адже з усіх доісторичних тварин саме мамонта, вважають учені, відновити найлегше. Від динозаврів залишилися лише кістки, «видобути» ДНК із яких наразі не реально. А мамонтів дослідники знаходять у вічній мерзлоті практично цілих, що дає науковцям можливість одержати ДНК цих гігантських тварин.
За задумом, реконструкція мамонтів, більшість яких вимерла близько 10 тисяч років тому, полягатиме в об’єднанні їхньої ДНК із клітинами сучасного азійського слона. Унаслідок цього науковці сподіваються одержати «універсальні стовбурові клітини», які міститимуть ДНК мамонта. Ембріони схрещеного генетиками слоно-мамонта дозріватимуть у штучних лабораторних умовах (як от у фільмі «Парк Юрського періоду»), а можливо, ці ембріони виношуватимуть сурогатні матері-слонихи. Учені сподіваються, що перше мамонтятко з’явиться на світ уже через шість років.
— Наша мета — створити морозостійкого слона, який витримуватиме температуру навіть до мінус 40 градусів за Цельсієм, і при цьому виглядатиме й поводитиметься як мамонт, — каже професор генетики Гарвардської медичної школи (США) Джордж Черч. Цей фахівець із генних технологій є співзасновником компанії Colossal, яка нещодавно одержала грант у розмірі 15 мільйонів доларів — саме на проєкт із відродження мамонтів.
Науковці також сподіваються, що цей проект врятує азійських слонів, які перебувають під загрозою вимирання. Мовляв, схрещення з доісторичними мамонтами дозволить їхнім нащадкам, сучасним азійським слонам, адаптуватися до суворих умов життя у холодній північній тундрі. Щоправда, наразі не відомо, чи захочуть азійські слони схрещуватися з гібридними слоно-мамонтами…
Читайте також: У Китаї вчені навчилися отримувати крохмаль з вуглекислого газу