«Правлінню злодіїв у Молдові настав кінець»
Президентка Мая Санду заявила це після блискучої перемоги, яку здобула на виборах проєвропейська партія «Дія і Справедливість»
На дострокових парламентських виборах у Молдові, що відбулися минулої неділі, за прозахідну партію «Дія і Справедливість» (PAS) проголосували понад 52% виборців, які прийшли на дільниці! Партія, пов’язана з президенткою Маєю Санду, матиме у 101-місному парламенті Молдови 63 мандати. Це абсолютна більшість, тож створити уряд PAS зможе сам, без коаліційних партнерів. Молдова — парламентська республіка, повноваження президента там вужчі, ніж, наприклад, у парламентсько-президентських Україні чи Польщі. Без «своєї» більшості у парламенті Мая Санду не мала реальної можливості реформувати Молдову. Тепер така більшість у президентки з’явилася.
У листопаді 2020 року прозахідна Мая Санду перемогла у Молдові на президентських виборах, здолавши свого попередника, проросійського Ігоря Додона. З того часу президентка намагалася домогтися перевиборів парламенту, в якому переважали депутати від Соціалістичної партії Додона і Демократичної партії олігарха-втікача Влада Плахотнюка. «Перед прийняттям Санду президентської присяги уряд і прем’єр, пов’язані з Додоном, подали у відставку, і у президентки з’явився шанс розпустити парламент, — нагадує польський оглядач Ґжеґож Кучинський у виданні tvp.info.pl. Умовою були дві невдалі спроби обрати нового прем’єр-міністра протягом трьох місяців. Ці умови було виконано, і у квітні Конституційний суд Молдови оголосив, що існує відкритий шлях до розпуску парламенту. Мая Санду зробила це 28 квітня». На виборах 11 липня основним суперником PAS був проросійський Блок комуністів і соціалістів (BeCS).
Цікаво, що опитування, які проводилися напередодні голосування, не обіцяли партії «Дія і Справедливість» абсолютну більшість. Одне з опитувань давало PAS 33,7% голосів, а комуністам-соціалістам — 25,2%, інше ж узагалі прогнозувало практично однакові результати — 37,4% проти 37,1%… Мабуть, частина виборців, особливо у молдовській «глибинці», про всяк випадок соціологів дурила. Тому що реальні результати голосування від їхніх прогнозів значно відрізняються. PAS одержав 52,72% голосів, BeCS — 27,24% (32 мандати), партія Ілана Шора — 5,75% (6 мандатів). Решта політсил виборчого бар’єра не подолали, тож у парламенті їх не буде.
У чому ж причина розгромної перемоги прозахідної партії «Дія і Справедливість»? Чимало потенційних виборців проросійського блоку його лідерам уже не вірять, вважаючи їх корупціонерами (Додон брав гроші у Плахотнюка, відповідне відео той поширив іще перед президентськими виборами). Явка на виборах становила 48,41%. Очевидно, чимало прихильників проросійського блоку на голосування «забили»… Водночас симпатики проєвропейського PAS на вибори прийшли. Зокрема, за кордоном, де 86% з 212 тисяч молдовських виборців, що взяли участь у голосуванні, підтримали саме PAS.
Частина потенційних виборців комуністів-соціалістів підтримала партію Ілана Шора, який 2019 року втік із Молдови й зараз перебуває в Ізраїлі. Цей бізнесмен був засуджений до 7,5 року тюрми за співучасть у найбільшій шахрайській оборудці в історії незалежної Молдови: виведенні з банківського сектору мільярда доларів (2014 рік). Шор активно «засівав» виборців «гречкою» і таки проліз у парламент… Але членом урядової коаліції, як сподівався втікач, його партія не буде.
Нарешті, не всі проросійські виборці зрозуміли раптове примирення двох заклятих ворогів, соціаліста Ігоря Додона й комуніста, експрезидента Молдови Володимира Вороніна. 2011 року Додон покинув лави комуністів, згодом його Соцпартія забрала більшість їхнього електорату. Воронін постійно називав Додона «зрадником», але незадовго до парламентських виборів Додон запросив Вороніна до спільного списку, і той погодився. Можна припустити, це був «геніальний» план «московських товаришів»… Який провалився.
Блок комуністів і соціалістів ішов на вибори з традиційними проросійськими гаслами. Розвиток відносин із РФ (а також із Китаєм), нейтральний статус, тобто відмова від вступу до НАТО… На тлі цієї нудоти виборцям краще «зайшла» проєвропейська й реформаторська програма партії «Дія і Справедливість». Як зазначив Центр східних досліджень (Варшава), у незалежній Молдові вперше повну владу матиме «партія, створена „знизу“, не пов’язана з олігархами, яка не є інструментом, що замість представляти громадян захищає політичні та бізнес-інтереси своїх лідерів і спонсорів».
Утім, попри усі недоліки й прорахунки лідерів проросійського блоку, головну роль у перемозі PAS відіграла особистість Маї Санду. Після президентських виборів однією з причин її перемоги називали те, що Санду не пов’язана з корупцією. «Її вороги нічого на неї не мають, — казав один із молдовських експертів. — Єдине, що їй можна закинути, — не має чоловіка й дітей». На посту президента Санду, схоже, молдован не розчарувала. Так, реформи з об’єктивних причин «рухати» не могла, але бодай корупції їй не закинеш. А для виборців Молдови, втомлених десятиліттями «правління злодіїв», це, без сумніву, найголовніше.
Читайте також: Молдова. Дострокові парламентські вибори: приклад для України