"Не надіслав смс і пішов гуляти - штраф 300 євро"
Як живе грецький острів Крит під час карантину?
До Ігоря Базаджи, жителя грецького острова Крит, блогера й готельєра, кореспондентка «ВЗ» зателефонувала на свято Богоявлення, яке православні греки святкують 6 січня, як і майже вся Європа. На це свято греки традиційно пірнають у море, куди кидають хрест, щоб освятити воду. Чи зберегли традицію цього року, у період пандемії?
— Ігоре, ви ведете блог, записуєте цікаві відео з Криту, популяризуєте туризм, відпочинок, критську культуру. Родом ви з України…
— Так, із Маріуполя. За походженням я етнічний грек.
— Пандемія змінила традиційне святкування Богоявлення у православній Греції?
— Безумовно. Хрещення вод, які відбувалися на всій території Греції, тобто на материку і островах, заборонені. Священник раніше кидав у море хрест, і за традицією молоді грецькі чоловіки стрибали у воду, пливли за хрестом і, пірнаючи, діставали його. У тих населених пунктах, де нема моря, але є водосховища, освячували їх.
— А яка температура води?
— 17−18 градусів. Багато хто купається зараз. Без освячення (сміється — авт.). Виходить, купатися у морі можна, а пірнати за хрестом заборонено. Займатися спортом на вулиці, приймати водні процедури під час пандемії не заборонено.
— Крит ставлять у приклад, бо мало хворих. Але з ваших відео не видно, що греки надто дисципліновані…
— Ніхто не бореться якось особливо з вірусом. Все, як звично. Єдине, щоб вийти на вулицю, треба відправити смс, де повідомити мету, в іншому випадку — штраф. Таким чином моніторять ситуацію. Коли ввели перший карантин, навесні, Крит спорожнів. Люди перелякалися і були дисципліновані. Але згодом втомилися сидіти вдома, почали масово надсилати смс та виходити на вулицю. Перевага острова у тому, що він продувається вітрами, плюс — здорове харчування. Це завжди рятувало Грецію. Продукти тут екологічно чисті, без хімії, наповнювачів, шкідливих добавок: оливкова олія, пряні трави, овочі й фрукти, яких тут удосталь. З м’яса — баранина і козлятина з тварин, які вирощені на критських чистих лугах. Море і морепродукти. А ще багато сонця — це вітамін Д. Очевидно, показники захворюваності невисокі, бо критяни живуть у такому кліматі. Крім того, у пріоритеті спорт і здоровий спосіб життя.
— Яким був торік туристичний сезон?
— Його у нас не було взагалі. Половина готелів навіть не відкривалася на сезон. Ті, хто відкрився, працювали на чверть потужності. Були переважно туристи з Європи, бо для українців і росіян Греція була закритою. До нас їхали туристи, зокрема, російськомовні, з країн Балтії, Великої Британії, Німеччини, Бельгії.
— Можливо, цього року буде краще?
— Наразі немає підстав для позитивних прогнозів. Почали вакцинацію, але прогнози робити рано.
— Коли зазвичай відкривається туристичний сезон на Криті?
— Із квітня. Сюди добре приїхати тим, хто перехворів, на реабілітацію й оздоровлення.
— А як святкують Богоявлення у Греції? Церкви працюють?
— Службу йдуть, з шостої години ранку дзвонять дзвони, але все це без парафіян. Можна дивитися службу онлайн, але церкви для людей закриті.
— Штрафи за недотримання норм карантину у вас є?
— Так, дуже високі. Якщо не надіслати смс і піти гуляти, мінімальний штраф — 300 євро. Якщо штрафують заклад, який мав бути закритим, а він працює, там штраф — від 3 тисяч євро. Причому, це не обговорюється, бо автоматично йде у податкову. Ці гроші сто відсотків знімуть.
— У вас на Криті два великих міста…
— Дивлячись, яке місто вважати великим. Столиця — Іракліон (приблизно 200 тисяч жителів), друге місто за чисельністю населення — Ханья (колишня столиця острова) — 75 тисяч населення. Ретимно — 40 тисяч жителів, Агіос Ніколаос — 25 тисяч.
— Скільки хворих на таку кількість жителів?
— Було близько 600 хворих на 600 тисяч населення Криту. Це небагато. Природа Криту працює на імунітет остров'ян.