У центрі Сіетла – зона, «вільна від поліції»
Про життя у кварталах, захоплених демонстрантами, розповів репортер американської газети New York Post
«Організований протест Капітолійського пагорбa» (абревіатура англійською — CHOP) — захоплена й контрольована лівими радикалами зона у центрі Сіетла, столиці розташованого на північному заході США штату Вашингтон. Під час протестів у Сіетлі, приводом до яких стала загибель у Міннеаполісі 46-річного наркомана й рецидивіста, афроамериканця Джорджа Флойда, демонстранти оточили відділок поліції і знищили кілька її автівок. Після сутичок правоохоронці відступили, а учасники протестів оточили кілька кварталів Сіетла бетонними блоками. Захоплену територію спочатку назвали «Автономна зона Капітолійський пагорб», а потім — CHOP. Правоохоронців до «вільної від поліції» зони ці «внутрішні терористи», як назвав їх президент США Трамп, не пускають.
Дональд Трамп відреагував на створення «вільної від поліції» зони дуже різко. «Внутрішні терористи захопили Сіетл, керовані радикальними лівацькими демократами, — написав республіканець Трамп у соцмережі Twitter (маючи на увазі політиків Демократичної партії). — Закон і порядок!». Але відновити їх у Сіетлі Трампу не вдалося, тому що керівники міста й штату Вашингтон стали на бік… радикалів із СНОР. Мер Сіетла Дженні Дуркан заявила, що будь-яка спроба вгамувати протести буде неконституційною, а Трамп нехай «повертається до свого бункера» (за інформацією деяких ЗМІ, під час протестів 29 травня у Вашингтоні Трамп начебто відсиджувався у бункері в Білому домі). А губернатор Вашингтону Джей Інслі відповів Трампові так: «Армія — для захисту американців, а не слабкостей невпевненого президента». У відповідь Трамп пригрозив: «Якщо не повернете місто, це зроблю я. Це не забава. Жахливих анархістів треба якнайшвидше стримати». Але віз, тобто СНОР, і досі там…
На «вільній від поліції» території у центрі Сіетла анонімно побував американський журналіст Енді Нго.
Свої пригоди описав у газеті New York Post. «Я щодня двічі входив у зону, вдень і увечері, залишаючись допізна», — пише Нго. Спав і приймав душ журналіст поза межами CHOP. Аби його не впізнали, Нго весь час носив маску.
Протягом п’яти діб, повідомив репортер, він був свідком анархії, хаосу й брутальної злочинності. За словами Нго, від моменту створення CHOP кількість злочинів у цих кварталах Сіетла значно зросла. Зокрема, днями у перестрілці поранень зазнали двоє чоловіків, один із них помер, інший у лікарні. «Підозрювані втекли й досі на свободі», — повідомила поліція Сіетла. Нещодавно вона затримала чоловіка, який вийшов із CHOP, — за сексуальне насильство над глухонімою жінкою… Як пише Нго, посилаючись на керівницю поліції Сіетла Кармен Бест, у відділку, що розташований найближче до CHOP, екстрених викликів побільшало зараз утричі.
У зоні, пише Нго, одночасно перебувають від кількох сотень до близько 10 тисяч осіб, залежно від часу доби. Чимало з «громадян» зони озброєні й «контролюють» район Капітолійського пагорба. Ці «патрульні» носять на одязі емблеми, що вказують на належність до зброярського клубу Puget Sound John Brown, воєнізованої групи лівих ультрарадикалів. «Попри зв’язки групи з брутальним екстремізмом, її озброєні члени «захищають жителів зони», — пише журналіст. «За відсутності законної влади на вершину забралися ті, хто використав силу й залякування». Нго наводить приклад репера, який має сценічне ім’я Раз Саймон: уночі чоловік блукає вулицями зони з групою озброєних осіб. Цей музикант має кримінальне минуле, був заарештований за жорстокість щодо дітей.
Усі будівлі у CHOP розмальовані спреєм. Окрім Black Lives Matter («Чорні життя важливі», головне гасло учасників «флойдівських» протестів), на стінах будинків фігурує також скорочення A.C.A.B, тобто All Cops Are Bastards («Усі копи — покидьки»). У зоні, пише Нго, розповсюджують «ідеологічні» брошури. «Одна з них дає вказівки щодо використання проти поліції „живих щитів“ і створення „бомб“ за допомогою лампочок і фарби. Інша брошура містить короткі нариси про те, чому поліцію, капіталізм і державу треба знищувати усіма можливими засобами, у тому числі насильницькими». Нго наводить таку цитату з брошури: «Наша зневага до ЗМІ невіддільна від нашої ненависті до всього світу».
Досвід радикалів із Сіетла переймають їхні колеги зі столиці США, Вашингтона. Днями учасники «антирасистських» демонстрацій встановили поблизу Білого дому загорожі, що мають стати кордонами Black House Autonomous Zone, тобто «Автономної зони Чорного дому»…
А тим часом…
У США тривають напади на історичні пам’ятники. У Вашингтоні учасники протестів намагалися скинути пам’ятник Ендрю Джексону, сьомому президенту Сполучених Штатів. Уже накинули на статую мотузки, але поліція, застосувавши сльозогінний газ, завадила.
Музей природознавства у Нью-Йорку, перед будівлею якого стоїть статуя іншого президента, Теодора Рузвельта, хоче її прибрати. Мер Нью-Йорка Білл де Блазіо погодився. Мовляв, монумент відображає ганебну «расову ієрархію» (поруч із вершником Рузвельтом — піші індіанець і афроамериканець). Як інформує New York Post, деякі депутати міськради вимагають прибрати з ратуші пам’ятник президенту Томасу Джеферсону, автору Декларації незалежності. Джеферсон мав дітей від своєї рабині, тож йому закидають її сексуальну експлуатацію. У Нью-Йорку демонстранти хотіли повалити статую Христофора Колумба — через злочини першовідкривача Америки щодо її корінного населення й участь у работоргівлі.