Трамп грозить Китаю санкціями
А Китай будує паралельну фінансову систему, яка «дозволить уникнути американських санкцій»
Як повідомляє Global Times, президент США Дональд Трамп готовий розглянути введення санкцій проти Китаю — за відмову співпрацювати у з’ясуванні джерел поширення коронавірусу. Про це Трамп заявив у Білому домі, коментуючи законопроєкт «Про відповідальність за Covid-19», поданий сенатором-республіканцем Ліндсі Гремом.
Законопроєкт Грема передбачає можливість ввести санкції, якщо Китай протягом 60 днів не погодиться надати усю інформацію, необхідну для розслідування, яке ведуть США, їхні союзники або відповідні структури ООН. Поза тим, Пекін повинен закрити усі «мокрі» ринки, де продають живих диких тварин (зокрема, кажанів, із яких коронавірус «перестрибнув» на людину), і звільнити затриманих у Гонконзі активістів.
Якщо КНР відмовиться виконати американські вимоги, які містить законопроєкт сенатора Грема, то Вашингтон зможе заморожувати китайські активи, вводити заборону на в’їзд для китайських офіційних осіб, а також забороняти фінансовим інститутам США видавати кредити китайським підприємствам.
Раніше Дональд Трамп неодноразово звинувачував Пекін у тому, що той свідомо приховав інформацію про загрозу коронавірусу. «Мати справу з Китаєм — дуже дороге задоволення, — написав напередодні глава Білого дому у Твіттері. — Щойно ми уклали велику торговельну угоду, як світ уразила чума з Китаю. Торговельні угоди справу не залагодять — невинні життя були втрачені». Схоже, у своїй виборчій кампанії Трамп активно «наїжджатиме» на Китай, звинувачуючи той у поширенні коронавірусу світом. У такий спосіб президент-республіканець захищатиметься від критики свого конкурента на президентських виборах, демократа Джо Байдена (демократи звинувачують Трампа у повільній і легковажній реакції на пандемію).
«Ви могли сподіватися на те, що пандемія об’єднає світ. Замість цього Covid-19 розриває його на частини, — пише авторитетне видання The Economist, що видається у Великій Британії. — Із поширенням хвороби відносини між США й Китаєм провалилися у прірву…
Держсекретар США Майк Помпео заявляє про «величезні докази» того, що коронавірус вийшов із лабораторії в Ухані (хоч американські спецслужби кажуть, що доказів, як і раніше, не вистачає). Аби покарати Китай за поширення хвороби, адміністрація Трампа розглянула питання про вимогу репарацій… Китай назвав Помпео «божевільним» і «політичним вірусом». А державні ЗМІ КНР закликають до міжнародного розслідування «неймовірного провалу» США у боротьбі зі спалахом хвороби.
Усе це тільки посилює запекле суперництво. Домінуюча думка у США полягає у тому, що Китай — принципово ворожий, стратегічний конкурент, який краде американську інтелектуальну власність і знищує американські робочі місця, щоб вирватися вперед у економічних перегонах. Водночас Китай розглядає Америку як декадентську, дедалі слабшу державу, яка вдається до залякування, щоб придушити Китай, — бо США більше не можуть конкурувати на справедливій основі.
Внутрішня політика в обох країнах може посилити ворожість. Тепер, коли Covid-19 обнулив раніше здобуті економічні вигоди, якими хвалився президент США, Трамп робить конфронтацію з Китаєм центральною темою у своїй стратегії переобрання… Агенція Reuters цього тижня повідомила про секретну доповідь, підготовлену для китайських лідерів. У ній сказано, що негативні настрої щодо КНР в усьому світі, зокрема у США, є більш інтенсивними, ніж будь-коли, навіть після вбивств на площі Тяньаньмень 1989 року… Напруженість між двома такими силами має наслідки. Одним із них є ризик воєнних дій… Найнебезпечніша точка — Тайвань. Китай претендує на острів як на свою територію, США мають зобов’язання його захищати… Тим часом Китай будує паралельну фінансову систему, яка дозволить уникнути механізмів оплати на основі долара, а отже, американських санкцій".