Лікування немає. Вакцину розроблять лише через рік
Чи спричинить вірус 2019-nCoV з Китаю пандемію? Експерти прогнозують: на спад захворюваність у світі піде… аж улітку
Майже 6 тисяч інфікованих у Китаї та ще 80 — в інших країнах світу (зокрема по п’ять в Австралії та США, два — у Канаді, по чотири — у Франції і Німеччині). Наймолодша пацієнтка — дев’ятимісячна дівчинка з Пекіна. 132 хворих померли (смертельних випадків поза межами Китаю наразі не зафіксовано). Це цифри станом на ранок середи, 29 січня. Коли минулого тижня «ВЗ» писав про загрозу пандемії, спричиненої новим смертоносним вірусом 2019-nCoV, на той час ним заразилося 470 осіб, з них дев’ять врятувати не вдалося. Це демонструє, наскільки швидкими темпами поширюється збудник. Щодня ним інфікується близько 1000 осіб. ВООЗ, аби не наганяти паніку, оцінила рівень загрози як «помірний», проте невдовзі перекваліфікувала його на «високий». Експерти підрахували, що реальна кількість заражених може сягати 100 тисяч осіб! У Центрі глобального аналізу інфекційних захворювань при Імперському коледжі Лондона припускають, що один такий хворий заразить у середньому 2−3 людини.
Вірус небезпечний з двох причин — легко передається (від моменту інфікування до появи перших симптомів минає від одного до 10 днів) та практично відразу ускладнюється дихальною недостатністю і пневмонією, яка має блискавичний перебіг. Ліків від цієї недуги немає — медики проводять таким пацієнтам симптоматичну терапію з надією, що імунна система хворого впорається із патогеном. Вакцини від нього ще не розробили. Як саме поширюється збудник, достеменно не відомо, але найбільш вірогідно — повітряно-крапельним шляхом. Тож єдиний спосіб від нього захиститися — традиційний: часто мити руки з милом, не торкатися зайвий раз обличчя, за можливості уникати місць великого скупчення людей і триматися на відстані від тих, хто кашляє, чхає, має гарячку. Холодна погода сприяє поширенню вірусу — у спекотну його шанси на виживання мінімальні.
Важкий перебіг недуга має лише у кожному четвертому випадку. 75% хворих можуть залишатися вдома, але мусять дотримуватися ліжкового режиму і звести до мінімуму контакти з тими, хто з ними проживає. На легку форму недуги люди хворіють у середньому тиждень — як і на будь-яку іншу ГРВІ.
«Смертність від вірусу становить лише 2−3%, — пише польська Gazeta Wyborcza. — Це менше, ніж у випадку зараження вірусом SARS (атипової пневмонії, яка стала причиною епідемії 2003 року. — Авт.). Однак SARS заразив 8 тисяч осіб упродовж кількох місяців, а вірус із Уханя — 4,5 тисячі за кілька тижнів. Це означає, що він може бути менш смертоносним, але його жертвами стане більша кількість людей, бо заразиться ним більше осіб, ніж заразилося SARS».
Нагадаємо: перші випадки зараження не відомим до сьогодні вірусом були зафіксовані у місті-мільйоннику Ухані (провінція Хубей). Як стало відомо з офіційних джерел Китаю, найбільш вірогідним осередком інфекції став оптовий ринок морепродуктів, на якому місцеві торговці в обхід закону реалізовували іншу специфічну живність — змій, бабаків і кажанів. Саме від однієї із таких тварин («ймовірно — кажана», припускає The New York Times) досі не відомий науці тип коронавірусу перейшов до людини (дослідження генома збудника вказують на те, що це трапилося торік, у листопаді-грудні). А вже з Уханя, коли люди почали заражати людей, вірус швидко дістався інших населених пунктів Китаю. У Китаї, як і в інших азійських країнах, кажанів вживають у їжу — варять із них суп (це екзотика навіть для самих китайців). Також цю тварину використовують у нетрадиційній медицині.
Голова КНР Сі Цзіньпін обіцяє зробити все можливе для подолання епідемії. Влада Китаю розпорядилася поспіхом збудувати дві лікарні, де можна буде розмістити 2300 хворих (у тих лікарнях, що є, катастрофічно бракує місця). Як повідомляє The Los Angeles Times, люди у Піднебесній не впевнені у тому, що влада говорить їм усю правду про небезпечний вірус. Адже коли були зафіксовані перші випадки захворювання, китайські чиновники переконували населення, що його збудник не передається від людини до людини… Крім того, досі ніхто не може дати однозначної відповіді, чи є ризик інфікування від диких тварин (при контакті з ними та вживанні їхнього м’яса у їжу), чи може людина бути лише носієм вірусу (сама не хворіти, але заражати оточення), чи є ризик інфікування через посилку, яка надійшла з Китаю, і чи можуть переносити вірус перелітні птахи. Відомо лише, що збудник, який подолав міжвидовий бар’єр (а це завжди небезпечно), здатен мутувати. Імунітету до нього людство ще не виробило.
Уряди різних країн поспішно евакуйовують своїх громадян з провінції Хубей та загалом із Китаю. Після посадки літака пасажирів поміщають у карантин. Лікарі-інфекціоністи наголошують: потенційно інфіковані особи повинні перебувати в ізоляції протягом двох тижнів — тільки за такої умови обмежувальні заходи дадуть бажаний ефект.
Провідний спеціаліст із респіраторних захворювань Китаю Чжун Наньшань прогнозує, що свого піку захворювання сягне через 7−10 днів, після чого піде на спад. Однак експерти з інших країнах не поділяють ентузіазму свого колеги. За їхніми підрахунками, в інших регіонах Китаю (не кажучи про інші країни світу) поширення вірусу почне сповільнюватися… лише у червні-липні. Хороша новина: у лабораторії в Австралії (першій за межами Китаю) вченим вдалося виростити «уханський вірус» зі зразка пацієнта. Вивчивши поведінку патогена, науковці зможуть винайти ефективні ліки проти нього та розробити вакцину. Розробка традиційної зайняла би пів року, і ще пів року тривали би клінічні випробування (деякі експерти озвучують цифру 2−3 роки, оскільки вакцин проти коронавірусів в арсеналі сучасної медицини поки що немає). Вакцину від 2019-nCoV обіцяють розробити за 40 днів, проте її будуть тестувати ще протягом кількох тижнів.
ВООЗ наразі не оголосила надзвичайного стану, але може це зробити, якщо кількість випадків зараження і надалі зростатиме. Востаннє організація оголошувала надзвичайний стан торік у липні — через спалах захворюваності на вірус Ебола, який забрав життя 400 медиків, що надавали допомогу хворим.
Цікавий факт: у березні 2018 року фахівці ВООЗ попереджали, що людству загрожує нова пандемія «хвороби Х», і що невідомий вірус може стати таким же смертоносним, як «іспанка» (пандемія грипу, який «розгулявся» 100 років тому і забрав життя 5% населення планети). Як припускали 2018-го експерти, ймовірно, людина заразиться новим вірусом від тварини.
Долаючи міжвидовий бар’єр, мікроорганізми еволюціонують і швидко адаптуються до нових умов, що забезпечує їм виживання. Саме так зробили вірус Ебола, збудник пташиного грипу, коронавірус близькосхідного респіраторного синдрому (MERS). Перші мікроби з’явилися на планеті 3,5 млрд років тому. Історія людства налічує максимум 200 тисяч років. Тож перевага, як бачимо, не на нашому боці…