У Ланьцутському замку серед зими цвітуть кущі
Якось так доля розпланувала мої подорожі, що у Ланьцутський замок я приїжджаю влітку.
Тому мала нагоду милуватися не лише красою замку, а й парку, який розлігся навколо нього. А цього разу я приїхала у Ланьцут наприкінці грудня, коли мав би і термометр показувати «мінус», і на вулиці мали б лежати кучугури снігу. Але чи то природа, чи то сам Всевишній внесли у розклад дванадцяти місяців свої корективи. Попри те, що у парку всюди зелена трава, то ще й кущі розквітли! І пахли так, як навесні. Та воно й не дивно, адже стовпчик термометра тримався позначки плюс 15.
Тут завжди повно туристів. У знаменитому замку Любомирських, який народ давно називає просто — «Ланьцутський», Єжи Гоффман знімав один зі своїх шедеврів — фільм «Прокажена» за романом Гелени Мнішек. Саме у розкішних апартаментах замку розгортається трагічна історія кохання аристократа Вальдемара Міхіровського і бідної дівчини Стефанії…
Замок був збудований у першій половині ХVІІ століття за наказом польського князя Станіслава Любомирського. Князь хотів, щоб замок був оборонною фортецею, тож мав бути дуже добротним і невеликих розмірів. Через століття — у другій половині ХVІІІ століття — інший власник замку, якого також звали Станіслав Любомирський, разом із дружиною Ізабеллою (з дому Чарторийських) доповнили замок рідкісними предметами мистецтва і перетворили надійну фортецю на розкішний палацовий комплекс. Незабаром навколо будівлі виріс ландшафтний парк з рівними доріжками, алеями і павільйонами.
Після смерті чоловіка княгиня Ізабелла Чарторийська продовжила прикрашати фамільну резиденцію, в якій з’явився замковий театр. У замок з’їжджалося панство Речі Посполитої. Внук княгині, Альфред Потоцький, спочатку дбав про успадкований замок, але з другої половини ХІХ століття більше жив у Відні і Львові, тому Ланьцут потроху занепадав. Пізніше Альфред наказав зруйнувати італійський сад і звіринець, щоб на їхньому місці збудувати залізничний вокзал та лікеро-горілчаний завод, який, до речі, працює й досі.
На початку ХХ століття, коли замок перейшов у власність подружжя Романа Потоцького і Ельжбети Радзівіл, відбулася його остання перебудова. У замок провели усі досягнення тогочасної цивілізації — електрику, воду, опалення і навіть телефонний зв’язок.
Під час Другої світової війни у Ланьцутському замку був штаб вермахту. Там жили німецькі офіцери з дозволу господарів замку. Попри те, що Польща сильно постраждала під час війни, на замок у Ланьцуті не впала жодна бомба, а німецькі офіцери настільки бережно ставилися до перлини мистецтва, що не завдали шкоди жодній кімнаті. Потоцькі більше не повернулися у родинний маєток, і Ланьцутський замок націоналізувала польська влада.
Відразу після закінчення Другої світової війни в замку відкрили музей. Граф Потоцький встиг (не без допомоги німців) вивезти зі свого маєтку понад 600 величезних ящиків з творами мистецтва, посудом та іншим аристократичним реманентом. Після відкриття музею він передав частину своїх колекцій Польщі з умовою, що вони будуть розміщені в рідному замку. Важко уявити, що було б, якби всі ці багатства потрапили в руки «східних варварів» (так граф називав російських солдатів).
За традицією, яку заклала княгиня Ізабелла, у травні в замку відбуваються Дні камерної музики, а з 1981 року цей захід набув статусу фестивалю. Тут досі збереглася найбільша бібліотека Польщі — близько 22 тис. томів книжок.
Як і в кожному замку, у цьому також є свої привиди. За легендою, кімнатами замку одночасно ходять кілька привидів. Один з них — знаменитий авантюрист «Дьябел» (чорт) Стадницький, який начебто краде людей навіть тепер — за стільки років після своєї смерті. Два інші привиди — Ельжбета Любомирська та її донька Юлія. Перша була закохана у Станіслава Понятовського, однак батько видав її заміж за більш достойного — Станіслава Любомирського. Доля зіграла злий жарт з батьком Ельжбети: Понятовський незабаром став королем Речі Посполитої. Ельжбета до останнього подиху кохала Понятовського, а тому після смерті продовжує блукати залами замку у шикарній бірюзовій сукні. Її донька Юлія вийшла заміж за Яна Потоцького, однак так і не змогла покохати його. Натомість закохалася в Євстахія Сангужця. Тягар невзаємного кохання підірвав здоров’я Юлії, і вона померла молодою. Кажуть, привид сідає у замку за письмовий стіл, бере у руки перо і пише листи своєму коханому…
Фото авторки та Ірини Хоми
Редакція газети «Високий Замок» дякує туристичній фірмі «Карпатія-Галич- тур» за організацію цікавої подорожі.