Шеф великої компанії у Норвегії заробляє… як прибиральник
«Бо у колективах, як і в суспільстві, усі рівні», – каже Карін Еліс, авторка бестселерів про особливості спілкування з норвежцями
Французи на робочому місці можуть тиснути одне одному руки по кілька разів на день. Прийшли на роботу — привіталися з колегами, вийшли на обід — потиснули «на прощання» руку, повернулися — знову починають «ручкатися». Якби ви вирішили запровадити таку традицію у Британії, на вас би подивилися як на божевільного… У країнах Латинської Америки розмовляти з малознайомою людиною можна навіть на відстані 30 см. До японця ближче, ніж на метр, краще не підступати. У скандинавських же країнах інтимна сфера починається на відстані 60 см. «Усі скандинави — інтроверти, які ревно бережуть свій особистий простір», — каже норвежка Карін Еліс (на фото), консул Естонії у Бергені (Норвегія), авторка бестселерів «Працювати з норвежцями» та «Подаючись на роботу в Норвегію». На запрошення Українсько-скандинавського центру Карін завітала до Львова з лекцією про особливості спілкування з норвежцями — як у діловому, так і приватному житті.
За фахом Карін — ІТ-інженер із 30-річним стажем. Тема міжкультурного діалогу завжди була їй близькою. Спершу тісно співпрацювала з колегами із аутсорс-компаній, розташованих в Індії, пізніше — в інших країнах, зокрема Україні. Вже тоді Карін помітила різницю у ментальності представників різних націй: «В Україні це нормально, коли чоловік допомагає жінці піднести важку сумку чи відчиняє перед нею двері, аби пропустити вперед. У Норвегії жінка не вважається представницею слабкої статі».
2011 року Карін почала вести курси, де навчала іноземців, які працюють з норвежцями, правил успішної комунікації з «холодними» скандинавами.
— «Якщо зайдете у Норвегії у ліфт чи громадський транспорт і почнете розмовляти з людиною, яку бачите вперше, будьте готові, що на вас подивляться з пересторогою. У нас не прийнято спілкуватися з незнайомцями, — каже Карін. — Щоправда, у горах можете перекинутися кількома словами із таким же мандрівником, як ви. Але загалом норвежці не люблять small talks («коротких бесід на нейтральні теми»).
— «Довіра для норвежців — найважливіше. Ми — активна нація, любимо проводити час на свіжому повітрі, ходити по горах, кататися на лижах. На всіх туристичних маршрутах розташовуються будиночки, позначені літерою Т, якими опікується Норвезька трекінгова асоціація. У будиночку є все необхідне, аби подорожній міг відпочити з дороги. Там немає сторожа чи консьєржа. Є тільки журнал, куди потрібно записати, коли ви там були, як довго та скільки вас було осіб. І залишити гроші — фіксовану плату за перебування», — розповідає гостя з Норвегії.
Для норвежця обманювати — сором. Ганьбою є також обманути громаду, не сплативши податків. Якщо хтось все ж наважується таке робити, то намагається всіляко це приховати, — аби не піддатися осуду суспільства.
— У Норвегії є своя толока — dugnad («дюгнад»). «Якщо живете у багатоквартирному будинку, то навесні доведеться разом з усіма прибирати подвір’я та під’їзд. Норвежці — трохи замкнуті, і для них це унікальна нагода познайомитися з сусідами. Якщо не з’явитеся — люди вас не зрозуміють, — наголошує Карін. — Під час dugnad кожен виконує посильну йому роботу: хтось садить квіти, хтось займається дрібним ремонтом. Якщо ж за віком, станом здоров’я чи з інших причин не можете працювати фізично, вам довірять смажити традиційні м’які вафлі (Norske vafler), які є невід’ємною норвезької ідентичності та культури (їх норвежці їдять на сніданок, без них не обходиться жодне свято. — Авт.)».
— «На робочому місці так само прийнято прибирати за собою. Діє правило Do it yourself („Зроби це сам“). Залишити на столі у конференц-залі одноразову склянку з-під кави означає виявити неповагу до інших. У колективі, як і загалом у суспільстві (за винятком королівської сім’ї), всі рівні, тому робота прибиральника цінується практично так само, як робота керівника відділу чи гендиректора компанії. Навіть зарплати їхні особливо не відрізняються. Керівник отримує 60 тисяч крон на місяць. „На руки“, після вирахування всіх податків — 40 тисяч (трохи більше ніж 106 тисяч гривень. — Авт.). Прибиральник отримує… приблизно так само. Через це деякі компанії взагалі не наймають прибиральників», — розповідає Карін.
— Норвежки можуть обирати яку завгодно роботу — працювати на нафтових вишках, м’ясниками, заробляти на життя виловом риби. Ніхто їм слова кривого не скаже. Так само нікого не буде обходити соціальний стан жінки — заміжня, незаміжня, розлучена, одинока мати. Жінка у норвезькому суспільстві вважається рівнею чоловікові. Тому, дівчата, будьте готові: як би ви не пихтіли, тягнучи важку валізу по сходах, ніхто не кинеться вам допомагати, поки самі про це не попросите.
— «Помітила, що в Україні лише чоловіки потискають одне одному руку. У Норвегії всі одне одному потискають руки, незалежно від статі. Потискаємо руки навіть дітям, присівши, аби бути однакового з ними зросту. Але рукостискання у нас практикують, лише коли вперше знайомляться. Прийти в офіс і зі всіма „ручкатися“ — не прийнято, — каже Еліс. — Так само не прийнято цілуватися „у щічку“. Обійми і поцілунки — тільки для найближчих».
Для норвежців не має значення, з ким першим вітатися. Чіткої ієрархії як в Україні (підлеглі першими вітаються із шефом, чоловік — із жінкою, молодші — зі старшими) у Норвегії немає. Зі сусідами, колегами по роботі тут вітаються словом hei («хай»), яке означає «привіт». Таку форму привітання використовують навіть в електронних листах.
— «В офісах у нас теж полюбляють пити чорну каву, але ми ніколи не додаємо до цього напою молока», — зауважує різницю Карін.
— Підлеглі не отримують детальних інструкцій, що і як їм робити. Мусять самі придумати, як те чи інше завдання виконати. З дитинства їх вчать, що треба вміти «читати між рядків» і вчитися на помилках. Норвежці у всіх сферах життя, зокрема професійній, дотримуються гасла Frihet under ansvar («За свободою приходить відповідальність»). Але такий підхід має свої недоліки. Наприклад, студенти, якщо вважають, що нічого нового із заняття в університеті не почерпнуть, можуть взагалі на нього не з’явитися.
— Працівники і керівництво довіряють одне одному. Якщо керівника немає на робочому місці, працівники працюють так само старанно. Шеф не дає багато вказівок — дає завдання, а всі важливі рішення приймаються колегіально. Керівник — це лідер, мотиватор, координатор, а не наглядач із нагайкою. Стосунки між шефом і працівниками є неформальними, партнерськими, однак керівник очікує від своїх підлеглих чесності і відповідальності.
— Працівники не намагаються догодити босу. На роботі, як і загалом у норвезькому суспільстві, відсутня ієрархія, а спілкування керівника і підлеглого відбувається як рівного з рівним.
Усі працівники у Норвегії мають хороший соціальний захист — виплати у зв’язку з безробіттям, хворобою, втратою працездатності чи відпусткою для догляду за дитиною, а у відповідному віці — пенсію. Норвежці не бояться втратити роботи, бо у цій країні діє «захист робочого місця»: кожен громадянин має право працювати, і держава зробить усе від неї залежне, аби людина була забезпечена роботою, яка відповідає здобутій нею освіті та професійному досвіду. Тому працівники не бояться перечити босу, не бояться казати йому «ні» та пропонувати ідеї.
— Якщо людина чогось не знає — може вільно запитати про це керівника або колег. Звичайно, коли людина 20 разів робить одну й ту ж помилку, це не толерується. Але їй дають право на помилку, бо вважається, що тільки так може чогось навчитися. До новачка можуть прикріпити наставника — fadder («фаддера»).
— Прямо працівника шеф не критикує. Спочатку похвалить і тільки після цього скаже, що «це і це було зле». Норвежці не люблять негативно про когось відгукуватися, пліткувати.
Якщо норвезький колега запросив у гості…
Бажано прийти на п’ять хвилин швидше, а перед входом у дім — зняти взуття. Можна принести з собою капці і пляшку вина або іншого міцного напою.
Алкоголь у Норвегії страшенно дорогий. Купити його можна лише у магазинах Vinmonopolet, Державної винної монополії. Це — єдина компанія у Норвегії, яка має право продавати напої, вміст алкоголю в яких перевищує 4,75%. У будні алкоголь можна придбати лише до 20.00, у вихідні — до 18.00.
Якщо вас запросили у гості у робочий день, гоститися рекомендується максимум до 23.00. На вихідних можна довше. Якщо господар пропонує якусь страву і вам кортить її скуштувати, не відмовляйтеся із ввічливості, бо вдруге не запропонує. Не просіть тих, хто сидить за столом, передати вам хліб, сіль, кетчуп тощо. У Норвегії вважається неввічливим перебивати розмову в такий спосіб. А от якщо встанете і потягнетеся рукою через увесь стіл, на це ніхто не зверне уваги. У Норвегії це прийнятна поведінка.
Якщо хочете залишити хороше враження про себе, з’їжте все до крихти (у цій країні не прийнято залишати їжу на тарілці), щиро похваліть господаря/господиню і запропонуйте допомогти зібрати посуд зі столу.
Фото з архіву Карін Елліс і resources.greenfacilities.co.uk