Вином і сиром частували усіх, хто переступав поріг «Українського дому»
У польському містечку Криніца-Здруй завершив роботу ХХІХ Міжнародний економічний форум
У польському гірськолижному курорті Криніца-Здруй завершив свою роботу ХХІХ Міжнародний економічний форум. Тут протягом трьох днів дискутували президенти, прем’єр-міністри, міністри, економісти, підприємці та культурні діячі з 60 країн світу, адже цей форум давно вважають однією з найважливіших економічних подій у Центральній та Східній Європі. Тому і називають його «польським Давосом». У попередні роки там проголошували важливі економічні декларації, тож і на ХХІХ Економічному форумі не відступали від «заданого тону», однак більшість конференцій і панелей були присвячені питанням, що стосувалися майбутнього Європи і відбувалися під гаслом «Європа завтра. Сильна чи яка?».
Багато питань, які розглядалися на Форумі, стосувалися саме економіки та політики Польщі, адже незабаром у цій країні відбудуться парламентські вибори. Протягом трьох днів кращі економісти та політики представляли свої ідеї для майбутнього.
Щороку у рамках Економічного форуму визначають «Людину року». До цієї події на ХХІХ Форумі була прикута особлива увага. Попри серйозні заходи безпеки, коли і при вході на територію «форумного містечка», і окремо у кожен павільйон кожен бейдж сканували, перед найбільшим павільйоном, де мала відбутися імпреза з нагоди визначення «Людини року», поставили ще й рамку, як в аеропорту.
«Людиною року» за проведені економічні реформи став прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький. Отримуючи нагороду, пан Моравецький сказав, що це нагорода для «всіх підприємців». «Ми у боргу перед підприємцями, перед тими, хто бере бика за роги, перед тими, хто ризикує, бо саме вони і є авторами успіху Польщі», — сказав він.
За словами Матеуша Моравецького, найближчими роками Польща наздожене країни Західної Європи. Бо сьогодні у світі Польща все частіше асоціюється зі сучасним виробництвом, оскільки країна є потужним виробником електричних автобусів.
Україна на Форумі приділили чимало уваги. «Родзинкою» події стало відкриття власної будівлі «Український дім», у якій говорили про інтеграцію в НАТО, Донбас та інформаційну і гібридну війни. Майже у кожному виступі йшлося про те, щоб полегшити життя людям, які живуть на окупованих територіях, про те, щоб навчитися розмежовувати бізнес і політику, як це роблять у європейських країнах. Бо без таких рішень Україна не має майбутнього.
Від самого початку створення Економічного міжнародного форуму Україна була однією з ключових держав, а українська делегація на усіх форумах була найбільш чисельною. Мабуть, саме тому і виникла потреба створення «Українського дому», де можна було б дискутувати про Україну, проводити зустрічі для українських учасників, для українських підприємців, для того, щоб вони могли домовитися і підписувати угоди зі своїми партнерами. До речі, у Форумі цьогоріч взяли участь 4500 представників з-понад 60 країн, однак лише Україна отримала місце, де представлені її здобутки, — стенди, виставки, присвячені її регіонам. І навіть попри те, що дехто підсміхався, ніби «Український дім» відкрили на задвірках форумного містечка, можна тільки радіти, що саме наша країна має на цій території свої окремі «володіння». Тут відбувалися панельні дискусії, присвячені суто тематиці України. Цікаво те, що тут з’явилися українські продукти, зокрема вино і сир, якими частували усіх, хто переступав поріг «Українського дому».
Багато уваги на Форумі було приділено українсько-польським відносинам. І якщо в торговельно-економічному плані між Україною і найближчою сусідкою Польщею все навіть дуже добре, бо, за офіційними даними, за перше півріччя 2019 року Польща вперше за всю історію незалежності стала основним імпортером українських товарів, обігнавши Росію, то у політичному плані ситуація не така райдужна. Польські доповідачі наголошували, що Польща сподівається на поліпшення відносин з Україною. Ситуація загострилася після приходу до влади у Польщі правої партії «Право і Справедливість». Діаметрально протилежне тлумачення спільної історії вплинуло на політичну співпрацю з Варшавою. Від українського уряду чекають плідного діалогу. «Ми чекаємо на зміни, які могли б сприяти польсько-українським відносинам. Побачимо, чи то будуть лише заяви, чи обидві сторони матимуть волю, щоб зробити реальні кроки в цьому напрямі», — сказав віцеспікер польського сейму Ришард Терлецький.
Продовжувати підтримувати Україну обіцяє і давній її партнер — Литва. Литовські політики сподіваються, що нова влада не змінить заданого курсу на ЄС та НАТО і не зупинить процесу реформ. За словами голови комітету закордонних справ литовського сейму Емануеліса Зінгріса, коли 2013 року у Вільнюсі експрезидент Янукович відмовився підписати угоду про асоціацію, то Петро Порошенко, Віталій Кличко і Борис Тарасюк приїхали на парламентський форум і заявили рішуче «так» шляху до Європи. «Тепер нам потрібен швидкий рух до євроінтеграції та боротьба з корупцією. Ми хочемо бачити повну згоду між представниками нової української влади», — сказав пан Зінгріс.
Одним з ключових питань на порядку денному Міжнародного економічного форуму була боротьба з гібридними загрозами з боку Росії. Іноземні експерти відзначили вагомий прогрес України у протидії гібридним загрозам. Політики зізнавалися, що Київ відкрив Європі очі на російську агресію, втручання Москви у вибори та фінансування сепаратистських рухів. «Уряду України варто продовжувати те, що розпочала попередня влада. Необхідно інвестувати у медіа-грамотність, підтримувати зусилля українських інституцій поглибити співпрацю в середині країни, а також продовжувати співробітництво з ЄС та НАТО. Україна не жертва. Це приклад, який надихає багато країн-учасниць Євросоюзу та Північноатлантичного альянсу», — сказав посол із питань гібридних загроз міністерства закордонних справ Литви Ейтвідас Баярунас.
У рамках Форуму відбулися творчі зустрічі двох українських письменників — Юрія Винничука та Марії Матіос. Була неприємно вражена, коли зайшла у Малопольський павільйон і запитала польською у хлопця і дівчини, чи зараз тут буде презентація книжки Юрія Винничука. Дівчина перепитала мене російською «шо ви хатітє». Тоді я її ж мовою запитую: «Ви з України чи з Польщі?», на що вона мені відповіла: «Слава Богу — і нє з Украіни, і нє із Польши. Ми із Расії». Ну, тут вже я не могла стриматися: «Тоді що ви тут робите?!».
Юрій Винничук представив книгу «Танго смерті», що перекладена польською, чеською, англійською та іншими мовами. За словами Юрія Винничука, роман називають шедевром за кордоном, а от схвальних відгуків в Україні книга отримала мало.
На презентацію книги Марії Матіос, яка вийшла друком у Польщі, зібралося багато шанувальників творчості письменниці. Говорили про творчість, однак Марія Василівна зробила акцент на поранених бійцях із зони бойових дій, допомозі їхнім дітям, волонтерській роботі…
Фото авторки
Польща