Брюґґе називають північною Венецією
А усю Фландрію можна оглянути з висоти 83-метрової вежі
Нині на географічній карті Європи немає такої країни, як Фландрія. Її історія драматична. Упродовж віків фламандці відчайдушно боролися за незалежність. Країна була під протекторатом Франції, Іспанії, Англії і навіть під австрійськими Габсбургами. На її території майже 200 років тому засновано державу Бельгію. Проте частина жителів Бельгії розмовляє фламандською мовою. Відомі в Європі фламандські міста торгівлі і ремесел — Брюґґе, Ґент і Антверпен, що згадуються у літописах ще в VІІ столітті.
Моє знайомство з Фландрією розпочалося з подорожі до Брюґґе.
Це було перше місто, яке я відвідала у Бельгії. Дорогою до нього з цікавістю розглядаю пейзажі за вікном автобуса. Довкола рівнина, де- не-де однотипні одноповерхові цегляні будиночки під високим дахом із черепиці з низьковбудованими вікнами. І пасовиська різномастих корів. Жодних помпезних віл, ніяких садків. Все скромно і надзвичайно доглянуто.
Екскурсія у Брюґґе розпочалася з огляду будівель Бегінажу — общини жінок-бегінок, які присвятили себе Богові, але не прийняли чернецтва.
Брюґґе — невелике місто. У центрі короткою вулицею об’єднані дві площі: Міська з ратушею і базилікою Святої Крові Христової, Палацом правосуддя і Ринкова з торговими рядами і сторожовою вежею- беффруа. Всю Фландрію можна оглянути, піднявшись 366 сходинками нагору 83-метрової вежі.
Найціннішою пам’яткою Брюґґе є базиліка Святої Крові Христової, що збудована у ХІІ ст. На другому поверсі розташована розкішно розписана церква з готичним вівтарем, а справа від неї — каплиця, в якій зберігається рака з кров’яними мощами Ісуса Христа. Мощі привезені з Єрусалима ще в ХІІ ст. У трубці з гірського кришталю зберігається просякнута кров’ю Спасителя овеча вовна. Трубка з двох боків запаяна золотими нитками. У каплиці збудовано вівтар, на якому виставляють святу реліквію. Мені пощастило: того дня реліквія була доступна для огляду! Сходинками вівтаря піднялася до підвищення, на якому лежала реліквія. Навпроти сидів священник, і жодної охорони. Я не наважилася доторкнутися до святині. Лишень помолилась. Священник подарував буклетик із зображенням реліквії. Серед численних свічок біля вівтаря горіла і запалена мною свічка.
Щороку на свято Вознесіння Господнього відбувається багатолюдна хода на честь мощей Святої Крові. Реліквію виносять у спеціально виготовленій раці. Зроблена вона із золота і срібла, прикрашена дорогоцінним камінням і є нині шедевром ювелірного мистецтва. Під час ходи можна побачити костюмовані сцени на біблійну тематику.
Поруч із базилікою розташована найдавніша і найгарніша у Фландрії ратуша. На другому поверсі є готична зала, або зала ради. Вхід до неї коштує п’ять євро. Зала чудова. На стінах картини з історії Брюґґе, а вгорі — напрочуд гарні стрільчасті позолочені дерев’яні склепіння.
Решту вільного часу присвятила прогулянці містом, яке є своєрідним музеєм просто неба. Період розквіту Брюґґе припадає на ХV століття, коли місто було визнаним світовим морським портом. Частина будівель того часу збереглася донині. Подивитися є на що. Тим більше, була рідкісна для Брюґґе сонячна тепла погода. У центрі міста — строкаті натовпи туристів, сувенірні крамниці і магазинчики з мереживом, яким здавна славилося Брюґґе. Але варто відійти від центру, і опиняєшся на затишних вуличках, де рідко трапиться перехожий. Зачаровують готичні будиночки, які виглядають мов декорації до казкової вистави. Вони мають високий ступінчастий фасад, кожен будинок розмальований в інший колір, має різну форму вікон і вишукане оздоблення. Насправді вони виглядають як картини в камені. Про Брюґґе справедливо кажуть, що це легенда у світі прози.
Місто пронизане каналами, якими можна доплисти до узбережжя Північного моря і до Ґента. Недарма Брюґґе називають північною Венецією. Вода у каналах на сонці виблискує сіро- зеленим оксамитом і підходить впритул до стін будівель. Часто каналами снують великі моторні човни з туристами. Дуже хотіла також покататися, але шкода було часу, щоб стояти у черзі. У місті — десятки мостів, є серед них розвідні, щоб могли заходити морські судна. Набережні рясно прикрашені квітами. Краса неземна! Одне слово, Брюґґе справило враження камерного романтичного міста.
Продовження подорожі — в Антверпен та Ґент — читайте у наступних номерах «ВЗ».