«Писучі» друзі Путіна
Для них керченська криза — не криза, а Крим російський, бо там палац царя Миколи
Коли після висадки у Криму «зелених чоловічків», а потім й окупації Росією Донбасу на шпальтах західних видань виходили матеріали, наче з кремлівських темників написані (про громадянську війну в Україні, кримчан, які дружно, руками і ногами, проголосували на референдумі за повернення у рідну російську гавань, повсталих донбаських шахтарів і трактористів), хотілося вірити, що це ненадовго. Мовляв, ті, хто ведеться на російську брехню лише тому, що звикли послуговуватися інформацією зі своїх московських корпунктів, нарешті прозріють. Та й з кожним наступним канібальським оскалом Кремля рідшатимуть і ряди ласих до кривавих путінських срібняків. Але пропагандистська «раша"-отрута виявилася сильнішою за здоровий глузд і тверезу оцінку ситуації. Нею просякнуті не лише мізки так званих світових друзів Путіна, а й чимало іноземних ЗМІ, які продовжують співати під російську балалайку. То хором заводили про «богонеугодний Томос» і розкольницьку політику Києва, розбавляючи тему матеріалами до річниці «майданного перевороту». А тепер дружно ретранслюють «путіноугодницькі» версії щодо подій у Керченській протоці та запровадження в Україні воєнного стану. «ВЗ» пропонує свою добірку «бояришнікового чтива», яким не гребують навіть видання з претензією на солідність.
Росія, звісно, провинилася, не давши українським кораблям пройти в Азовське море, але і Москву треба зрозуміти — вона керувалася інтересами власної безпеки. Під таким соусом подає ситуацію у Керченській протоці The National Interest (США), транслюючи версію про загрозу підриву Кримського мосту. Якщо, мовляв, президент Порошенко і не наважився б «скомандувати» таку диверсію, розуміючи ризики, то «націоналістичні і неофашистські загони можуть бути не такими стриманими». Та що там «неофашисти», коли в українському парламенті не відають, що творять: розглядають питання про оголошення війни з Росією.
Мораль байки, до якої підводило видання: Україна не повинна стати членом НАТО і втягувати США у війну. «Поведінка України у Керченській протоці, — пише The National Interest, — черговий приклад того, як союзник США (чи країна, залежна від американців у питаннях безпеки) намагається домогтися військової підтримки для досягнення власних цілей. Грузія намагалася зробити це у 2008 році, коли у неї виникла суперечка з Росією через Абхазію і Південну Осетію. Немає жодних сумнівів, що тодішній президент Саакашвілі очікував на суттєвішу військову підтримку від США, ніж та, яку отримав».
Аналогія зрозуміла: то Міхо провокував Росію, розраховуючи надерти їй зад руками американців, а тепер той же фокус, мовляв, Порошенко намагається повторити, щоб повісити собі на груди медаль за порятунок України і завоювати оптом увесь патріотичний електорат. Через це Сполученим Штатам варто бути перебірливішими і не розкидатися «рукою допомоги». Ну що спільного між проблемою Криму, розбірками у Керченській протоці й американськими інтересами? «Статус Керченської протоки і навіть ширші суперечки щодо статусу Криму не повинні мати ніякого значення для США, — пише The National Interest. — Адміністрації Трампа потрібно дотримуватися більшої дистанції між США і політикою України, а не скорочувати її. Американці не повинні дозволяти українському хвосту виляти американським собакою, інакше результат може стати плачевним для всіх». Залишається лише здогадуватися, перед ким запопадливо виляє хвостом автор цієї «далекоглядної» стратегії невтручання.
Американський журнал The American Conservative пішов ще далі, запитуючи: «Яка нам справа до кризи у Керченській протоці? Чому американські стратеги хочуть, аби ми пред’явили претензії Росії через Кримський півострів, де знаходиться Лівадійський палац — остання літня резиденція царя
«Не все, що ви чуєте про інцидент в Азовському морі, правда». Під такою назвою вийшов матеріал у британській The Independent (2010-го видання купив олсійський мільярдер Олександр Лебедєв). Але не поспішайте з висновками, що під цим заголовком — спроба тверезо зважити усі версії подій у Керченській протоці. Зважували, зважували, і врешті дійшли висновку, який точно тверезим не назвеш. Не можна, мовляв, виключати, що й українська, і російська версії правдиві, що інцидент у Керченській протоці «стався через непорозуміння», а «потім кожна зі сторін почала розкручувати його у власних інтересах». Якою переконливою не здавалася б озвучена Києвом правда, вона все одно викликає сумніви, наголошує автор статті. І вклинює історію з інсценованим убивством журналіста Аркадія Бабченка. Спитаєте, а це тут до чого? Підводка до висновку, як зухвало може діяти в Україні «департамент антиросійських фейкових новин».
Далі — роздуми про те, що побоювання Києва про наміри Росії отримати одноосібний контроль над Азовом небезпідставні. Але, мовляв, і на російські страхи треба зважати. Он НАТО як активізувалося просто під носом у Росії. Й у Чорному морі патрулюють, і спільні з Україною військові навчання проводять, і зі створенням центру військово-морських операцій в Очакові допомагають. А скільки натовських радників працюють у Міноборони та вищих ешелонах військового командування України.
«Існує загроза, що Україна, як і Грузія у 2008 році, може переоцінити себе, сподіваючись на підтримку проти Росії. Або що Росія дуже гостро відреагує у тій напруженій ситуації, яка склалася. На щастя, обачливість, схоже, бере гору. Президенти Путін і Трамп тримають дистанцію. В ЄС не домовилися про нові санкції, а НАТО ухильно відреагувало на прохання Порошенка про посилення морського патрулювання. І слава Богу: за такої ситуації натовські кораблі поблизу вузької Керченської протоки менш за все потрібні», — підсумовує The Independent. Чи не красномовніше було б назвати статтю «Страшно тицяти в російського ведмедя пальцем, бо руку відкусить»?
Іспанська El País бачить у діях Кремля не агресію, а відповідь на зовнішні загрози національній безпеці РФ. «Концентрацію військових сил України (можливо, за підтримки НАТО) у водах Азовського моря Москва сприймає як небезпеку. Тому навесні Росія почала посилювати свій контроль над Азовом. Якщо визнати, що мир і стабільність залежать від того, як сприймають безпеку сторони конфлікту, то виникає питання: чи може Росія почуватися безпечно, не вдаючись до експансії? Для Москви Крим важливий із геостратегічних причин. Азовське море важливе для стабільності Криму і підтримки проросійських рухів на сході України», — пише іспанська газета, зазначаючи, що «Азов має стратегічне значення для життєзабезпечення „ЛНР“ і „ДНР“, адже в останньої є невеличкий вихід у це море». І чого це усі, питається, на Росію накинулися, якщо вона змушена брати чуже, аби своє захистити? Та ще й про сусідні «народні республіки» дбає, аби кляті українці з натовцями їм життєдайну пуповину не перетиснули.
Автору турецької Hürriyet Ількеру Сезеру точно щось перетиснуло, бо ні на очі не бачить, ні на вуха не чує. Про те, як Керченський міст став економічною удавкою для українських портів на Азові, вже який місяць говорять, пишуть. А тут раптом у Hürriyet на початку грудня прокинулися з «відкриттям»: «Є занепокоєння, що міст через Керченську протоку у довгостроковій (!) перспективі створить великі проблеми для Маріуполя та інших портів в Азовському морі». А далі ще захопливіше: видання посилається на заступника маріупольського мера Михайла Івченка, який буцімто «зазначив, що наразі Кримський міст істотно не впливає на показники торгівлі, але до нього доходять чутки, що Росія змушує чекати кораблі, які прибувають у регіон». Цікаво, чи згаданий пан Івченко в курсі, що «наговорив»?
Не обійшлося і без п’яти «запутінських» копійок від запеклих польських «українолюбів». У матеріалі для Gazeta Polska публіцист Войцех Муха називає цих «героїв» поіменно, з усією маячнею, яку вони несли, коментуючи події у Керченській протоці. «На крайньому фланзі політичної дискусії лунав голос Януша Корвіна-Мікке (депутат Європарламенту від Польщі. — «ВЗ»), який відкрито займає проросійську позицію і пояснює дії Росії тим, що «Київ виконує розпорядження Вашингтона, а там взяли гору ті, хто прагне війни з Москвою».
Згадує Войцех Муха і найбагатшого депутата польського Сейму Марека Якубяка, який після загострення кризи на Азові закликав польське керівництво «не дозволяти втягувати себе у чужу війну». «Його пацифізм, можливо, не викликав би відторгнення, але водночас у дискусії з інтернет-користувачами Якубяк підтримав теорію про те, що „Україна з 1991 року окупує Східну Малопольщу, яка належить полякам“. Ця концепція не нова. У проросійських колах польських націоналістів вже давно почала зароджуватися думка про те, що „слід домовитися з Путіним і розділити Україну“… Антиукраїнські фобії, підсилені історичними травмами („Україна не заслуговує на допомогу через Волинську різню“, спотворювали реальну картину і відсували на другий план ключовий факт — черговий акорд російської агресії», — зазначив Войцех Муха.
Тих, хто розвінчує «раша"-фейки і виводить на чисту воду кремлівських посіпак та корисних ідіотів, у Росії поголовно у штатні британські агенти записують. Нещодавно у кількох іноземних виданнях розтиражували (з чиєї подачі, зрозуміло) інформацію про підступне британське МЗС, яке «виділяє мільйони фунтів стерлінгів на рік для ведення «гібридної війни» проти Росії. За щедрі гонорари, мовляв, формують групи лідерів громадської думки, завдання яких — публікувати антиросійські коментарі у соцмережах. Така агентура задіяна не лише у Великій Британії, а й у Франції, Німеччині, Іспанії, Італії, Чорногорії, Сербії, Норвегії, Голландії, Литві, Греції. Ну що тут скажеш: у «Раші» за Ваньку-дурника усіх тримають…