Норвежці продають українцям рибу, а українці норвежцям… лижі
За минулий рік торгівля між двома країнами зросла майже на третину
«Надихаючий день у Львові», — написав на своїй сторінці у Facebook Надзвичайний і Повноважний посол Королівства Норвегії в Україні Уле Тер’є Хорпестад. Норвезький дипломат зустрівся зі студентами факультету міжнародних відносин. Також завітав до офісу Українсько-Скандинавського центру, де поспілкувався з молоддю, яка вивчає норвезьку мову.
«Норвегія і Україна мають спільну історію», — нагадав пан посол. Приміром, шлях «із варяг у греки». Торговельний шлях часів Київської Русі і вікінгів з’єднував північні райони країни з південними руськими землями, а скандинавські країни — з Візантійською імперією. Старша дочка Ярослава Мудрого Єлизавета вийшла заміж за норвезького короля Ґаральда Суворого…
Два роки тому президент Петро Порошенко здійснив перший в історії взаємин двох незалежних країн візит до Норвегії та зустрівся з прем’єр-міністром Ерною Сульберг. А у вересні цього року до Києва завітала парламентська делегація стортингу (парламенту) Норвегії на чолі з президентом Тоне Вілхелмсен Трьоен.
Основні напрями співпраці двох країн — просування демократичних цінностей та фінансування програми сприяння європейській інтеграції України, а також співпраця в енергетичному секторі. Норвезька компанія NBT уклала з українською владою угоду про будівництво у Херсонській області вітрової електростанції потужністю 250 МВт, яка дасть змогу забезпечити майже половину потреби в електроенергії всієї області. На Миколаївщині норвезька компанія Scatec Solar побудує три сонячні електростанції. Раніше норвежці запланували будівництво двох сонячних електростанцій на Черкащині.
За підтримки Норвезького посольства у Житомирі відбувається заміна вуличного освітлення на ліхтарі з LED (світлодіодними) лампами, які є більш енергоощадними. Проект фінансує Nordic Environment Finance Corporation (NEFCO) — корпорація, яку створили країни Північної Європи (Данія, Ісландія, Норвегія, Фінляндія і Швеція) і яка надає фінансову підтримку екологічно важливим проектам. У першу чергу тим, які реалізуються у країнах Центральної і Східної Європи, зокрема в Україні. У планах норвезького уряду — допомогти реалізувати проекти з будівництва міні-гідроелектростанцій у карпатському регіоні.
Норвезькі фахівці брали також активну участь у розробці Плану дій Ради Європи для України на 2018−2021 роки, зокрема доклалися до алгоритму проведення реформи правосуддя, боротьби з корупцією тощо. План дій є стратегічним документом співпраці України з Радою Європи на чотири роки. Ключовими партнерами з українського боку є центральні та місцеві органи державної влади і неурядові організації. Розрахунковий бюджет Плану дій — 29,5 млн. євро. У його фінансуванні вже беруть участь Швейцарія, Норвегія, Данія, Швеція, Нідерланди, Ірландія, Чехія, Литва, Угорщина та Ліхтенштейн.
Норвежці також зголосилися взяти участь у проекті ефективного впровадження пробації в Україні (кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі). У Норвегії пробація займає центральне місце у системі кримінального правосуддя.
Європейський центр ім. Вергеланда разом із Міністерством освіти і науки України та Радою Європи реалізує Всеукраїнську програму освіти для демократичного громадянства в Україні «Демократична школа». Фінансує її МЗС Норвегії. Програма передбачає запровадження демократичних цінностей у школах, підвищення кваліфікації вчителів, підтягнення української школи до європейських стандартів.
Міністерство закордонних справ Королівства Норвегія фінансує проект Соціальної адаптації до мирного життя та реабілітації військовослужбовців-учасників АТО.
Нагадав пан посол і про важливість торговельних відносин між Україною і Норвегією. У 2016 році торгівля між двома державами зросла на 36%, у 2017-му — на 31%. Норвегія експортує в Україну рибу. Україна експортує у Норвегію лижі, які виготовляють у Закарпатській області.
Відповів пан Хорпестад і на кілька «незручних» запитань.
— Яка позиція Норвегії щодо конфлікту на Донбасі?
-Не трактуємо події на Донбасі як громадянську війну. Звичайно, Росія — це агресор. Це — війна, хоч і неоголошена. ЄС наклав санкції на Росію за події на Донбасі і кожні шість місяців їх продовжує, за Крим — кожні 12 місяців. Норвезькі санкції не мають кінцевого терміну, тобто триватимуть до того часу, доки Росія не змінить своєї поведінки.
— Наскільки ефективно, на вашу думку, працює ОБСЄ на Донбасі? Перший заступник голови моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг в інтерв’ю Foreigh Policy розповів, що «моніторингова місія бачить, як колони техніки їдуть з РФ на Донбас, проте припускає, що люди в російській формі в ОРДЛО можуть і не бути росіянами».
-В ОБСЄ (на Донбасі і загалом в Україні) працюють близько 10 представників Норвегії… Важливо, що вони (ОБСЄ. — Авт.) там є, незважаючи на те, що вони обмежені у своїх діях і у тому, що їм дозволяють бачити, особливо, коли перебувають на непідконтрольній території. Без них було б набагато гірше. Присутність ОБСЄ пом’якшує конфлікт. Це — перша позиція. Друга, ОБСЄ — це організація, членом якої є також Росія, і росіяни є там спостерігачами. У складі спостережної місії також є представники країн, дружніх до Росії. Хуг та інші лідери перебувають у досить складній ситуації, оскільки репрезентують всю організацію, а не лише Захід. Тому мають бути дуже дипломатичними і обережними у тому, що говорять. Не критикуватимуть Росію, якщо у них не буде стійких доказів, а Місія ніколи не може отримати достатнього доступу, щоб отримати ці стійкі докази. Місія ОБСЄ не є ідеальною, однак вона є хорошим джерелом інформації для Норвегії, щоб ми могли сформувати картину того, що відбувається.
— Як гадаєте: на Донбасі колись з’являться миротворці ООН?
-Не бачу можливості, що Росія погодиться на це, а Росія має право вето у Раді безпеки ООН. Україна, звичайно, наполягає на тому, щоб миротворча місія була розгорнута на всій окупованій території, включно з кордоном з Росією, і це є обґрунтованою вимогою. Росія, своєю чергою, вимагає, щоб миротворці лише охороняли місію ОБСЄ, тож я не маю багато оптимізму щодо реальності розгортання миротворчої місії.