Дрезден — вражаюче місто-копія
Унікальні старовинні палаци і церкви тут відтворено неймовірно реалістично
Подорож Саксонією неможлива без відвідин Дрездена — її столиці. Бо якщо, мандруючи розкішними місцями поблизу, можна милуватися неймовірним краєвидами та захоплюватися передусім витворами матінки природи, то тут туриста завойовує велич архітектури та сила мистецтва. Бо Дрезден — один з найбільших культурних центрів Німеччини.
Із «заболоченого лісу» — в могутню столицю
Перша згадка про цю місцину датується 1206 роком. Тут було слов’янське риболовецьке поселення Драждяни («заболочений ліс»). Ця назва й трансформувалася згодом у Дрезден. У ХІV столітті він був ще маленьким містечком, та невдовзі стає впливовою столицею могутньої Саксонії.
Справжній його розквіт починається з кінця ХV століття, коли владу над ним отримує прославлена династія Веттінів. До речі, вона правила найдовше у Європі — понад вісім століть! А найзнаменитішим володарем, що перетворив Дрезден у воістину королівське місто, став Фрідріх Август Сильний (за сумісництвом великий король Польщі). Це він збудував більшість храмів та палаців, якими захоплюємося дотепер. Зокрема й Цвінгер, де нині розташована знаменита Дрезденська галерея. На свою архітектурну фантазію і колекцію картин правитель витратив усю саксонську казну! Тож і зажив в історії слави як «золотий лицар» — через свою особливу любов до розкоші.
Та на долю Дрездена за понад вісімсот років його існування випало й чимало випробувань. Саксонія вела постійні війни з сусідами. А фатальна «Семирічна війна» кинула її столицю до ніг прусських військ. За час окупації місто розграбували і зруйнували. Великого удару по ньому завдав і французький полководець Наполеон Бонапарт, фактично викинувши Дрезден з політичної арени Європи. Однак попереду були найстрашніші жахіття — нищівний, безглуздий урок Другої світової війни.
Три доби температура на вулицях не опускалася нижче 800 градусів
У ніч на 14 лютого 1945 року на Дрезден впали сотні тисяч бомб. Удару завдала авіація Британії та Сполучених Штатів Америки. Кого бомбили? Адже на той час у місті фактично не залишалося військових — лише місцеві жителі та біженці, що втекли у Саксонію з інших земель Німеччини.
Усе вибухало, горіло, свистіли осколки. Люди в паніці кидалися хто куди, шукаючи порятунку. Та вижити вдалося далеко не всім. За різними джерелами, у ту страшну ніч загинуло від 25 до 35 тисяч осіб. Було зруйновано і весь історичний центр Дрездена.
Три доби тут трималася температура повітря близько… 800 градусів. Коли вона пішла на спад, у місто стали повертатися люди. Та картина, що застали після бомбардування, проймала до сліз: навколо не було нікого живого, майже нічого вцілілого. Височів лише кам’яний купол лютеранської церкви Фрауенкірхе (церква Богоматері). І він на очах почав розсипатися.
Одинадцять років німецькі жінки з дітьми та стариками (адже дужого чоловічого населення майже не було) розбирали обвуглені руїни. Тоді почалося скрупульозне відновлення Дрездена, яке триває дотепер. Він, як Фенікс, з роками виринає з попелу і вже радує жителів та гостей міста більшістю пам’яток.
«Сікстинська Мадонна» і «Шоколадниця»
Складно уявити, скільки було витрачено зусиль, щоб відтворити дивовижні пам’ятки історії та архітектури. Відомо, що будівлі збирали з уламків, які заздалегідь описували й нумерували. Далі за старовинними гравюрами та ескізами складали частинку до частинки. Фрагменти, яких не вистачало, виготовляли з каменю заново.
Першою спорудою, яку відбудували, став всесвітньо відомий Цвінгер. У ньому знаходиться знаменита Дрезденська картинна галерея. Як у Луврі в Парижі, де я передусім шукала «Джоконду» Леонардо да Вінчі, тут поспішила помилуватися «Сікстинською Мадонною» Рафаеля. Бо ці полотна знає увесь світ. Галерея славиться і ще однією дуже відомою картиною «Шоколадниця» Жана-Етьєна Ліотара. У Цвінгері також зібрана найбагатша у світі колекція порцеляни легендарних японських, китайських та саксонських майстрів.
Загалом у Дрездені близько півсотні музеїв. І якщо все, що я бачила зовні на центральних вулицях міста, виявилося майстерною архітектурною копією, то все всередині музеїв — оригінали, світові шедеври. Звісно, запитую в екскурсовода, як все це вціліло? Гід пояснює: перед початком бомбардувань цінності вивезли з Дрездена за наказом пізніше канцлера Третього рейху Йозефа Геббельса. Та радянські трофейні батальйони їх знайшли. Кажуть, до Союзу було вивезено близько півтора мільйона експонатів. А повернулося згодом лише трохи більше половини.
«Хода князів» — найбільше панно у світі
Місто справді вражає своєю красою. На центральних вулицях їздять карети зі святковою упряжжю. Гуляєш вуличками й надихаєшся величчю Дрездена. І хоч туристів поряд сотні, тисячі, немає метушні: ніхто не поспішає, кожен прагне насолодитися унікальними митями. Можна досхочу розглядати і Оперу Земпера, й інші архітектурні красоти. Та гід веде нас до ще одного ексклюзивного об’єкта — настінного панно «Хода князів».
Це одна з визначних пам’яток Дрездена і єдина з «вуличних», яку не знищила війна. Її на початку ХХ століття замовили як фреску-вшанування тисячолітньої історії княжого дому Веттінів, що правив у Саксонії. Художник Вільгельм Вальтер мав зобразити на одній стіні усіх правителів! І знайшов вихід, відтворивши династію в урочистій кінній процесії. На її початку йдуть герольди, сурмачі та прапороносці. У центрі — правителі. Замикають колону художники, вчені, ремісники, селяни… Останній з яких — сам Вільгельм Вальтер.
Цікаво, що фреска через погані погодні умови невдовзі розсипалася, і щоб працю «оживити», було вирішено перенести її на порцелянову плитку і викласти на стіні картину «безшовно». Так і зробили. Вона простяглася на 102 метри. До речі, це найбільше панно у світі. Певно, через свій матеріал, що добре переносить високі температури, «Хода князів» й уціліла під час страшної пожежі у 1945-му. Та помітили це лише через десяток років, коли черга дійшла до розчищення від кіптяви та попелу чергової частини міста. Здивуванню усіх не було меж.
Серце Августа Сильного оживає, коли поряд проходить гарна дівчина?
На окрему увагу заслуговує католицький храм Хофкірхе — найбільший у Саксонії. Він доповнює палацовий ансамбль уздовж річки Ельби, по якій досі курсують найстаріші пароплави у Європі. Ініціатором будівництва цієї культової споруди був син Августа Сильного. З часом вона стала головним храмом єпископства Дрезден-Майсен. У ньому знаходяться 49 саркофагів католицьких правителів Саксонії. Немає тіла лише самого Августа Сильного, яке заховане у Кракові. Зате у Хофкірхе зберігається серце великого правителя. Згідно з переказами, воно оживає й починає битися, коли поряд проходить гарна дівчина.
Легенди переповідають, що Август був великим шанувальником жінок. Щоб покорити будь-яку, йому треба було часу менше, ніж півгодини. Кажуть, він мав понад триста дітей, однак лише одного законного спадкоємця.
Кілька слів хочеться сказати про готелі і сервіс у Дрездені. Тут включені у вартість проживання одні з найкращих сніданків у Європі (у порівнянні ціна-якість). Звісно, ці готелі далі від центру, зате є можливість проїхатися містом й оглянути його іншу, «радянську» частину. Нічого особливого ви там не знайдете, зате ще раз переконаєтеся в тому, наскільки різняться менталітет «європейський» і «совдепівський»…
Всі фото авторки