Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Він вболівав за Україну: помер сенатор Джон Маккейн

Американський сенатор Джон Маккейн помер у 81 рік.

Про це повідомила його сім'я, передає ВВС. У 2017-му в нього виявили пухлину головного мозку, й у грудні політик залишив Вашингтон. У цю п'ятницю стало відомо, що він вирішив припинити лікування.

Герой війни, політичний нонконформіст, палкий критик президентів Трампа та Путіна і багаторічний друг України — такими словами характеризували легендарного політика.

Він народився 29 серпня 1936 року на американській військовій базі «Коко-Соло». Його дід та батько були адміралами військово-морських сил США, і він сам пішов їхнім шляхом. Через специфіку служби родина часто переїздила, тож хлопець змінив близько 20 шкіл, але врешті опинився у війську.

Останні роки політик, який воював у В'єтнамі та провів п'ять років у полоні, мав фінальну битву свого життя — з раком мозку.

У Вашингтоні його добре знали за стійкість і принциповий консерватизм. Вершиною його політичної кар'єри було балотування від Республіканської партії у президенти США в 2008 році.

Занепокоєний Трампом

Джон Маккейн ніколи не боявся займати принципову позицію, особливо після обрання президентом його однопартійця Дональда Трампа.

Відомий сенатор був одним з найактивніших критиків Трампа за його політики щодо Росії.

Особливо йому діставалось за можливе втручання Росії у вибори президента США 2016 року і дуже м'яку позицію Трампа з цього приводу.

«Сьогоднішня прес-конференція була одним з найганебніших виступів американського президента», — оцінив він спільний виступ Дональда Трампа та Володимира Путіна у Гельсінкі після саміту.

Трамп фактично підтримав позиції Путіна у критиці розвідувальних органів США.

Джон Маккейн тоді додав, що шкоду, яку завдає Трамп своєю наївністю, егоїзмом та симпатією до автократів, навіть важко оцінити.

Пан Маккейн часто йшов на співпрацю з демократами, коли це узгоджувалось з його поглядами.

Водночас він різко критикував ініціативи Дональда Трампа у внутрішній політиці.

Так було у випадку із забороною на в'їзд біженцям, яку Маккейн називав зрадою американських цінностей та такою, що ллє воду на пропаганду «Ісламської держави».

Друг України

На посаді голови комітету Сенату з питань збройних сил він був прихильником активної зовнішньої політики США.

Після агресії Росії щодо України Маккейн відкрито і наполегливо виступав за надання Україні летальної зброї, у тому числі протитанкових комплексів «Джевелін», які Київ врешті отримав.

З кінця 2000-х років він тримав руку на пульсі подій у Східній Європі. Він часто відвідував Грузію та Україну.

У середині 2013 року Джон Маккейн різко критикував Володимира Путіна за його підтримку режиму президента Сирії Башара Асада. У вересні 2013 року пан Маккейн навіть написав спеціальну статтю, в якій назвав Путіна «другом тиранів».

Через чотири роки він взагалі охарактеризував Путіна «головною і найбільшою загрозою» для світу.

Під час антиурядових акцій у Києві взимку 2013−2014 років Джон Маккейн приїздив й виходив до протестувальників. Сенатор тоді був частим гостем в Україні.

Він рішуче підтримував нову українську владу та Україну в цілому під час протистояння з Росією.

У новорічну ніч 31 грудня 2016 року пан Маккейн з президентом Петром Порошенком приїхав до прифронтового міста Маріуполь до українських військових.

«Ми підтримуємо їх у боротьбі з путінською агресією», — написав Маккейн у себе в Twitter.

Така позиція та постійна робота Джона Маккейна не лишалась непоміченою в Україні.

У рейтингах українського Інституту світової політики Джона Маккейна неодноразово визнавали одним з найактивніших лобістів України у світі.

Не здавався

Коли з'явилась новина про його хворобу, офіс сенатора заявив, що пан Маккейн «у гарному настрої та продовжує відновлюватись вдома зі своєю родиною».

Його сім'я була шокована звісткою про рак.

Проте, як розповіла його донька Меган, саме Джон Маккейн був у родині найвпевненішим у собі та найспокійнішим.

«Рак міг вплинути на нього у різні способи, але він не змусить його здатись. Ніколи ніщо не змушувало», — запевняла донька.

Попри хворобу, Маккейн намагався не зупинятись ні на день і був активним політиком та головою сенатського комітету. І майже кожен крок Дональда Трампа не залишався без його уваги та оцінки.

Авторитет сенатора у США був наскільки великим, що оборонний бюджет США на 2019 рік за взаємною згодою Конгресу та Сенату ще за життя назвали іменем Джона Маккейна.