Гейко Маас під прицілом Russia Today
- 26.04.2018, 12:09
- 1 465
Новий шеф німецької дипломатії, соціал-демократ Гейко Маас розпочав дискусію довкола курсу ФРН щодо Росії. Але йому чинить опір його ж власна партія і російська пропаганда
«Говорить не як Гергард Шрьодер», — оцінив виступ Мааса, присвячений російській темі, тижневик «Die Zeit».
Гергард Шрьодер — колишній лідер SPD і канцлер ФРН (1997−2005) є для багатьох символом політичної корупції і деградації великого політика. За час його перебування на посаді російсько-німецькі стосунки стали дуже теплими. Німецькі концерни заробляли у Росії мільярдні статки, а канцлер заплющував очі на те, як Путін починає утискати демократію. «Він — бездоганний демократ», — казав Гергард про Володимира.
А коли у фотель глави уряду сіла Ангела Меркель, Шрьодер одразу ж подавcя у наглядову раду Газпрому і німецьких енергетичних концернів, які взялися за будівництво Північного потоку. Цей контраверсійний проект Шрьодер формував як канцлер, не зважаючи на думки інших європейських партнерів. Коли Росія анексувала Крим і розв’язала війну на Донбасі, екс-керівник Німеччини спробував перекласти провину на ЄС, мовляв, Брюссель хотів перебрати контроль над Україною, зневаживши російські інтереси.
Шрьодера давно не було у політиці, але його лінію можна було простежити у поведінці наступних міністрів зовнішньополітичного відомства ФРН. Франк-Вальтер Штанмайєр (колишній президент Німеччини) розпочав полеміку з президентом Польщі Броніславом Коморовським, який у вересні 2014 року мав промову у бундестазі, і порівняв російську агресію в Україні з передднем вибуху Другої світової війни. Штанмайєр вважав такі аналогії з гітлерівською Німеччиною далекосяжними. Він переконував, що повторюється ситуація літа 1914 року, коли держави провадили політику навпомацки і спричинили цим початок Першої світової війни. У його порівнянні Росія вже не присутня. Наступник Штанмайєра Зігмар Габріель теж розмовляв схожою мовою і вимагав скасування запроваджених проти Росії санкцій.
Юрист Маас чутливий до дотримання законності і суспільної свободи (у попередньому уряді він обіймав посаду міністра юстиції), не загортає цю проблему у папірці. Два дні тому він виключив перспективу повернення Росії до G-7. Москву витурили звідти після агресії в Україну, але тема повернення спиливала час від часу. Після слів Мааса Путін може не збиратися на чергове зібрання G-7 у Канаді, заплановане на червень.
Уже в першому інтерв’ю, одразу ж після приходу на посаду Маас сказав, що «Росія все частіше визначається як конфліктна країна і тим самим віддаляється від Заходу». І що поводиться щораз не приязніше. Конфлікт в Україні Маас вважає тестом на єдність Євросоюзу. Це є чітким сигналом тих для країн спільноти, — наприклад, Італії чи Болгарії, — які виступають за скасування антиросійських санкцій і за ромови про інтереси. Маас також звинувачує Москву за її підтримку Башара аль Асада у Сирії.
У SPD дехто не любить такого міністра. Серед фундаментальних речей, на які опирається партія, є політика, започаткована ще канцлером Віллі Брандтом, яка передбачає зближення зі Сходом, діалог, однак і ігнорування суттєвих відмінностей у державному устрої країн. Партійці дуже чітко усвідомлюють, що своїми висловлюваннями Маас дистанціюється від цієї традиції. Лідери SPD вже закидають міністрові, що, мовляв, його не цікавить діалог з Росією. Хочуть, аби він працював на порозуміння і, — як його попередники, — надсилав Москві лише дружні сигнали.
Але вже може бути запізно. Російські медіа, які активно працюють у Німеччині, а також пропагандистський телеканал Sputnik, німецькомовний портал Russia Today вже взяли Мааса на приціл.
Переклад з польської