Передплата 2025 «Добрий господар»

«Вища лояльність»: помста Трампу

  • 15.04.2018, 12:38
  • 1 634

Наступного тижня побачить світ книга мемуарів екс-директора ФБР Джеймса Комі, якого чинний президент звільнив з посади

Американські медіа публікують фрагменти книги екс-директора ФБР Джеймса Комі «Вища лояльність», яка побачить світ наступного тижня, але завдяки передпродажам вже стала бестселером. І вже спричинила політичні бурі.

«Помста найкраще смакує холодною», — підсумувало наслідки появи книги СNN.

Колишній директор ФБР Джеймс Комі чекав на неї 11 місяців, з часу, коли Трамп звільнив його з посади. Сам президент визнав, що «перш за все, за справи з Росією»: ФБР вивчало зв’язки виборчої кампанії Трампа з росіянами, а Комі стверджував, що президент настійно радив йому не переслідувати свого колишнього радника з питань безпеки Майкла Флінна. Відставка директора ФБР стала безпосередньою підставою для департаменту юстиції призначити на посаду спецпрокурора Роберта Міллера, який поступово вивчаючи Росія-гейт, розширював коло причетних до нього осіб, близьких Трампові.

У 300-сторінковій книзі «Вища лояльність: правда, брехня і лідерство» яка вже стала бестселлером на Amazon, попри те, що до читачів дійде лише наступного тижня, Комі змальовує образ Трампа, схибнутого на пункті свого президентського іміджу. 71-літній мільярдер схожий на викінченого брехуна, раба власних емоцій і власного его, до того ж — без найменшої уяви про урядування. Хоча хто зна, чи такі характеристики зможуть перекреслити враження від трампового помаранчевого кольору шкіри і білих кіл довкола очей, — наслідку невдалої засмаги.

Першою реакцією Трампа були два пости у Twitter. У них він назвав Комі «винуватцем витоків і брехуном».

«Фактично кожен у Вашингтоні вважав, що Комі мусив бути звільненим за страшну роботу, яку виконував — до часу, коли справді його звільнили. Він розкрив конфідеційну інформацію, і за це повинен постати перед судом. Він збрехав Конгресові під присягою», — написав президент США.

У другому пості звинуватив Комі у неадекватному розслідуванні справи про емейли Гілларі Клінтон.

Білий дім як мафіозна сім'я

На думку Комі, стиль управління Трампа нагадує методи управління мафією. Приклад? Зустріч у Білому домі, яка відбулася у лютому 2017 року, за участі шефа персоналу Райнса Прібуса, на якій президент не втомлювався говорити, втягуючи усіх присутніх у «тихе коло змови».

«Зустріч мене злякала. Ніколи не бачив чогось схожого в Овальному кабінеті. Коли Трамп втягував мене у свою орбіту, згадав собі образи з моєї минулої кар’єри прокурора, що звинувачує мафію. Бос має цілковитий контроль, присягу лояльності. Візія світу: «Ми проти них».

Брехня на кожному кроці, велика і мала, на догоду якомусь кодексу лояльності, що ставить організацію понад мораллю і правдою", — пише Комі. Згадує, що схоже враження виніс вже після першої зустрічі з Трампом у Trump Tower в січні 2017 року, коли доповідав новообраному президентові інформацію про досьє, укладене колишнім британським шпигуном Крістофером Стілом. Там мова йшла про досі непідтверджену інформацію, що росіяни мають компромат на Трампа ще з часів, коли він «гуляв» у люксусових готелях в Москві. У січні 2017 року цю інформацію опублікував американський портал BuzzFeed, спричинивши дискусію про журналістську етику та перевірку інформації. Комі згадує, що коли оточення Трампа думало, як вийти з ситуації з медіями, і якими будуть політичні наслідки, керівники розвідки, — не зважаючи на традицію, — також були присутніми при тому.

«Зрозуміло, вони спробували зробити собі з кожного «amica nostra» (любого друга), приятеля. Втягнути нас. Це звучить неймовірно, але раптом я відчув, що новообраний президент вмить пробує зробити з нас частиною своєї «сім'ї», — пише колишній шеф ФБР.

У іншому місці книги розповідає, що він та інші керівники розвідувальних служб були подивовані, що ні Трамп, ні його радники не переймалися майбутніми загрозами з боку Росії. Згідно з його спогадами, «не питалися також, як Сполучені Штати можуть підготуватися» до цих загроз. Натомість, твердить Комі, Трамп і свита цікавилися тим, «як можна використати для PR те, що власне їм розповідали ми».

ФБР проти «золотого дощу»

Комі стверджує, що Трамп щонайменше чотири рази обговорював з ним досьє Стіла. Хотів, щоб ФБР дослідила один його фрагмент, де містилася інформація, що під час його перебування у Москві росіяни записали на відео його забави з проститутками. Компромат про «золотий дощ» був дуже болісним для його дружини Меланії.

— Я гермофоб (особа з фобією до мікробівРед.). Ніколи б не дозволив, щоб люди випорожнювалися на когось або обабіч мене, — буцімто казав Трамп.

Автор книги розповідає, що подумав тоді, що у президентському апартаменті московського готелю Ritz-Carlton було достатньо місця, щоб гермофоб міг спостерігати витівки панночок з безпечної відстані. Але не сказав того президентові.

«Неетичний президент»

Згадуючи момент, коли дізнався про своє звільнення, Комі пише, що найперше подумав, що це жарт. Однак згодом до нього зателефонував генерал Джон Келлі, тодішній шеф департаменту зовнішньої безпеки, а зараз — керівник апарату Білого дому.

Келлі сказав, що вражений відставкою і сам має намір в знак протесту піти з посади.

«Розповів, що не бажає працювати на нешляхетних осіб, які трактують когось у такий спосіб. Я ж наполягав, аби він не йшов з посади, аргументуючи, що країна потребує людей з принципами. Особливо, з таким президентом», — додає Комі.

В епілозі автор подає свої оцінки управління Трампа, які порівнює з лісовою пожежею. «Президент неетичний, не вірний правді і цінностям інституційним. Його керівництво є транзакційним, пропущеним через його его і погляди особистої лояльності».

«Брехня Комі»

Відповідаючи на перспективу публікації книги, національний комітет Республіканської партії США створив інтернет-сторінку Lyincomey.com («Брехня Комі»), на якій різні люди вказують авторові на очевидну неправду, цитуючи, між іншим, демократів, які нападали на колишнього директора ФБР, коли він перед виборами з листопада 2016 року вирішив поновити слідство у справі емейлів Гілларі Клінтон.

Про цю справу Комі також пише. Визнає, що політичний клімат міг вплинути тоді на позицію щодо цих листів.

«Є цілком можливим, що у ситуації, коли все вказувало на те, що Гілларі Клінтон стане наступним президентом, — мої побоювання, що вона обійме посаду і дізнається про приховане розслідування, мали більшу вагу, ніж коли б Дональд Трамп вигравав у рейтингах», — пише Комі.

Його книга є справді вибуховою, бо вона відкриває лаштунки Білого дому. На початку року Трампа роздратувала книга «Вогонь і лють» журналіста Майкла Волффа. Вона, до слова, мала наслідком відхід з президентського оточення одного з найважливіших радників — рупора правиці Стівена Беннона.

«Вища лояльність» з’явиться у момент, коли Трамп, згідно з повідомленнями ЗМІ, щораз більше лютує через розслідування спецпрокурора Мюллера. Коментатори застерігають, що спогади Комі можуть переповнити чашу гніву і схилити президента до спроб звільнити Мюллера, до слова — попередника Комі у ФБР.

Книга стане також цікавим матеріалом для демократів, і гарантуватиме їм додаткові політичні аргументи перед майбутніми виборами до Конгресу.

Gazeta Wyborcza

Переклад з польської