Незамінна фрау Меркель
Німецький канцлер стала «Людиною року» за версією британського видання The Times
![](https://img.wz.lviv.ua/ezMR_WaYZce4z9RSO_N141B5AQY=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/news/2015/01/769e8120fa5733cc70be88d638cabba2.jpg)
Авторитетне британське видання The Times назвало німецького канцлера Анґелу Меркель «Людиною року». «Пані Незамінна» — так назвала матеріал, в якому обґрунтувала свій вибір, редакція газети The Times.
У ХДС правлять тільки дівчата...
«Меркель показала себе незамінним посередником, коли відносини між Росією і Заходом зазнали найпотужнішого випробування з часу «холодної війни», — відзначили експерти The Times. — Відома холоднокровністю, вона проявила мужність і кмітливість протягом довгих годин розмов із Путіним. Раніше вона воліла уникати конфронтації з Москвою, але потім стала активною прихильницею санкцій. Меркель — провідний політик Європи і найвпливовіша жінка світу.
Поки світ оцінює її досягнення і спадок, у ФРН вся увага прикута до того, хто може прийти на зміну Меркель. В її Християнсько-демократичному союзі (ХДС) змагання за партійне лідерство стало суто жіночою справою. У 2015-му Меркель відзначить 10-ту річницю перебування при владі. Однак ознак, що вона збирається віддати кермо влади, — мало. Це стало зрозуміло після войовничої промови Меркель на партійному з’їзді, коли вона намалювала контури лінії фронту на наступні вибори. Діячі ХДС хочуть, аби Меркель привела їх до чергової перемоги у 2017-му. Вони стримано ставляться до людини, яку найчастіше називають її можливою спадкоємицею, — міністра оборони Урсули фон дер Ляйєн, що стала першою жінкою на цій посаді.
Іншою претенденткою на пост глави ХДС є 42-річна Юлія Клекнер, яка очолює ХДС у федеральній землі Райнланд-Пфальц. Як і Меркель, Клекнер бездітна, але, на відміну від боса, — ревна католичка. Вона виступає проти абортів і досліджень стовбурових клітин, що подобається традиційним прихильникам ХДС. Клекнер підтримує заклики заборонити носіння паранджі в громадських місцях, бо вважає, що це не символ релігії, а приниження гідності жінки. У Клекнер є партнер, але вона незаміжня. Її недолік — брак досвіду.
Є ще третя жінка, яка володіє якостями, що дозволяють їй стати наступницею Меркель. 52-річна Аннегрет Крамп-Карренбауер очолює землю Саар. Меркель вважає її надійною і зліпленою з того ж тіста, що й сама канцлер. Вона скромна, компетентна, уникає слави, добре поінформована і прекрасно навчена тонкощів влади».
На думку британського видання, НАТО, ЄС і Рада Безпеки ООН не змогли в 2014-му адаптуватися до нової кризи у Європі, а політики — впоратися з загрозою. The Times пише, що лише один світовий лідер показав себе «на відмінно» — і це Меркель. Видання описує завдання, що стоять перед Меркель у 2015-му: «По-перше, зробити все, аби у березні 2015-го продовжили санкції ЄС проти Росії, попри заперечення деяких країн Євросоюзу. По-друге, синхронізувати ставлення ЄС до Путіна із позицією США. Останні обстоюють затягування зашморгу навколо Путіна і його найближчого оточення. По-третє, відрадити Путіна від більш нерозважливих кроків — втручання в Молдову чи країни Балтії». «Жінка, що потрібна нам у світі, де повно небезпечних чоловіків», — так описав Меркель інший оглядач The Times.
Черепаха завдає удару у відповідь
«Меркель протистоїть російському ведмедю у битві за Європу. Контраст між цими лідерами колосальний. Російський мачо і мілітарист Путін практикує велику брехню в радянському стилі. Путін — ображений постімперський націоналіст, який порівнює Росію з ведмедем, готовим до нападу. Меркель — прихильниця поступових перетворень, говорить тихо і просто, працює над консенсусом, найсильніше проявляє себе в плані економіки, терпляче підганяє повільну багатонаціональну черепаху ЄС. У першому півріччі 2014-го ведмідь вирвався вперед, але тепер, коли російська економіка в кризі, виникло відчуття, що переможе черепаха», — написало інше британське видання The Guardian.
«Меркель розуміє Східну Європу. У дитинстві на канцлера вплинула вчителька російської мови. У кабінеті Меркель висить портрет померанської принцеси Софії, яка стала російською імператрицею Катериною. Меркель може говорити з Путіним російською, а він з нею — німецькою. Обоє в 1989-му були в НДР, але винесли діаметрально протилежні уроки з тих подій (падіння Берлінської стіни). Під час європейської кризи-2014 на передній план вийшли дві глибокі особисті обітниці східно-
німецьких протестантів (Меркель — дочка лютеранського пастора) — вірність миру і свободі.
У стратегії Меркель три елементи: підтримати Україну, докладати дипломатичних зусиль щодо Росії і вводити санкції, які мають посадити Путіна за стіл переговорів. Це ще те видовище, коли Німеччина задає тон економічним санкціям проти РФ! Адже німецький бізнес, орієнтований на РФ, — потужне лобі, зокрема в партії самої Меркель. Путін і російські сепаратисти в Україні внесли свою лепту в долю санкцій, надто коли в липні збили малайзійський лайнер. Але, на відміну від кризи єврозони, Меркель цього разу спрямовує німецьку громадську думку — замість того, аби йти за нею. Ба більше, Меркель переконала на користь санкцій Італію та інших членів ЄС, які спочатку були проти. А ще Меркель пощастило. Якби не падіння цін на нафту, то санкції не мали б того драматичного ефекту.
Битва за Європу далека від фіналу. Ведмідь, загнаний у кут, ще може атакувати. На кривавих полях Східної України зберігається ризик а-ля 1914», — веде далі The Guardian.