«Ті вужі мені на подвір'я полізуть. Не хочу, щоб ставили стовпа з лелечим гніздом…»
У селі Розвадові одні не можуть жити без цих улюблених птахів, а декому бузьки заважають…
Після семимісячної розлуки з лелеками українці з радісним нетерпінням виглядають березневої появи цих гарних птахів. А от у селі Розвадові на Стрийщині пару бузьків, яка багато років мешкала неподалік церкви, цього разу чекають з тривогою. Бо там вже немає їхнього гнізда. Взимку воно через просідання ґрунту впало разом зі стовпом. Коли енергетики взялися відновлювати їхню оселю, між розвадівцями спалахнули гострі суперечки. В їх епіцентрі опинився місцевий священник.
Зі старого непевного місця новий стовп з лелечею оселею селяни вирішили змістити на кількадесят метрів убік, ближче до центру села, де не підступає волога. Цьому спротивився отець — бо стовп опинився б навпроти вікон його хати. Щойно майстри приступили до роботи, священник Богдан Колібек з дружиною-їмостю, сином Богданом, теж священником, вибігли на вулицю і заборонили монтаж. Казали, нехай бузьки шукають собі інше місце — за рікою…
То чим заважав парохові стовп з лелечим гніздом? Ось що у розмові з кореспондентом «Високого Замку» пояснив сам отець Богдан Колібек.
— Бузьки носять всяку їжу — і вужів, і жаб, — каже він. — Щоранку, коли я йшов до церкви, там було багато всього. Приходили робітники і прибирали то все. А тут біля нас діти бавляться у дитсадочку, тут майданчик, гойдалки. І тут хотіли ставити стовпа. Мені тут незручно, мені тут недобре, дітям в садочку то всяке падатиме. Ті вужі мені на подвір'я полізуть. Тому я сказав, що не хочу, щоб ставили стовпа з гніздом…
Односельці отця Богдана мають іншу думку. Один з них прямо в очі сказав душпастиреві, мовляв, хто ви такий, що не дозволяєте ставити гніздо лелекам? У бесіді з автором цих рядків цей чоловік зізнався, що готовий був «лелечого» стовпа прийняти у себе, відвести під це клаптик своєї землі, але заважає високовольтна лінія…
Не приховує свого розчарування цією блокадою інша наша співрозмовниця, мешканка села, яка попросила не називати її.
— Не розумію, чим лелеки могли зашкодити нашому отцеві. Вони пролітають над багатьма нашими подвір'ями, сідають на наші дахи, комини. Не без того, що залишають після себе білі сліди посліду — але то природа: дощ упав і змив ті сліди. Ні разу не бачила, щоб з їхнього дзьоба впала жаба чи змія — бузьок то все проковтне, а потім дасть своїм пташенятам з'їсти. А тепер — що? Прилетять бузьки до свого гнізда — а його немає. Де вони тепер мають сідати? І що вони кому винні?
Таке ж запитання ставлять десятки користувачів соцмереж, які критично оцінюють резонансну подію у Розвадові. Деякі цитували законодавство, яке передбачає покарання за руйнування пташиних жител…
Кореспондент «Високого Замку» послухав думку з цього приводу провідного українського орнітолога, професора Львівського національного університету ім. І. Франка Андрія Бокотея:
— Лелеки нікому не загрожують. Щодо гадюк і жаб, яких дехто боїться у Розвадові: весь корм, що ці птахи приносять у гніздо, вони з'їдають. Лелека занадто багато сил тратить на добування корму, тому тратити його безсенсовно не вигідно. Все, що добудуть, згодовують своїм пташенятам. Не розкидають навколо гнізд нічого, ні разу такого не бачив — навіть у такий рік, коли корму багато. До того ж головним кормом лелек є не земноводні і не плазуни. Основна їхня їжа — комахи: польові коники, сарана, дощові черви. Можуть бути і пуголовки, зрідка — жаби. Вужа приносять вкрай рідко… Якщо комусь заважає гніздо лелеки, зверніться до фахівців і поцікавтеся, яким чином цю ситуацію можна врегулювати, — щоб і людям, і птахам було добре…
Ось коментар Галини Роспопи, пресаташе «Львівобленерго» — це підприємство якраз і встановлює платформи під лелечі гнізда:
— Лелека хоче жити там, де вподобав собі. Ми встановлюємо платформи, щоб птахи не пошкоджували ліній електропередач і самі не травмувалися…
Є багато випадків, коли люди благають поставити їм лелечі гнізда, платформи під них. І ми це робимо. Знаю історії, коли лелека живе прямо на подвір'ї - там діти є, і лелека нікому не заважає. Навпаки, всі тішаться, що лелека гніздиться у них. Пригадую, торік одна жінка плакала, коли з гнізда на її подвір'ї випало лелеченя. Я на боці людей, які дбають про птахів! Поставимо гніздо навіть на недіючу електроопору, де воно було, — якщо люди попросять. Навіть під час війни намагаємося свій проєкт не відкладати…
А я згадую, як торік писав матеріал про бузькову історію у селі Гірському, яке не так далеко від Розвадова. Багатодітна сім'я врятувала лелеченя, і воно, коли виросло, ходило з ними до церкви. Писав і про іншу цікаву історію: 18 лютого на Тернопільщині під час панахиди за убієнним майданівцем під церкву з небес спустився лелека. А потім разом з людьми подався до цвинтаря, ходив між могилами, діти його гладили, пригощали. Декому здавалося, що то у птаха перевтілився загиблий герой…
Мені здається, що «лелечі» пристрасті у Розвадові стихнуть у найближчі дні. У розмові з нами священник сказав, що не проти, аби стовп з гніздом бузька встановили на колишньому місці.
Треба тільки не баритися з цим: наші крилаті улюбленці вже у дорозі…