Від чорниць аж чорно…
А ось білі грибочки щойно полізли
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/493671/karpaty.jpg)
Липень — розпал сезону збору чорниць у Карпатах. Цьогоріч ягода вродила нівроку. Гілочки під вагою ягід-бусинок припали до землі. Від чорниць аж чорно на чорничних полянах… А все тому, що місцеві ягід наразі не збирають. Хоча у попередні роки у цей час всі поляни з чорницями вже були «вичесані» чи не під нуль.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/07/%D1%81%D1%83%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%8F.jpg)
Чому цього року заготівельники ягід досі не приймають карпатського «чорного золота», місцеві мешканці не знають, розводять руками. Припускають, що ще з минулого року заморожені ягоди не продалися. Місцеві з нетерпінням чекають, коли нарешті почнуть приймати ягоди, бо це — джерело доходу, але вже пішли чутки, що брати цього року будуть дуже дешево, бо, на відміну від минулого року, ягід справді багато. А коли немає дефіциту, ціна зазвичай падає. «Збирати чорниці дуже важко, — каже мені пані Оксана з села Ялинкуватого. — Ще важче їх нести з полонини до села. А це кілька кілометрів. Якщо будуть брати задешево, люди будуть саботувати. Так уже колись було, кілька років тому. Після того, як люди збунтувалися і перестали здавати ягоди, заготівельники мусили піднімати ціни. Кажуть, цьогоріч стартово будуть приймати по 27 гривень за кілограм. Це дуже дешево, не виплачується їх збирати… От зараз усе село ходить на арніку. Це така квітка, вважається лікарською рослиною. Дуже цінна. Три роки тому почали її приймати. Нині беруть за 1300 гривень за кілограм. Оце варто ходити і шукати. Хоч також непросто. По-перше, ще треба знайти, де вона росте. А росте лише на полонинах. По-друге, за нею усі полюють. Тому треба рано встати і першим прийти на родючі місця…»
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/07/%D0%B3%D1%80%D0%B8%D0%B1.jpg)
Наразі місцеві чорниці збирають для власних потреб — морозять або роблять варення. Кажуть, оця перша ягода — найсмачніша і найкорисніша. А ось грибний сезон у Карпатах ще не розпочався. Хоч гриби вже є - особливо багато підберезників і підосичників. Їх місцеві не дуже шанують. Запитую, чи є гриби? Кажуть, білих наразі нема, а оцих «жовтих» повно. Ну, ми і «жовтими» або «червоними» не гребуємо. Я минулими вихідними назбирала їх цілий кошик. Та ще й три білих знайшла. Вони якраз після рясних дощів полізли. Тож зробила розкішну грибну мачанку — пальчики оближеш…