«Хто кращий, а хто гірший, не важливо. Вони усі - переможці!»
VI Міжнародний вокальний конкурс азербайджано-української дружби, медіапартнером якого є газета «Високий Замок», назвав переможців
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/502985/img3509.jpg)
Шість років тому голова Азербайджанського культурного центру імені Мусліма Магомаєва, народний артист України Гурбан Аббасов звернувся до редакції газети «Високий Замок» з проханням підтримати Перший конкурс вокалістів «Пам'яті Мусліма Магомаєва», який мали намір провести у Трускавці. Пояснив тоді, що давно виношував мрію про створення і проведення такого фестивалю, бо, як відомо, Магомаєв дуже любив Україну, співав українські пісні, серед яких «Дивлюсь я на небо…». От тоді пан Гурбан і вирішив, що стержнем пісенного конкурсу, його основним номером стане пісня «Дивлюсь я на небо…». «Знаєте, — сказав тоді Гурбан Аббасов, — Магомаєв — як ціла планета у світі мистецтва. Кумир поколінь, володар прекрасного баритону. А цю пісню він не співав, а переживав її на сцені. Це була маленька вистава. Не кожен український співак міг її так виконати, як Магомаєв».
Перший конкурс відбувся «на ура!». А через рік організаторам почали вставляти палиці у колеса, мовляв, для чого нам конкурс пам’яті неукраїнця?! У нас є свої чудові артисти, іменем яких можна назвати конкурс… Тоді на захист конкурсу стали мер Трускавця Андрій Кульчинський і газета «Високий Замок». Конкурс вдалося відстояти, а ще через якийсь час назва конкурсу трансформувалася. Його засновники — Гурбан Аббасов та Наталія Кудряшова — вирішили перейменувати свято пісні на Конкурс азербайджано-української дружби. Він і надалі залишився міжнародним, бо сюди з'їжджалися артисти оперних театрів, філармоній та студенти вищих музичних закладів з Австрії, Великої Британії, США, Казахстану, Латвії, Литви, Азербайджану, Китаю, Польщі та інших країн.
У чому унікальність цього конкурсу? У тому, щоб виявити та відкрити музичній громадськості України та світу вокалістів, які однаково вправно співають і оперу, і естраду. Артисти, а це можуть бути студенти музичних закладів, яким виповнилося 18 років, а також професійні вокалісти віком до 40 років. Заявки подавали по 100 і навіть більше співаків, адже за участь у Конкурсі відсутні вступні внески. Не треба також платити за проживання і харчування. Усі видатки покривають мерія міста Трускавця, власники готелів курортного міста, Азербайджанський культурний центр, Об'єднаний конгрес азербайджанців у Львівській області, інші меценати.
«У нас — спільний ворог, — сказав журналістці „ВЗ“ голова Об'єднаного конгресу азербайджанців у Львівській області Теймур Мамедов. — Азербайджан, як і Україна, бився за власні землі, і у вересні 2023-го переміг. Карабах повернувся додому. Ми підтримуємо Україну. Культурний фронт не менш важливий, ніж гуманітарний та економічний. І на культурному фронті Азербайджан також разом з Україною».
Проведенню пісенного конкурсу не завадили ані ковід, ані війна. При цьому, як сказала на пресконференції член журі конкурсу, професорка Львівської музичної академії імені Миколи Лисенка Людмила Божко, «більшість конкурсів від початку ковіду, а тим більше від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну припинили своє існування або перейшли в режим онлайн. Але у нашій спеціальності - це дуже погано».
Якщо торік дехто ще й сумнівався щодо доцільності проведення конкурсу, то Гурбан Аббасов зі своєю «бойовою подругою» Наталею Кудряшовою і мером Трускавця Андрієм Кульчинським вирішили: конкурс не можна переривати. Бо, як сказав на пресконференції пан Андрій, «процес має бути безперервним. Якщо комусь здається, що такі конкурси не варто проводити, змушений заперечити: варто. Бо для чого тоді воюють наші хлопці? Для того, щоб культура розвивалася. Бо мова, культура — це і є те, що нас вирізняє серед інших і за що ми маємо боротися».
Так, цьогоріч не було розважальних програм для учасників, грошові винагороди, якими обдаровують меценати, — а це чималі суми для переможців — віддали на потреби українських захисників. Зате талановиті співаки отримають стартовий майданчик для подальшого росту на професійній сцені. Як-от, до прикладу, один з учасників конкурсу попередніх років Дмитро Воронов. Його впертості та наполегливості можна позаздрити. І повчитися. Колишній соліст Національного театру оперети України та Муніципальної академічної хорової капели імені Ревуцького Дмитро Воронов у першому конкурсі не посів жодного призового місця. Я тоді бачила, що диплом учасника не став для нього тим омріяним призом. Хлопець сумував. Але не був розчарований. Рівно через рік Дмитро Воронов знову взяв участь у сліпих прослуховуваннях і отримав «путівку» на Другий конкурс.
«От упертий!» — подумала я тоді. Хлопець настільки професійно «виріс», що його не лише відзначило журі конкурсу, присудивши ІІ місце, Дмитро зірвав джек-пот. Продюсерка Ірина Самсоненко подарувала Дмитрові шанс на виступ у найзнаменитішому концертному залі Carnegie Hall. І у червні 2023-го Дмитро Воронов став першим українцем, який дав сольний концерт на знаменитій сцені Carnegie Hall. Щоправда, шлях на омріяну сцену тривав аж цілих три роки — спочатку завадила пандемія, а потім — війна в Україні. Але хлопець досяг мети, а старт йому дав Пісенний конкурс азербайджано-української дружби у Трускавці. Такої ж високої нагороди удостоївся і азербайджанець Урфан Джафаров, який виборов путівку на виступ на сцені Carnegie Hall у 2021 році.
Міжнародна продюсерка Ірина Самсоненко цьогоріч особисто не могла взяти участі у прослуховуванні, тож дивилася виступи учасників онлайн. І обрала свого переможця, точніше, переможницю. Нею стала солістка Рівненської обласної філармонії Інна Бобомуратова.
VІ Міжнародний пісенний конкурс азербайджано-української дружби цьогоріч тривав два дні. До участі у відбіркових турах методом сліпого прослуховування було допущено 10 осіб, яких за найбільшою кількістю прохідних балів обрало професійне журі у складі професора Олександра Дяченка, професорки Людмили Божко та засновника конкурсу азербайджано-української дружби народного артиста України Гурбана Аббасова. Основними конкурсантами стали дівчата, бо хлопців у цій команді виявилося лише троє.
За два конкурсні дні можна було почути і оперні арії, і естрадні композиції. «Високий Замок», як і у попередні роки, обирав свого фаворита для нагородження. Нашим призом як медіапартнерів є інтерв'ю у нашому виданні для співака чи співачки, який найбільше сподобався.
У попередніх п’яти конкурсах я завжди обирала когось з хлопців. Бо так, як чоловік заспіває «Дивлюсь я на небо…», не заспіває жодна артистка. Але я помилялася. Бо і дівчата вміють цей неймовірний твір «пережити» на сцені. Для мене такою стала аспірантка Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка Тетяна Петришина. Пісня у її виконанні «Настане день — закінчиться війна», власне, для мене виявилася найпотужнішою. Її драматичне сопрано — це щось неймовірне. Тож талановитій Тетяні, окрім ІІ місця у конкурсі від журі, було вручено ще й два цікаві призи: інтерв'ю у «Високому Замку» і путівку на відпочинок від туристичної фірми «Карпатія-Галич-тур».
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/12/%D1%82%D0%B5%D1%82%D1%8F%D0%BD%D0%B0%20%D0%BF%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%88%D0%B8%D0%BD%D0%B0.jpg)
Цьогоріч у конкурсі взяв участь і випускник Національної музичної академії імені Чайковського, уродженець Китаю Фан Вей. Зараз хлопець навчається в аспірантурі. Він не злякався війни і не повернувся на батьківщину. І, попри те, що у цьогорічному конкурсі Фан Вей став лише дипломантом конкурсу, обіцяв, що незабаром повернеться знову до Трускавця — по перемогу.
Чи «виросли» учасники цьогорічного конкурсу, порівняно з минулорічними, журналістка «ВЗ» запитала у незмінного члена журі, професорки Людмили Божко.
— Надзвичайно складно відповідати на прості запитання, — усміхнулася пані Людмила. — Теперішній час диктує свої умови і свою характеристику всього, що відбувається у країні. І осуджувати тих, хто був недосконалий сьогодні, але приїхав і приготувався — не можна. Це як джерело: нема водички, усе висихає. Так само і ці діти: комусь бракує харизми, комусь вишколу, хтось не дуже відповідно підібрав репертуар, але усе це можна поправити. Тому сьогодні сказати — хто кращий, а хто гірший, не можу. Вони усі - переможці! Усі старалися у силу свого обдарування. Але вони приїхали і захистили цей конкурс. А ми робили усе можливе, щоб їх підтримати, порадити, якщо хтось просив нашої поради. Головне, що конкурс не припиняється…
P. S. Під час гала-концерту відбувся збір коштів на потреби ЗСУ.