Це «панська» справа — поранених хлопців годувати!
Колектив готельно-ресторанного комплексу «Панська Гора» вже майже рік двічі на тиждень годує наших захисників ресторанними обідами
Про те, що українським захисникам у лікарню Святого Луки добродії двічі на тиждень привозять смачні ресторанні обіди, ми довідалися випадково. Бо ніде у соцмережах не було такої інформації із закликом долучитися до збору коштів на закупівлю продуктів для харчової підтримки наших захисників, які проходять реабілітацію.
Нагадаю, редакція «Високого Замку» разом з благодійним фондом «Глобал Львів» оголосили збір мінібібліотеки для Героїв. Наші читачі автивно відгукнулися, принесли чимало книжок, і ми відвезли їх у лікарню. Принагідно поспілкувалися з хлопцями. І, між іншим, звернули увагу, що на тумбочках біля ліжок у хлопців в одноразовому посуді якась явно не лікарняна їжа, а радше ресторанна. На моє запитання, чи їм з дому приносять стільки їжі, один поранений воїн відповів, що, виявляється, двічі на тиждень — у вівторок і четвер — їм привозять ось такі обіди з ресторану «Панська Гора». А порції такі великі, що за раз з'їсти цю ресторанну їжу вони не годні. Це вже триває майже рік… І це — ініціатива ресторану. Ця інформація нас настільки вразила, що ми вирішили обов’язково про таке волонтерство і такий альтруїзм написати.
…Приїжджаю о другій годині дня, щоб на власні очі побачити, як усе відбувається. Перед лікарнею Святого Луки стоїть бус з написом «Панська Гора», поруч двоє чоловіків викладають на «каталку» з буса яблука, булочки, йогурти, холодець, паштет…
З чого усе почалося? На початку 2023-го у «Панській Горі» дізналися, що одна їхня працівниця готує вдома страви і як волонтерка возить домашню їжу у лікарню пораненим захисникам. Про це довідався власник готельно-ресторанного комплексу «Панська Гора» Ігор Назаркевич. І прийняв рішення, що тепер ресторан буде двічі на тиждень годувати поранених хлопців. Відтоді і годує.
— Кошти на закупівлю продуктів для обідів пораненим захисникам виділяємо з прибутку ресторану, — розповів журналістці «ВЗ» директор комплексу «Панська Гора» Василь Коваль. — Також у нашому меню є пункт — «Пригости військового». Відтак кожен гість має можливість задонатити відповідну суму на відповідний рахунок. І, звісно, без партнерів, які допомагають у приготуванні цих обідів, ми б і не дали ради. Ринок «Шувар» дає рибу і фрукти, «молочку» — «Молокія» і «Добрий хліб». Багато продуктів з дому приносять і наші працівники.
Василь Коваль зі своїм помічником, водієм паном Михайлом, навантажили «каталку» і повезли у корпус, щоб порахувати порції і розкласти на відділення, оскільки не лише у травматології лікуються наші хлопці.
Пан Михайло тягне величезну духову шафу, в якій на полицях порційно розміщені перша і друга страви. У контейнерах понад 60 борщів і стільки ж порцій голубців.
Потім на «каталці» «приїхали» салати та інші смаколики. Коли побачила той обід, очам не повірила. А від смачного запаху голубців аж слина потекла… Салат з пекінської капусти і крабових паличок, холодець, печінковий паштет як намазка на хліб, булочка, йогурт і велике яблуко.
Пан Василь розкладав кожну порцію на піднос і заносив у палату зі словами: «Вітаю, хлопці! Смаколики приїхали. А правда, до цього ще б тамаду і наречену, тож можна вже і весілля відгуляти» (жартував).
За словами пана Василя, ресторан тримає постійний зв’язок зі старшими медсестрами лікарні. Вранці з’ясовують, скільки є хлопців, але про запас дають ще з вісім-десять порцій. Бо до обіду у лікарню можуть привезти ще кількох поранених.
Є серед хворих такі, хто не вживає м’яса, не переносить лактози чи має спеціальну дієту. Все це враховують. А для тих, хто переніс операцію на шлунку, страви блендерують і у спеціальних пакетах роздають у реанімації чи в післяопераційних палатах. Такі ж харчові пакети готують і для тих, хто після поранення має проблеми зі щелепами.
В одній із палат був новенький. Коли побачив яблуко, знервувався. «Хіба не бачите, що у мене немає зубів! Як можу то яблуко з'їсти?!».
«Наступного разу привезу терочку, — усміхнувся пан Василь. — Ви то яблуко не викидайте і не віддавайте іншим, за кілька днів йому нічого не станеться»,
Як з’ясувалося, на «Панській Горі» передбачили такі нюанси, відтак закупили маленькі тертки, щоб яблуко міг з'їсти кожен.
На моє запитання, якщо директор комплексу особисто стільки часу витрачає на волонтерську роботу, чи не простіше було б комусь з підлеглих доручити цю місію, пан Василь відповів:
— Мені легше вирватися на кілька годин з виробничого процесу, бо у нашому колективі кожна одиниця — незамінна. Я не зумію замінити кухаря чи кондитера. Але те, що ми робимо, — не моя заслуга. Це робить увесь колектив!
— Не втомлюєтеся?
— Ми не можемо бути більше змучені, ніж ті, хто на передовій, і ніж ті, хто вже тут, у лікарні.
— Бачила, що ви ще й у кожній палаті жартуєте…
— Вони — надзвичайно сильні, і, мабуть, та сила передається мені. Я набираюся енергії від них. Вони вже і так віддали занадто багато для того, щоб ми були зараз тут, з родинами, на своїй улюбленій роботі… Відповідно, ми не маємо права бути більш втомленими від них.
— Крім «Панської Гори», жоден інший ресторан не готує таких обідів?
— Не можу сказати про інші ресторани, але знаю, що люди з навколишніх сіл — Зимної Води, Солонки, Сокільник — також допомагають пораненим бійцям. Ліплять вареники, печуть пляцки і приходять сюди підтримати хлопців як ангели-охоронці. Приходять у неділю, щоб підстригти і поголити хлопців. Звісно, було б добре, якби професійні перукарі це робили. Щоб виділили для цього бодай день на тиждень.
Не до кожного можуть прийти дружина, мама чи хтось із друзів. Адже тут лежать поранені хлопці з усієї України. Рідні далеко, тож подбати про наших захисників мають люди зі щирим серцем. Як це робить колектив «Панської Гори». Навіть якщо на вівторок чи четвер — у дні відвідувань — випадає свято, гарячі обіди все одно привозять. Ще жодного разу не пропустили! За словами пана Василя, Пасха у хлопців була така ж, як і у кожного з нас вдома.
— Це був повний кошик, у якому свячені великодні страви. У неділю, на сам Великдень, ми приїхали і привезли нашим захисникам пасхальний сніданок. Це саме на них чекає у Свят-вечір, 24 грудня, з усіма 12-ма стравами. А ще готуємо їм подарунки від Святого Миколая.
Роздаючи обіди, пан Василь казав, що зараз до них прийдуть молоді люди, які везуть спідню білизну, капці, спортивні штани і футболки, предмети гігієни. Що кому потрібно, треба казати, не соромитися.
У коридорі - величезна «каталка», на якій ящики з одягом. Волонтери церкви Різдва Пресвятої Богородиці зі Сокільник збирають кошти під час Літургії, проводять ярмарки, на яких збирають кошти і закуповують одяг та предмети гігієни для поранених захисників.
— Приїжджаємо сюди щодва тижні, — каже студентка юридичного факультету Франкового університету, керівник молодіжної спільноти з роботи з дітьми, волонтерка Юлія Коваль. — Якщо нам телефонують і кажуть, що приїхало багато нових хлопців, пакуємося і приїжджаємо швидше. Бувало, телефонували у неділю пізно ввечері, а у понеділок ми вже були тут.
Молодь Сокільник, почувши, що «Панська Гора» годує поранених захисників, вирішила долучитися.
Ніколи не думала, що процес роздавання одягу і розфасованої їжі такий довгий. Але коли побачила, як працівники ресторану і волонтерська молодь спілкуються з українськими захисниками, зрозуміла — не в їжі і речах щастя. Хлопці потребують спілкування і дуже цінують таку увагу як прояв вдячності за їхній Подвиг!