Передплата 2024 ВЗ

В Україні французький органіст почувається органічно

Жан-Марі Леруа збирається на постійно переїхати у Кривий Ріг і викладати музику мовою Шевченка

На концертах в Україні Жан-Марі Леруа неодмінно виступає у вишиванці.
На концертах в Україні Жан-Марі Леруа неодмінно виступає у вишиванці.

Любителі органної музики у Львові, серед них — іноземці, мали можливість у трапезній колишнього домініканського монастиря (нині це — Музей історії релігії) насолоджуватися виступом французького маестро Жан-Марі Леруа. У стінах цієї святині прозвучали твори Баха, Ліста, українців Мирослава Скорика (на біс!), В’ячеслава Назарова, а також власні композиції гостя. Одну з них було присвячено легендарному Василю Сліпаку, оперному співаку, воїну, який загинув при захисті України. Із Василем французький гість познайомився свого часу на проукраїнських маніфестаціях у Парижі. Планували зробити з ним спільний проєкт, але не склалося…

Музична імпровізація у пам’ять про Василя Сліпака мала свою особливість — Жан-Марі написав її на основі старої нотаційної музичної системи, яку використовували до винайдення сучасної і яка була популярною у середньовічній та ранньоренесансній музиці. У цій системі ноти позначалися літерами A, B, C, D, E, F, G. В авторській композиції було обіграно ім'я Василя Сліпака, яке стало нотами…

Одну з органних композицій було присвячено Василю Сліпаку.
Одну з органних композицій було присвячено Василю Сліпаку.

— Цей 63-річний музикант із берегів Сени став великим другом України відтоді, як двадцять років тому вперше відвідав її. Як волонтер Жан-Марі Леруа підтримує ЗСУ, під час своїх щорічних концертів у нас збирає кошти на підтримку воїнів. Зізнається, що тут у нього більше друзів, ніж у Франції. Виступ у Львові - 85-й в його багаторічному турне Україною, — розповіла кореспондентові «Високого Замку» засновниця Французького клубу у Львові Ліана Панасевич-Бенке.

До слова, Жан-Марі був останнім органістом, який виступав у ще вільному тоді від окупантів Луганську. Було це у травні 2014-го. Іноземець саме зупинився у готелі, через вікно свого номера бачив на площі перші барикади сепаратистів, два якісь пошарпані автобуси, в яких були особи, озброєні «калашніковими». Тоді це здавалося трагікомічним. Усю серйозність луганських подій, очевидцем яких став, він зрозумів після повернення на свою батьківщину, коли увімкнув телевізор. У той момент у Франції вже з’явилися перші українські біженці. Ці драматичні події дали поштовхом до зближення музиканта з Україною. Він каже, що російсько-українська війна для нього розпочалася вже тоді, у 2014 році…

Найчастіше Жан-Марі виступав у Чернівцях, Білгород- Дністровському. Із хвилюванням згадує, як у 2016-му провів за кермом 40 годин, щоб встигнути на свій концерт у Маріуполі… У різних містах — різні концертні програми. Музикант прагне, щоб слухач щоразу слухав щось нове. Багато співпрацює з українськими музикантами. У 2004 році запросив до Франції на фестиваль барокової музики ансамбль з Рівного.

Жан-Марі доводилося грати на органах в Іспанії, Австрії, у Тайвані, на Філіппінах. Особливо йому запам’ятався у Лінці концерт на «органі Брукнера», який складається зі семи тисяч труб. І все ж в Україні виступає з особливо великим натхненням, каже, що рівень наших органістів дуже високий.

Щоб ще більше зблизитися з українцями, маестро із Франції самотужки вчить нашу мову, придбав собі ноутбук із латинкою і кирилицею.

Незабаром планує змінити своє життя і назавжди переїхати у Кривий Ріг, де з вересня наступного року збирається викладати тамтешнім студентам українською мовою. Таку пропозицію йому зробила директорка місцевого освітнього закладу, яка активно пропагує українську музику. Сам Жан-Марі каже: якщо все складеться добре, хотів би заснувати у цьому місті свій ансамбль.

Жан-Марі вже наїздив Україною понад 30 тисяч км. Збирає допомогу для поранених бійців ЗСУ. Не перестає повторювати, що закоханий в Україну. Йому подобаються наші люди, наша культура і традиції. Із задоволенням купує і носить вишиванки, їх у нього набереться з вісім. У Франції йому бракує українського борщу, дерунів, вареників, узвару…

Естафету допомоги Україні підтримує і донька Жан-Марі Леруа. Із Франції до нас вона привезла автівку медикаментів.

Схожі новини