Передплата 2025 «Добрий господар»

У чому мистецтво жіночої стійкості?

У Львові вперше відбувся ярмарок жіночих громадських організацій

Фото Юлії Підлужної
Фото Юлії Підлужної

7 березня, з нагоди Міжнародного дня боротьби за права жінок, у Львові вперше відбувся ярмарок жіночих організацій та (НЕ)конференція «Жінки змінюють світ». Ярмарок організували громадська організація «Жіночі перспективи» спільно із Львівською міською радою. На фоні затяжної війни такі заходи вкрай важливі, бо жінки теж тримають тил, волонтерять, надихають захисників, а ще дають прихисток іншим жінкам, які через війну втратили дах над головою…

На ярмарку для усіх охочих розповідали про діяльність жіночих правозахисних організацій, а також про послуги та ініціативи, які можуть отримати дівчата та жінки Львівської громади. Також експерти надавали інформаційні та психологічні консультації.

Була інсталяція, присвячена видатним українкам, чиї імена можуть бути увічнені у назвах вулиць Львова. Відвідувачі мали змогу висловити свою думку щодо перейменування міських об'єктів на честь жінок, які зробили вагомий внесок в історію та культуру. В Офісі підтримки родин військових, що на вулиці Січових Стрільців, 21, відбувся воркшоп «Незламна: мистецтво жіночої стійкості». А в центрі «Молодвіж» відбувся інший воркшоп — про жіноче лідерство. Не оминули й теми жіночого насильства: домашній аб’юз та сексуальні домагання.

… На площі Ринок жіночі організації презентували свою діяльність, соціальні проєкти, пропонували співпрацю. Львів'яни охоче підходили до яток жіночих організацій, обмінювалися враженнями про життя-буття, розмовляли про плани, політику, і, звичайно, перемогу.

Менеджерка громадської організації Центру жіночого розвитку «Я не одна» Лілія Якимів каже для «ВЗ», що організація допомагає жінкам з родин загиблих військовослужбовців та жінкам зі статусом вимушених переселенців. «Допомагаємо жінкам адаптуватися в умовах війни, також проводимо заходи для жінок — для розвитку, психологічні заходи, ретрити, поїздки в теплі пори року, — відзначає моя співрозмовниця. — На постійній основі функціонує захід „Рука допомоги“ — допомога жінкам загиблих військових. Вони зустрічаються в нас, їх тут підтримує психолог».

Запитую, в чому секрет сили жіночої стійкості на третьому році війни.

Адміністраторка громадської організації Павліна Тучапець каже, що стійкість людини обумовлена умовами, в яких вона опинилася. На передовій військових ніхто не питає, чи вони втомилися, чи їм страшно. «Тому зараз маємо бути стійкими, в тилу треба робити усе від себе можливе — робити кроки, донатити, ходити на роботу, платити податки, — відзначає Павліна Тучапець. — Жінкам все під силу, в цьому їхня стійкість».

— Павліно, які жіночі заходи у вас заплановані на цю весну?

— Традиційні наші заходи — проєкт «Рука допомоги», набір жінок на цю програму відбувається постійно. Жінкам, які втратили близьких людей на війні готові допомагати завжди. З жінками працюють два спікери. Перший — ментор, це жінка, яка сама пережила важку втрату на фронті і радить іншим, як триматися в таких умовах. Другий спікер — професійний психолог, яка доповнює менторку.

Ще один наш проєкт цієї весни — мовний клуб з вивчення англійської мови. Щосуботи навчаємо англійської мови жінок та дітей ВПО. У березні також проводимо жіночі коучзустрічі на тему «Як віднайти опору». Одна із наших коучів — доула, це жінка яка допомагає породіллям. Доула колись мешкала в обласному Миколаєві, а зараз вона ВПО у Львові, допомагає жінкам реабілітуватися після народження дитини, чи підготуватися до пологів.