«У Львові вуличні мистецькі твори тримаються на громадському контролі, а не на чиновницькому»
Цінні мозаїки захистять «Блакитними щитами»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/499092/mozaika.jpg)
Виконавчий комітет Львівської міської ради ухвалив рішення про захист цінних мозаїк у Львові від ймовірних руйнувань. Мозаїчні твори ознакують міжнародним пам’яткоохоронним знаком «Блакитний щит». Нагадаємо, у Львові такий щит існує вже два роки, ним ознаковані деякі архітектурні пам’ятки міста. У Львівській ратуші кажуть, «Блакитний щит» отримають мозаїки, які внесені до переліку цінних та є об'єктами культурної спадщини. Таких у Львові 81.
Комунальники виготовлять спеціальні «блакитні» таблички для мозаїк, де буде напис — «Об'єкт культурної спадщини. Охороняється законом».
Як зазначила керуюча справами виконкому, в. о. начальника управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Наталія Алєксєєва, таке міжнародне ознакування підсилить інформування про цінність мозаїчних творів і власників будівель з панно, і громадськість. Каже, вартість однієї таблички — до 500 гривень, трохи дорожче коштує її монтаж. На ці витрати передбачать кошти у міському бюджеті Цього року біля мозаїк планують встановити сорок «Блакитних щитів».
Тим часом Львівська міська рада скерувала звернення до президента України, прем'єр-міністра, щоб посилити відповідальність за нищення пам’яток історії, архітектури та мистецтва. Це трапилося після знищення мозаїки «Інформаційний простір», яка з 80-х років минулого століття була у приміщенні видавництва «Вільна Україна». Це панно створив художник Богдан Сойко.
Сьогодні штрафи за знищення цінних мозаїк символічні - 1700 гривень.
«Жоден „Блакитний щит“ не захистить мозаїки Львова від актів вандалізму, „підприємницької руки“, якщо у законодавстві не буде прописано високі штрафи та сувора адміністративна відповідальність, — сказав для „ВЗ“ громадський активіст Львова, волонтер та експерт із захисту культурної спадщини Віктор Добуш. — „Блакитний щит“ для цінних мозаїк Львова — це радше психологічний фактор захисту, а не юридичний. Зараз бізнесменам, які переобладнують споруди, не має жодних перешкод, аби знищити мозаїку і уникнути відповідальності. У Львові вуличні мистецькі твори тримаються на громадському контролі, а не на чиновницькому».