Гриби-поганки слугують барометрами
Точні синоптичні прогнози — без телевізора і комп’ютера
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/498664/hryby.jpg)
Щоб дізнатися, якою буде погода у найближчі дні, усі ми завчено заглядаємо в Інтернет. Різноманітні додатки підказують нам помисли небесної канцелярії з точністю ледь не до години. А ще років з тридцять тому про таке багато хто з нас не міг і мріяти. Коли падатиме дощ чи пригріватиме сонечко, наші предки довідувалися у власний спосіб — без «всесвітньої павутини».
Барометрами нашим дідам-прадідам слугували багато речей, які їх оточували. Як на небі, так і на землі. Нема роси на вечірній траві, «одувся» місяць, ластівки літають над самою землею, надмірно співають півні, кричать дятли й одуди, ґедзі немилосердно кусають худобу — через кілька годин чекайте різкої переміни погоди. Вже мовчу про підточені радикулітом коліна у старих людей — на непогоду їх починало «ломити»…
У моїй родині наближення дощу визначали ще й за раптовим, із наростанням, шумом верховіття на горі Піще, за вапняною штукатуркою на старому хліві, яка, набираючи вологи, із білої ставала темно-синьою. А також скаламученою без сторонньої участі воді у криниці. Ще одним орієнтиром, за підказкою моєї мами, були гриби-поганки із білими капелюшками — їх у нашому селі називають «пісюками». Досить було їм з’явитися на лісовій болотистій дорозі чи на дамбі біля ставу — через день починав дріботіти дощ.
Укотре переконався у правильності цієї прикмети минулої п’ятниці. «Пісюки» таким собі частоколом визирнули при повороті на лісову стежку. Зробив їм знімок на згадку — та й пішов у справах далі. Згадав про ці гриби наступного вечора у Львові, коли містом пробіглася гроза з рясним дощем. Так сталося, як «прогнозували» гриби. Тоді вкотре оцінив мудрість старших поколінь, які й без модерних технологій у всьому собі давали раду…