Три президенти загадали бажання біля воріт собору з турецьким мінаретом
Журналістка «ВЗ» відвідала туристичну перлину України — Кам’янець-Подільський на Хмельниччині
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/496147/fortetsia.jpg)
Широкомасштабне вторгнення рф неабияк вдарило по туризму Кам’янця-Подільського, що у Хмельницькій області. До війни знамените містечко в історичному Поділлі відвідували щонайменше 500 тисяч гостей з України та з-за кордону, тепер — сто тисяч. Через війну не проводять традиційного фестивалю повітряних куль, який був чи не найбільшим туристичним магнітом цього краю. «У період жорсткого карантину у нас взагалі не було гостей, музеї були порожні, — розповідає „ВЗ“ керівник відділу туризму Кам’янець-Подільської міської ради Тетяною Овчарук. — Сьогодні левова частка гостей — жителі Київської, Харківської, Донецької та Херсонської областей. До війни було більше іноземців. У 2022 році ми зафіксували мізерну цифру іноземних туристів — 107. Це поляки. Зараз найбільше відвідують наш „магніт“ — Кам’янець-Подільську фортецю, а також собор Святих Петра і Павла, Ратушу, картинну галерею, музей мучеників».
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/1.jpg)
У Кам’янці-Подільському датуються перші згадки про каву в Україні
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/Dzezva.jpg)
…Давно мріяла відвідати популярне туристичне місто з багатою історією та унікальними архітектурними пам’ятками. Тут мешкає 130 тисяч людей, місто заробляє переважно на туризмі. Враження, які справив на мене Кам’янець-Подільський, перевершили усі очікування. Місто можна назвати «українським Римом». Воно посідає третє місце в Україні за кількістю архітектурних пам’яток, його випереджають лише Львів та Київ. Кам’янець-Подільська фортеця входить до списку семи архітектурних див України.
Місто доглянуте, затишне, з креативними кав’ярнями, смачною кухнею з єврейськими мотивами, хорошим сервісом…
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/2(1).jpg)
Ціни на вхідні квитки в музеї, обід у ресторанах в рази нижчі, ніж у Львові. Якщо думаєте, що кавова культура походить зі Львова, помиляєтеся. Саме у Кам’янці-Подільському датуються перші згадки про каву в Україні.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/3.jpg)
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/4.jpg)
У 1672 році в місті було засновано першу українську кав’ярню, і цьому посприяло те, що місто було під владою османів. З цієї нагоди в центрі стоїть пам’ятник у вигляді великої кавової турки. Але, на відміну від Львова, у Кам’янці-Подільському не прийнято «піти на каву» і поєднати це з вирішенням усіх ділових питань. Та і кав’ярень в містечку у рази менше, ніж у Львові. Ціна філіжанки кави в ресторанах — 60−70 гривень.
…В'їзд у туристичний центр, де розташовані заповідник та фортеця, чимало років платний. Для усіх — місцевих та туристів. Але якщо місцеві мешканці платять символічну гривню, з туристичного автобуса беруть 15 грн, з автівки — 10 грн. Невдовзі ціна на в'їзд в історичний ареал міста зросте. Та місцеві підприємці не надто втішені тим, як влада розподіляє кошти за платний в'їзд. Один ресторатор поскаржився «ВЗ», що в місті вкрай бракує паркінгів, бордюри не пристосовані для людей у інвалідних візках. «Туристи за захопленням архітектурою не бачать міських проблем, а вони є та не вирішуються роками», — каже ресторатор.
Наша туристична група завітала на мініринок сувенірів, який гармонійно вписався у дворик історичного будинку. Вибір сувенірів із серця Поділля великий — від магнітів по сто гривень до вишиванок, підвісок з камінцями ручної роботи. Дерев’яні фоторамки з написом «Кам'янець-Подільський» — від 60 гривень, чаї з подільських трав — від 120 гривень, патріотичні футболки — 250−500, картини з камінців — від півтори тисячі гривень. Звертаю увагу на портрет Степана Бандери, намальований олійними фарбами. Продавчиня каже, це робота місцевої мисткині Оксани Флюрчук. Коштує портрет 15 тисяч гривень. Трохи дешевший портрет Тараса Шевченка. У попиті - дерев’яний тризуб за 420 гривень.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/Suveniru.jpg)
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/5.jpg)
Архітектурні «фішки» міста-музею
Найбільш популярна пам’ятка Кам’янця-Подільського, оповита містикою та легендами, — кафедральний собор Святих апостолів Петра і Павла. Родзинка цього собору — турецький мінарет. У часи Османської імперії це була мусульманська мечеть. Мінарет заввишки 40 метрів побудували турки. Скульптура Марії на цьому мінареті з’явилася після вигнання турків з міста у 1756 році.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/Kostel.jpg)
Біля входу у святиню є містична брама, де туристи загадують заповітне бажання. Через цю браму проходили три президенти України — Віктор Ющенко, Віктор Янукович та Володимир Зеленський. «Усіх майбутніх президентів попереджали — загадуйте бажання, і воно стане реальністю, — каже „ВЗ“ заступниця директора Кам’янець-Подільського музею-заповідника Тетяна Карпова. — Треба зайти в браму, торкнутися рукою каміння і загадати бажання».
По дорозі у знамениту фортецю наша туристична група відвідала Музей мініатюр «Замки України». У затишному дворику, засадженому квітами та деревами, експонують зменшені копії визначних архітектурних пам’яток. Тут є і відомий усім залізничний вокзал в Чернігові, і старі залізничні магістралі, і Хотинська фортеця, в також низка замків — Любарта, Олеський, Підгорецький, Свірзький, Золочівський, Острозький…
Музей просто неба дає можливість ознайомитися відразу з усіма знаковими пам’ятками України, завдяки аудіогіду дізнатися цікаві факти, таємниці та легенди. Одна з вимог музею мініатюр — не торкатися експонатів, штраф за це тисяча гривень. Кожна пам’ятка обгороджена ланцюгом, а біля деяких є мініозеро, де плавають екзотичні рибки. Звідси відкривається панорама на Кам’янець-Подільську фортецю.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/6.jpg)
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/7.jpg)
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/8.jpg)
Фортеця, побудована рукою Бога
Нарешті добралася до перлини міста — старовинної фортеці, яка оточена каньйоном та річкою Смотрич. За Кам‘янець-Подільською фортецею з Середньовіччя закріпилася репутація «побудованої рукою Бога». Має одинадцять веж. У одній з них, за легендами, був ув’язнений відомий повстанський ватажок Устим Кармелюк.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/13.jpg)
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/14.jpg)
Серед найпопулярніших об'єктів комплексу — Боргова яма глибиною вісім метрів, яку жартома називають колекторською конторою XVI століття. Тут поселяли злісних боржників, які довго не могли віддати кредит. Яма була поділена на три яруси: чим більша сума боргу — тим глибше поміщали. Боржників не страчували. Витягали з ями на поверхню, аби завантажити їх по вуха громадськими роботами.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/11.jpg)
Нас зустрічає екскурсовод фортеці Лілія Лірук. Жінка одягнена в сукню часів Середньовіччя. Показує наймолодшу вежу комплексу, яку звели останньою, у 1540 році. «Вежа має п’ять кутів, і вона не кругла, не квадратна, — продовжує розмову Лілія. — Цікавий історичний факт — звели над колодязем завглибшки 40 метрів. Воду з нього набирали незвичним способом, за допомогою дерев’яного „колеса фортуни“. Люди ходили по колесу як хом’яки. Під вагою тіла колесо рухалося і піднімало відро з водою. Пити цю воду не можна було, вона „пахла гниллю“ (під землею комплексу було кладовище та місця для інквізицій. — Авт.). Воду використовували для технічних потреб замку. У разі облоги фортеці спускалися до річки Смотрич, де був колодязь з питною водою».
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/9.jpg)
Туристи кидають у колодязь монети, аби повернутися до фортеці ще раз. Востаннє звідти діставали копійки у 70-х роках. Окрім них, з дна дістали і залишки зброї часів Другої світової війни. Замок містечка не завжди виконував оборонну функцію. У радянські часи тут була в’язниця на 500 полонених, зокрема жінок.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/10.jpg)
Лілія Лірук показує гармати комплексу, датовані XVIII століттям.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/12.jpg)
Вони браковані: одна крива, друга має застрягле всередині ядро. У Кам’янець-Подільській фортеці облаштували музей «На зламі - 24.02 2022». Тут експонують речі з фронту, аби порівняти підготовку «другої армії світу» та ЗСУ. Туристи оглядають бронежилет російського військового, який не має навіть пластин, убоге обмундирування та протерміновані сухпайки… Серед експонатів — червоний прапор, знайдений в одному із сіл сходу України з написом «Украина и россия — дружба навек».
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/17.jpg)
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/16.jpg)
Фортеця — не лише історичні мури, оповиті легендами про смерть та тортури. Тут розташована зона ресторану, де можна замовити гарячі страви, приготовані на грилі та багатті. Гостей пригощають бограчем — 150 гривень за порцію, кулішем — 130 гривень, шашликом — 85 гривень за сто грамів, овочами на грилі - 55 гривень, картоплею з салом — 55 грн.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/15.jpg)
Популярне місце фортеці - зона майстер-класів народних ремесел. За 50 гривень можна власноруч виготовити глечик чи горнятко для кави і навіть спекти хліб. А ще постріляти з лука, виготовити зі шкіри середньовічну грамоту.
Яка середньовічна фортеця без містики? Кажуть, коли вночі завершується остання екскурсія, по бастіону замку ходить панночка в білому одязі. Однак тут немає місця, де б можна загадати заповітне бажання. Бо відвідини фортеці і так можна вважати виконаним бажанням чи не кожного туриста.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/18.jpg)
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/20.jpg)