У Малій Кам’янці збирають перший урожай лохини
Три роки тому громада невеликого села Малої Кам’янки, що поблизу Коломиї, на занедбаній ділянці заклала сучасний лохиновий сад. Зреалізувати проєкт удалося за підтримки програми DOBRE та Агентства Міжнародного Розвитку USAID
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/494673/lokhyna.jpg)
Спільними зусиллями сельчани, організовуючи толоки, розкорчували чагарники, завезли спеціальну ґрунтосуміш, розмітили рядки для саджанців, сформували гребені. Згодом підготували місце під водойму та облаштували систему крапельного зрошення.
За словами директорки КП «Добробут Захід» Уляни Гайдейчук, робота біля лохини непроста. Кущі висаджували строго один навпроти одного. На п’яти гектарах розмістили понад 13 тисяч саджанців чотирьох сортів: Дюк (ранній), Блюкроп (середній), Блюголд (середній), Еліот (пізній).
Староста села Микола Гришук зауважує, що технологічний процес був трудомістким та фінансово затратним. Місцеві жителі, особливо молодь, їздили до фермерів, які вирощують цю культуру, і переймали досвід. Згодом познайомилися з експерткою Анною Луцько, котра допомагає громаді.
Догляд за ягідниками передбачає прополювання, розпушування верхнього шару ґрунту, регулярний полив та своєчасну обрізку.
Зараз на плантації трудяться 11 людей — переважно жінки. Вони вже настільки освоїли справу, що можуть поділитися набутими знаннями та навичками. Тож за досвідом у Малу Кам’янку часто навідуються представники інших населених пунктів.
Та загалом, останнім часом є чимало труднощів, насамперед пов’язаних із війною. Адже багато складів, лабораторій, з якими співпрацювали ентузіасти, опинилися в окупації. Окремі з них розгромлені. Це створило проблеми з постачанням добрив, біопрепаратів. Також складно привозити торф і тирсу, що необхідні для мульчування мідрядь.
Тепер на площі комунального підприємства «Органік Захід» у розпалі збір першого врожаю ягід. Вони якісні, екологічно чисті, тож мають своїх покупців. Господарі продають продукцію як гуртом, так і вроздріб. Прикарпатці навіть хочуть у перспективі вийти на європейський ринок.
Найближчі плани громади — створити у Малій Кам’янці навчально-виробничий центр із вирощування лохини, а також постійно розширювати площі насаджень. Загалом, під цю культуру передбачається відвести 16 га землі.