«По котів-собачок у затопленому Херсоні ми іноді пробиралися по шию у воді з фекаліями…»
Незважаючи на екстремальні умови, «швидка допомога тваринам» у районі надзвичайної ситуації діяла злагоджено
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/493664/domivka-vriatovanykh-tvaryn.jpg)
Справжньою епопеєю з порятунку тварин можна назвати недавню акцію львівських зооволонтерів: відразу після підриву окупантами Каховської ГЕС вони спішно виїхали у район надзвичайної ситуації, щоб допомогти друзям нашим меншим, які через велику воду опинилися на грані смерті. За кілька днів працівники «Домівки Врятованих Тварин» врятували і перевезли до Львова 96 переляканих херсонських котів і 73 собаки. Нині більшість цих гавкунів і нявчиків знайшли у місті Лева нових господарів.
— Дуже багато львів'ян відгукнулися на наш заклик прихистити у себе врятованих і евакуйованих тварин із Херсонщини, — розповів кореспонденту «Високого Замку» лідер «Домівки» Орест Залипський. — Бувало, щодня добрі люди забирали у нас по два десятки котів і собак. Тваринки, особливо — коти, які швидко звикають до нової обстановки, не боялися. Після пережитого вдома стресу потрапити у добрі руки було для них справжнім щастям.
— Наскільки складно доводилося вам на Херсонщині?
— Найтяжчим було те, що всі каналізаційні стоки, різне сміття піднялися на поверхню води, тож дуже тяжко вдавалося пробратися до того чи іншого затопленого будинку. Інколи ми йшли по пояс, по шию у фекаліях. Люди нам розповідали, що їхній домашній улюбленець залишився у помешканні на четвертому поверсі, а виявилося, що два перші поверхи цього будинку у воді. Чималих сил коштувало заплисти у той чи інший під'їзд, знайти вказану квартиру і тварин у ній.
Не всюди вдавалося добратися моторним човном — гребли вручну. Ускладнювало нашу роботу те, що під водою натикалися на гострі металеві предмети, які різали наші гумові човни…
— Який з епізодів вашої рятувальної місії особливо врізався у пам’ять?
— Пригадую маленького собачку, який від холоду, від переляку сидів і трусився на даху затопленої автобусної зупинки. Чекав, щоб його хтось забрав. Дуже радий був бачити нас, коли підпливли до нього. Відразу пішов до рук.
— Кажуть, до порятунку херсонських тварин долучилися і багато добродійників із-за кордону…
— Нам допомагали постійні партнери — представники США, Німеччини, Польщі. У Херсон з нами зголосилася поїхати одна польська волонтерка. Це вона привезла першу партію врятованих тварин до Львова.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/07/%D0%B4%D0%B2%D1%82.jpg)
Ми займалися порятунком лише котів і собак. Коли ж дізнавалися, що десь у біду потрапили інші, великогабаритні тварини, наприклад, козулі - давали про це знати своїм колегам із природоохоронної організації Харкова. І ті виїжджали на місце, забирали тих неборак до себе. Довезти до Львова виснажених тварин було дуже тяжко. Далекої дороги вони могли б не витримати — тому доставляли їх у найближчі зоопритулки.