Замість Одеси поїдемо у Карпати
Керівниця Агенції розвитку туризму України Мар’яна Олеськів розповіла про правила безпеки для тих, хто влітку подорожує Україною
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/492007/slavsko.jpg)
Уже другий рік поспіль через широкомасштабне вторгнення рф закордонних подорожей українців на море чи на екскурсії значно поменшало. Мандрівки ж Україною мають низку обмежень. Сплави, походи, екскурсії маршрутами біля критичної інфраструктури, військових і стратегічних об'єктів — заборонені по всій Україні. Недоступними також є туристичні точки, наближені до кордонів з білоруссю й рф. Обмеження діють і щодо відвідування деяких гірських маршрутів, водойм, лісів у різних областях України, які далеко від лінії фронту. Відпочинок на сході й півдні України зараз небезпечний — через активні бойові дії.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/06/Oleskiv.jpg)
«Збираючись у мандрівку, насамперед дізнайтесь про наявність укриттів на маршруті подорожі, — радить читачам „ВЗ“ директорка державної агенції розвитку туризму України Мар’яна Олеськів. — Варто також упевнитися, що туроператори й екскурсоводи сформували маршрути з урахуванням наявності бомбосховищ. Треба зважати й на те, що на території деяких областей діє комендантська година (як правило, триває з опівночі до 5-ї ранку). Цьогоріч українцям, як і торік, доведеться забути про пляжний відпочинок на березі Чорного й Азовського морів. Узбережжя останнього поки що повністю окуповане, а чорноморське недоступне через мінну небезпеку й загрозу ракетних обстрілів. Відносно безпечними є центральні та західні регіони України. Утім, навіть на цих територіях діють певні обмеження».
Мар’яна Олеськів повідомила, що в Києві та Київській області заборонено відвідувати ліси й зелені зони поза межами житлових масивів. Також заборонений сплав водоймами. Чорнобильська зона теж закрита для туристичних груп. Зате на Київщині працюють всі туристичні локації, які змогли відновитись — заклади розміщення, музеї, садиби тощо. На Полтавщині заборонено відвідувати ліси, дозволено купатись, але без плавзасобів. У Волинській, Житомирській, Рівненській областях заборонено відвідувати туристичні об'єкти, розташовані менш ніж за 20 км від кордону України з білоруссю й районами, що були тимчасово окуповані (на Чернігівщині й Житомирщині).
На Дніпровщині, каже чиновниця, заборонені будь-які активності туристів на водоймах. Також заборонено відвідувати ліси. Музейні заклади проводять переважно віртуальні екскурсії. На Черкащині можна відпочивати біля водойм, але тільки тих, які визначила ОВА. Офіційно у Черкасах працюють п’ять пляжів — три комунальні й два приватні. А от відвідування лісів категорично заборонено.
На Львівщині можна ходити до лісу, але заборонено в'їжджати в нього транспортом. Заборонені екскурсії, походи, сплави маршрутами біля критичної інфраструктури, військових і стратегічних об'єктів. Туристичні об'єкти відкриті, але купатися та засмагати дозволено тільки на тих пляжах, що перевірені й рекомендовані ДСНС.
На Закарпатті можна ходити в ліси, але деякі маршрути для відвідування закриті. Зокрема, йдеться про частину Ужанського національного парку та Карпатського біосферного заповідника, які межують з кордонами інших держав. Закриті для відвідувачів гора Піп Іван та водоспад Ялинський, розташовані на території Трибушанського природоохоронного науково-дослідного відділення. На території курорту Буковель, що на Івано-Франківщині, заборонено кататися на джипах, квадроциклах, баґґі й мотоциклах.
— Чи можна назвати найбезпечнішим місцем для відпочинку в Україні Карпати, зокрема Сколівщину, Славсько?
— В Україні зараз немає повністю безпечних місць. Можемо говорити про відносно безпечні регіони. Безперечно, вони у центрі й на заході країни, зокрема в Карпатах. Подорожуючи цими територіями, варто дотримуватися правил безпеки і чітко виконувати вказівки військових, ОВА, ДСНС та поліції. Плануючи відпочинок, варто зайти на сайти місцевих органів самоврядування і поцікавитися, які локації відкриті для відвідувачів, а які закриті.
— Яка ситуація з пляжами Одеси?
— Безумовно, українці їздитимуть улітку до цього прекрасного міста. Але розраховувати на те, що можна буде купатися в морі, не варто. Пляжі залишаються закритими. На жаль, південь України не є безпечним. Морське узбережжя й пляжі заміновано, тому я би радила одеситам і гостям міста користуватися басейнами й закритими водоймами.
Загалом, категорично не рекомендую усім, хто зараз перебуває в Одесі та інших населених пунктах, розташованих на узбережжі Чорного моря, підходити до води! Техногенна катастрофа, пов’язана з підривом Каховської ГЕС, докотилися до Чорноморського узбережжя. У воді плавають частини будинків, предмети побуту домогосподарств, боєприпаси, міни, нечистоти, каналізаційні стоки та сміття. А ще, ймовірно, токсичні відходи, які могли десятиліттями накопичуватись на дні Каховського водосховища, а також продукти розпаду загиблих тварин…
— Чи безпечно відпочивати у Шацьку, що на Волині?
— На території Волинської області діють певні заборони щодо сплавів на водоймах під мостами й відвідування лісів біля білоруського кордону. Наразі заклади розміщення на озері Світязь працюють і готові приймати відпочивальників.