Чотирилапі «безхатьки», господарями яких стали воїни
Save Pets of Ukraine — Всеукраїнська ініціатива з комплексної допомоги чотирилапим під час війни — разом із ТзОВ «Кормотех» видали унікальну книгу «Рятуючи чотирилапих (та людей) в Україні»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/487716/sobaka-bishchuk.jpg)
У ній — десятки історій про братів наших менших та їхніх опікунів, які допомогли цим тваринам вижити в жахливих умовах війни. А також про те, як вдячні за порятунок Тузики, Мурчики своєю присутністю стають розрадою для наших воїнів, волонтерів, слугують їм підтримкою у гарячих точках, знімають стреси, у короткі миті між боями створюють нашим захисникам домашню атмосферу. Іншими словами, це видання — про Людяність. Книгу розповсюджують з благодійною метою. Її можна придбати за будь-який донат від 200 грн. Виручені кошти підуть на підтримку притулків для собак і котів.
Один з авторів цієї книги — колишній тележурналіст зі Львова, а нині військовослужбовець 103-ї окремої бригади Сил тероборони ЗСУ Віктор Біщук. Разом із замітками про наших доблесних воїнів у його блокноті збереглося чимало історій про покинутих напризволяще тварин у розбомблених містах-селах і про їхніх нових господарів у військовій формі із шевронами ЗСУ, про нові домівки тварин безпосередньо «на нулі». Ці оповіді не можна читати спокійно. Глибоко проймається трагічними історіями тварин на війні і сам автор.
«Дуже часто ми бачили породистих, дорогих і колись доглянутих собак, яких господарі навіть не спустили з ланцюгів або не випустили з кліток перед тим як виїхати, — згадує Віктор Біщук. — Тварини були доведені до такого відчаю і ступеня голоду, що коли їх випускали, вони від нас, абсолютно чужих людей, не відходили, бігли за солдатами, ночували перед хатами чи бліндажами. І таке враження, що найбільше прагнули навіть не їжі, а перебування поряд з людиною. Як гарантії того, що поруч усе гаразд, усе нормально…
Усі собаки і коти, що жили у населених пунктах, куди заїхали ЗСУ, можна вважати, витягнули в долі золоту монету. Я бачив, як військові їздили за 50 км у районний центр, щоб за свої гроші купити чотирилапим підопічним шампунь від бліх або собачий чи котячий корм. Підібравши їх маленькими, дорослі дядьки у «пікселі» бавлять і доглядають їх як власних дітей, яких залишили десь на іншому боці країни. Беруть із собою під час передислокації.
Сплять із ними у спальниках, на руках перевозять в машині і годинами заспокоюють під час обстрілів…".
І ще одне спостереження від нашого колеги-журналіста Віктора Біщука: «В одному зі звільнених сіл почув від однієї жительки: „В тому і вся різниця, що орки, коли заходять, то їдять собак, а ви — годуєте їх“. Додам — і не тільки годуємо. Скільки псів і котів було переправлено на Львівщину з Донеччини, Харківщини і Луганщини — навіть не порахувати. Таке собі велике собачо-котяче переселення…»
Донати для отримання анонсованої книги можна надсилати за посиланням, яке розміщено на сторінках Save Pets of Ukraine в Інтернеті або у соцмережах. А щоб переконатися, що отримаєте прекрасне поповнення у свою домашню бібліотеку, прочитайте кілька історій від Віктора Біщука…
Собаки «на нулі»: про хвостів, що живуть із ЗСУ
Віктор БІЩУК
Приїздили на позицію одного з батальйонів нашої бригади. Ще не встигали відчинитись двері машини, як нас із гавканням зустрічав невеликий собака. Пірат, видається, жив і діяв згідно з простим правилом: бачиш чужих двоногих — гавкаєш щосили! Його не міг заспокоїти навіть господар з підрозділу, який заїхав на позиції і знайшов його.
Тож Пірат тільки те й робив, що бігав і гавкав. Бігав, гавкав… до перших гучних вибухів. Тільки-но десь не дуже далеко почало прилітати, собаку ніби підмінили. Він одразу кинувся до найближчого солдата, забився під стільчик і з кожним прильотом, як дитина, тулився до ніг. Ніби щоб відчувати, що поруч є дорослий, який захистить. І ще він тремтів від страху, як людина. Взагалі, всі тварини тут демонструють цей рефлекс, безумовний і надійний: тільки-но чути гучний і різкий звук — навіть якщо це просто зачиняються дверцята авто, — вони відразу, пригинаючись, біжать в укриття…
Хаймарс Васильович, або просто Марсик. Собака, в якого від народження все склалося. Ще цуценям його забрали наші хлопці, які базувались по сусідству. До речі, так само, як і його братів — Байрактара (куди ж без нього) і Джавеліна, або Джавіка. Як кажуть господарі, назвали Хаймарсом, бо коли він народився, ці РСЗВ почали з’являтись у нашому районі перебування. Звісно, загальний улюбленець і шкодник.
Рей — собака, якого військова з позивним Ракета підібрала на Сумщині. А потім разом із її підрозділом він рухався з півночі на схід України. Лікарі казали, що у Рея слабке серце. Ракета у прифронтовому місті витратила купу часу і грошей, щоб знайти ветеринара і вилікувати собаку. А зараз вона з ним як з дитиною: вигулює, купає, заспокоює під час обстрілів. Через хворе серце собаці не можна хвилюватися. Після останнього обстрілу він кілька днів нічого не їв, схуд. Щоразу, коли поруч щось гупає, Ракета бере його на руки і відчуває, як швидко-швидко б'ється його серце і як він тремтить!
Якось, коли прощалися з Ракетою, почули десь далеко виходи трьох «сімок» (напевно, найгучніша зброя ЗСУ). Рей, не роздумуючи, стрибнув у машину, намагаючись якось втулитись між розгрузками і броніками. Ракета довго його переконувала, що все гаразд, що це наші, немає чого боятися, бо от вона ж нікуди не ховається. Врешті пес недовірливо висунув морду та виліз із машини…
Ще у нас є Граф — великий і гордий собака, мабуть, бельгійська вівчарка. Господарі залишили його в одному із сіл, які були під загрозою окупації. Наші хлопці знайшли його прив’язаним, коли він вже не мав сили навіть гавкати. Вигодували, вилікували. Тепер ходить із ними в наряди, на пости. І зовсім не втратив свого гордовитого й аристократичного вигляду.