«Якщо актор має музичний слух, зможе швидко оволодіти діалектом»
У всеукраїнський прокат виходить фільм «Памфір»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/486772/film.jpg)
23 березня на широкі екрани виходить фільм українського режисера Дмитра Сухолиткого-Собчука «Памфір». Напередодні у Львові відбувся допрем'єрний показ картини, в якому взяли участь і сам режисер, і головні герої - уся Памфірівська родина — тато, мама і їхній син Назар.
Попри те, що всеукраїнський прокат ще попереду, «Памфір» уже показали на кількох міжнародних кінофестивалях — торік у Канні, а на Каїрському міжнародному кінофестивалі картина отримала Гран-прі. Ще один найвищий приз «Памфір» «заробив» на кінофестивалі «Молодість.
У стрічці йдеться про Леоніда на прізвисько Памфір. Чоловік повертається на зимові свята із заробітків у рідне село поруч з румунським кордоном — на Буковину. Сім'я вмовляє Леоніда більше нікуди не їздити. А син Назар, намагаючись завадити виїзду батька, знищує його документи та підпалює сільський Дім молитви. Щоб компенсувати збитки, Леонідові довелося згадати минуле, коли йому у цьому регіоні не було рівних у контрабанді.
Перш ніж взятися за написання сценарію, Дмитро Сухолиткий-Собчук довго вивчав тему контрабанди у прикордонних селах, спілкувався з людьми і записав не одну історію, яка пізніше лягла у сюжет стрічки. «Дитинство моє минуло у селі Стецівці, що на Снятинщині, — розповів Дмитро Сухолиткий-Собчук. — Там і зрозумів, що саме такі малі громади утримують у собі важливі культурні коди. Хотілося розповісти у фільмі історію про щось локальне, але що відгукнеться у різних куточках світу. Зараз відкриваємо Україну для світу по-новому. Якщо говорити про акторський склад, важливим було мовне питання, і щоб актори знали середовище. Тут було питання добору професіоналів, які готові співпрацювати, мають музичний слух, бо тоді зможуть швидко оволоділи діалектом».
Сюжет «крутиться» навколо костюмованого свята Маланки, яке помпезно щороку проводять на Буковині, і про яке вже розповідають як про другий карнавал у Ріо-де-Жанейро.
Не переповідатиму далі сюжету, скажу лише одне: історія родини Памфірів тримає у напрузі до останнього кадру.
У фільмі немає награності і фальшу. Навіть той хлопчик — Станіслав Потяк, який зіграв роль сина господарів Назара, і який ніколи навіть і не мріяв, що колись стане актором, поводиться у кадрі як професіонал. На зустрічі 16-річний Станіслав розповів, що його мама займається ліжникарством у Яворові. У село часто приїжджають знімати сюжети про ліжники. А одного разу приїхала знімальна група — шукали підлітків для зйомок фільму. Мама Станіслава розповіла, що має 14-річного сина, то, може, він би підійшов? Записали три відео — одне сумне, інше — веселе і ще одне, у якому хлопець розповідав про себе. «Минуло трохи часу, — каже Станіслав, я вже й забув про це, аж раптом мамі зателефонувала кастинг-директор фільму і сказала, що я пройшов проби. Так я опинився на знімальному майданчику».
Станіславу-Назарові не треба було особливо шліфувати буковинський акцент у вимові, бо живе серед носіїв мови. А от виконавиці головної ролі мами Олени — Соломії Кириловій — довелося пожити у буковинських селах і навчитися правильно робити наголос на кожному слові. «Ми з Олександром Яцентюком — моїм чоловіком Льонею Памфіром — навіть між собою поза кадром намагалися спілкуватися діалектом, яким розмовляють у цих селах. У фільмі представлені наші традиції, те, що ми бережемо і передаємо з покоління у покоління. „Памфір“ вийшов у гострому часі, і нас більше не плутають з пострадянщиною».
— А я до зйомок готувався півтора року, — розповів на зустрічі Олександр Яцентюк. — Довелося додати у вазі. Що таке заробітки, знаю не з розповідей, сам колись їздив по закордонах…