Передплата 2024 «Добра кухня»

Корова народила трійню

«Винуватцем» може бути батько-бичок, завдяки якому раніше на світ з’явилося кілька двійнят

А це 73-річний британський фермер Джо Коллінгборн і його дочка Кері. На їхньому хазяйстві телята-трійнята народжувалися двічі. Фото news.agro-center.com.ua
А це 73-річний британський фермер Джо Коллінгборн і його дочка Кері. На їхньому хазяйстві телята-трійнята народжувалися двічі. Фото news.agro-center.com.ua

Пані Галина, працівниця сільської бібліотеки, неабияк була стурбована тим, що її домашня годувальниця перед родами поводиться вкрай неспокійно. Не стає на ноги, тяжко дихає, мукає. Вже навіть хотіли піднімати її у хліві з допомогою «лебідки». Причина стала відома невдовзі: корова привела на світ відразу трьох телят! Пан Дмитро, 70-річний сільський ветеринар, який опікувався породіллю, зізнався: такого за свою багатолітню практику не пригадує. Хоча науковці кажуть, що трійня у корів народжується раз на 100 тисяч випадків.

Автор цих рядків кільканадцять років тому писав про схожі аномальні випадки у селі Яблунівці колишнього Перемишлянського району на Львівщині і у Нараєві на Тернопільщині. Там корови народжували близнят. Літня господиня з Яблунівки хвалилася нам, що таким «вправним» виявився місцевий бичок — завдяки йому кожних два роки у її стайні було подвійне поповнення.

У другому випадку йшлося про зовсім унікальну ситуацію: корова навіть взимку жила під навісом надворі. Господиня каже, що загартованість допомогла її Зірці при пологах. До речі, новонароджені малюки теж жили просто неба, спали на снігу…

Із трійнею дещо схожа історія. Бичок Юрко, який запліднював корову, має за собою славу «багатодітного батька». Власник цього самця Ярослав розповідав кореспонденту «Високого Замку», що його рогатий улюбленець уже шість разів допомагав коровам народити двійню. А одна із них народжувала двох телят двічі.

На жаль, сьогодні пані Галина не має вже ні своєї «рекордистки», ні її потомства (тому й сфотографувати їх нам не вдалося). Надто тяжко далися худобині пологи, її підкосив параліч, тож змушені були попрощатися з коровою. А заодно з її телятками — бо вигодувати їх, поставити на ноги у нинішніх умовах доволі складно…

Коментар для «ВЗ»

Володимир Білик, випускник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. Ґжицького

Очевидно, йдеться про спадковість. Випадки, коли корова народжує одночасно більше одного телятка, трапляються. Причому більше це стається при природному заплідненні, ніж при штучному. «Багатоплідність» дуже виснажує тварину, тому щоб вона своє потомство виносила і успішно народила, їй потрібна посилена годівля, вітаміни. При стійловому утриманні коровам потрібен також моціон — прогулянки на свіжому повітрі. Рухова активність позитивно впливає на самопочуття тварин.

Колись практикували «холодний» метод вирощування ВРХ: вже на другий день після народження телят поміщали у клітки на морозі — і вони загартовувалися, були здоровими.

Схожі новини