«Ми з Іваном як два дерева, що переплелися кронами і стали одним цілим»
Справжнє кохання — це коли у скрутний час є віра, підтримка і безмежна любов
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/484334/podruzhzhia-2.jpg)
Ще рік тому родина Катерини та Івана Молдунів з Херсона жила звичайним життям. Навчалися у вишах, покохали одне одного, і 17 років тому одружилися. У подружжя народилося дві донечки — Марія та Анастасія. Торік інженер Іван Молдун вирішив своїм дівчаткам показати зимові Карпати, і у лютому повіз родину у Славське покататися на лижах. Купили квитки на потяг на зворотну дорогу. 25 лютого повинні були — щасливі і оздоровлені - повернутися у свій рідний Херсон. Але 24 лютого почалася повномасштабна війна росії з Україною.
Потяг відмінили. Родина Молдунів залишилася у Славську. Через кілька днів Іван пішов у селищну раду записуватися у Тероборону. Але спочатку мав евакуювати у безпечне місце дітей і дружину. Зі Славська Іванові дівчата поїхали до німецького Гамбурга. А він залишився чекати, поки його мобілізують…
— Через травму я не служив у війську, — каже Іван. — Але розумів, що маю захищати рідну землю. У Тероборону мене не взяли. Потім прийшла повістка, але у військкоматі вручили нову — на іншу дату. І так тривало кілька разів, аж поки не потрапив на військову підготовку у Житомирську область. Звідти — у 79-ту десантно-штурмову бригаду, яка боронила країну у районі Курахового й Мар'їнки. Потім отримав поранення у ноги, і от тепер, після кількох операцій, — тривале лікування.
41-річний Іван Молдун — небагатослівний. Зрештою, саме так його охарактеризувала відома волонтерка Наталія Арестова з Львівського військового шпиталю. «Іванові ампутували обидві ноги. Якби ви бачили, як Івана доглядає дружина, — розповіла журналістці „ВЗ“ пані Наталя. — Вона, як пташка, в'ється біля нього…».
Іван з Катериною познайомилися у Херсоні, коли були студентами.
— Дівчина з мого села винаймала квартиру, — розповідає Іван. — Ми з хлопцями зайшли у гості, а там були незнайомі дівчата. Катя мені відразу сподобалася. Ці її зелені очі можуть звести з розуму (сміється. — Г. Я.). На День студента випадково знову зустрілися у кафе, танцювали, вперше поцілувалися, і відтоді почали зустрічатися. Одружилися, коли Каті виповнилося 20, мені на той час було 24 роки. Катя дуже справедлива, надійна. Ми усі ці роки прожили у злагоді, любові, хоча, бувало, і сварилися. Але, мабуть, так буває у всіх сім'ях. Однак лише тепер розумію, що ті дрібні сварки — це таке смішне порівняно з тим, що може з людиною трапитися у житті. Катя — неймовірна…
— Коли почалося повномасштабне вторгнення, друзі й родичі телефоном казали, що нам дуже пощастило, що ми не у Херсоні, — до розмови долучилася Катерина. — Війна починалася з нашого міста. Коли йшли танки, усі були страшенно налякані, виїжджати було небезпечно, як, зрештою, і залишатися. Мені радили, поки я у Львівській області, евакуюватися з дітьми за кордон. Дали контакти, але я не могла наважитися на цей крок, бо навіть уявити не могла, як поїду без чоловіка.
Відколи одружилися, завжди були разом. Діти прив’язані до тата. Іноді жартую, що для наших дітей тато був чимось середнім між Богом і людиною. Тому уявити дітей зі мною, але без батька, було неможливо. Та коли чоловік сказав, що йде воювати і йому буде спокійніше, коли буде впевнений, що з нами все гаразд і ми — у безпеці, у мене вибору не було. Наші з Іваном батьки залишилися у Херсоні.
Чи передчувала Катерина, що станеться трагедія? Звісно, бо любляче серце б'ється частіше, коли хоче подати якийсь знак.
— Мені було дуже важко виїжджати з дітьми, — зітхає Катя. — Коли у Львові сідали в евакуаційний автобус, що віз нас до Гамбурга, водію довелося на 5 хвилин затримати відправлення. Наші з Іваном діти кілька разів виходили з автобуса, щоб обійняти і поцілувати тата. Почуття тривоги мене переслідувало постійно. Зараз боюся перечитувати повідомлення у месенджері. Я йому багато писала, бо знала, що він їх прочитає якщо не у ту ж мить, то за день-два — обов’язково. Напередодні поранення, 2 листопада, нам вдалося поспілкуватися телефоном. Іван наполегливо намагався мені додзвонитися, бо ж зв’язок постійно обривався. Казав, щоб я не хвилювалася, бо зв’язку може не бути навіть 4−5 діб. І в жодному разі не переживати, бо, як тільки буде можливість, він дасть про себе знати.
Тієї ночі я не могла спати. Якщо й засинала на кілька хвилин, то сни були пророчі - я когось уві сні шукала. Розуміла, що шукаю свого коханого, але не можу знайти. Відганяла від себе найстрашніші думки, сама себе переконувала, що все буде добре, бо ж лише ввечері з Іваном розмовляли… Це вже потім довідалася, що на світанку Івана було поранено.
Не могла Катерина чекати 4−5 діб, як просив Іван. Руки тремтіли від хвилювання. Взяла до рук телефон і написала лише кілька слів: «Привіт! Як ти? Напиши, будь ласка, що трапилося вночі, бо мені дуже тривожно».
Це було перше повідомлення, яке Іван не прочитав. Катя написала побратимам свого чоловіка, просила надіслати бодай якусь вісточку.
Їх розділяли тисячі кілометрів, і від цього ставало ще тяжче.
Катя здогадувалася, що трапилася біда. Але вірила, що Іван живий.
На курсах з вивчення німецької мови познайомилася з жінками, у яких на фронті і син, і чоловік. «Як ви живете з усім цим? Інформації практично нема», — запитувала. «Живемо від повідомлення до повідомлення», — казали вони. Але Каті здавалося, що життя від повідомлення до повідомлення — нереальне. Це швидше імітація, а не життя.
Коли довідалася, що Іван після поранення у тяжкому стані, розуміла, що має бути поруч. Лише через два дні хлопці відповіли: «Катю, ваш чоловік живий. Але…», — хлопці не мали мужності сказати — що саме трапилося, але серце їй підказало, що поранення дуже складне.
Катя почала готуватися до виїзду. До дітей приїхала Іванова мама. Потім довідалася, що через поранення Іванові ампутували одну ногу нижче коліна. Але це її не злякало — головне, що її Іван живий! Його довезли до шпиталю, а значить, його врятують. І головне, що вона його нарешті знайшла.
— Чоловікові відразу ампутували обидві ноги?
— Коли я його знайшла у Лікарні імені Мечникова у Дніпрі, дізналася, що це була травматична ампутація однієї кінцівки нижче коліна. Бо ця кінцівка залишилася на полі бою. Знала, що була велика втрата крові, тож сподівалася, що найстрашніше уже трапилося. А коли зв’язалася з одним із лікарів лікарні Мечникова, почула, що у мого чоловіка немає двох ніг. Для мене це був шок. Не могла зрозуміти — як так? Але лікар сказав, що і це ще не все. Рани дуже важкі. Він сам не може утримувати тиск і досі на препаратах.
— Ви тоді мали можливість з ним бодай перекинутися двома словами?
— Так. Нам дозволили. Я його майже не розуміла, бо у нього, мабуть, були підключені трубки. Але, думаю, для нього було важливо те, що сказала я: «Я тебе знайшла. Ти мені снився. Я тебе постійно гукала. А ще просила дітей, щоб спілкувалися з тобою, ніби ти зараз тут, поруч з нами. Просила, щоб кликали тебе». А коли повідомила, що роблю все для того, аби приїхати, Іван відповів: «Мабуть, краще не треба». Але я його не слухала. Знала, що маємо разом боротися. І я поїхала.
— Іван, мабуть, боявся, як ви сприймете те, що йому ампутували обидві ноги?
— Так, я боявся, що Катя мене побачить у такому стані. Боявся не за себе, а за неї, — втручається у розмову Іван.
— Боялися, що Катя може вас покинути?
— Ні! У цьому не сумнівався. Впевнений у своїй дружині. Знав, що цього не трапиться. Просто боявся, що їй буде боляче за мене.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/02/%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B6%D1%8F.jpg)
— Коли я знайшла Івана і почула від лікаря, що у мого чоловіка нема однієї ноги нижче коліна, іншої - вище, двічі на день телефонувала лікарю і запитувала, як він. Запитала, чи мене впустять до нього? Сказали, що на 10 хвилин. Але для мене — дружини, яка не бачила чоловіка так довго, навіть ті обіцяні 10 хвилин стали ковтком свіжого повітря. За півдня я вирішила усі питання з виїздом. А коли прийшла відпрошуватися з мовних курсів, моя вчителька-німкеня сказала так: «Ти маєш пам’ятати одне: людина — це не ноги. Людина — це те, що тут». І показала на голову і серце". Однак не можу зрозуміти одного лікаря, якому я телефоном ставила багато запитань, і який цинічно заявив: «Я вас прєкрасно понімаю. Остаться в такоє врємя с мужем-інвалідом на руках…». У перший момент не розуміла — а про кого він взагалі каже? Не могла до себе застосувати цю фразу. Хто з інвалідом на руках? Я досі не сприймаю цього. Є людина, яка залишилася тією самою людиною. А те, що у нього немає ніг — не основне. Він є. Він живий. А все решту ми подолаємо!
— Боялися, як сприйме свою ситуацію Іван?
— Боялася. Не знала, чи зможу з ним говорити про все, як і раніше. Переживала, що ця ситуація завдасть йому психологічної травми. Боялася, коли я переступлю поріг лікарні, він відвернеться до стіни і не захоче зі мною говорити. Боялася, щоб він не став новою людиною, яку я можу не впізнати. І це мене лякало більше, ніж усе інше.
— Катю, ви у шлюбі з Іваном 17 років. Зараз ваші почуття ще більше зміцніли?
— Коли йдемо до когось на весілля, завжди бажаю молодятам, щоб з кожним роком вони проростали одне в одного. Коли два молоді дерева переплітаються кронами і листям одне з одним, не зрозуміло, де чий листочок і де чия гілочка. Щоб стали одним цілим. Знаєте, до війни у мене не було закордонного паспорта. Ми з Іваном мріяли, коли діти підростуть, будемо подорожувати Європою разом з дітьми. А коли я потрапила у Гамбург, мені було нецікаво пізнавати щось нове без нього. Коли ми з дітьми гуляли містом, мене нічого не приваблювало і не тішило. Постійно думала про те, аби Всевишній дав мені таку можливість, щоб ми з чоловіком разом могли гуляти цим красивим містом. Бо я цей світ сприймаю половинкою себе і половинкою його, свого чоловіка.
— Напередодні Дня закоханих у Івана чергова операція. Скільки їх було загалом?
— Уже збилася з рахунку. Мабуть, півтора десятка уже було.
— Четвертий місяць доглядаєте чоловіка, переїжджаєте з одного госпіталю в інший…
— Моя Катя — мій ангел-хранитель, — замість Каті відповідає Іван. — Без неї я би не пережив того жахіття. Це вона вселяє у мене віру у світле завтра і надію. І вірю, що після реабілітації зможу зайнятися спортом незламних.
— Я повинна постійно бути поруч, — каже Катя. — Хоча іноді моєї фізичної присутності не потрібно. Але по-іншому я вже не зможу. Там, де Іван, там маю бути і я…