Передплата 2024 «Добра кухня»

Печі, які дають багато тепла

Кілька сотень різновидів груб, печей, барбекю, камінів, тандерів вимурував за два десятиліття житель с. Грузького Конотопського району Андрій Ткаченко

Оригінальні каміни Андрія Ткаченка зігрівають оселі. Фото з архіву Андрія Ткаченка
Оригінальні каміни Андрія Ткаченка зігрівають оселі. Фото з архіву Андрія Ткаченка

Поспілкуватись із ним навіть у ці зимові дні доволі складно — через велику зайнятість.

— Не встигаю виконати одне замовлення, як уже надходить друге, — каже чоловік.

Воно й не дивно, адже війна внесла певні коректи­ви у життя людей. Через постійні проблеми з електро­постачанням зросла потреба в домашніх вогнищах. Тож праця пічника тепер особливо актуальна.

Андрій Іванович родом із Одещини. У Сумській об­ласті опинився наприкінці 90-х років, коли там про­ходив військовий вишкіл і зустрів майбутню дружину Олену.

— Важкі то були часи, — розповідає ґазда. — Ні робо­ти, ні грошей, а в сім'ї - мала дитина.

Тоді пан Андрій згадав про батьківське ремесло — пічникарство. З дитинства він любив спостерігати за татовою роботою, згодом був його помічником. А в 17 років сам вимурував першу у житті грубку…

Тож, відновивши призабуті навички, збудував піч у власній хаті на Кролевеччині. Коли це побачили дру­зі та рідні, то почали запрошувати до себе — одному полагодити, іншому звести топку. Невдовзі географія майстра розширилася по всій області, Україні та на­віть за межами держави.

Якраз перед початком війни Андрій Ткаченко по­вернувся з Литви, де завдяки його працьовитим ру­кам постав не один сучасний камін.

Чоловік створює вогнища різних модифікацій. Сьогодні в сільській місцевості затребувані традиційні печі, а містяни здебільшого замов­ляють універсальну грубку — щоб водночас гарно опалювала кімнати, служила духовкою, кухнею. І, звісно, аби дров мало використовувала й довго тепло тримала. За бажання власника будинку майстер обли­цьовує печі каменем, плиткою.

— Взагалі-то, успіх у роботі - це своєрідний тандем замовник-вико­навець. Приміром, господар розпо­відає своє бачення; вислуховую та розмірковую. Часом, бува, пропо­ную кращий варіант — економніший і надійніший. Адже піч зводиться на довгі десятиліття, — веде далі умі­лець.

На виконання замовлення витра­чається до тижня часу.

— Тут не може бути поспіху, — го­ворить майстер. — Щось десь не так вирахував і поклав — будуть пробле­ми (мокрітиме комин, димітиме чи навіть створюватиметься небезпе­ка для життя людей).

Герой нашої розповіді найбіль­ше полюбляє мурувати лежанки, де прямі ходи, й котрі тримають тепло майже дві доби. А найцікавіші - ка­міни. Спорудження одного забирає близько місяця, бо треба розраху­вати, щоб вписався в інтер'єр, дов­го слугував.

У планах Андрія Івановича — по­ставити в Україні камін-піч із кол­бою, власне таку, як доводилось класти в Прибалтиці.

— Це надзвичайно цікава, інже­нерна, скрупульозна, точна й за­хоплююча робота, — зауважує енту­зіаст.

Працює він не лише заради за­робітку. Подобається створювати комфорт та затишок в оселях.

Світлана Малиношевська

Схожі новини