«Більшу частину заробітку віддаємо на фронт»
Подружжя підприємців-волонтерів із Херсона варить у місті Лева каву по-турецьки
“У парку, біля «Південного» ринку (на розі вул. Виговського і Кульчицької) переселенець з Херсона продає суперову каву! Веселий хлопець, який говорить чудовою українською мовою, варить каву в саморобній «кухні», – прочитала я у соцмережах. – Будете на локації – не полінуйтеся завітати до нього. Своїх треба підтримувати! Кава – у паперовій тарі, все екологічно. Мій «рекомендасьйон». Я вирішила відвідати “локацію”. Поспілкувалася з подружжям з Херсона, Дмитром і Оленою, і скуштувала кави з … бадьяном.
Дізнаюся, що саморобна «кухня» – це “кавотяг”, який Дмитро зробив власноруч. Задля цього переобладнав велосипед у кав’ярню на колесах. Каву готує по-турецьки – у джезві на піску. Унизу є пічечка, куди підкидає дрова. Кавовий аромат розноситься вулицею…
Я за фахом інженер-педагог, – розповів Дмитро. – Коли ще був студентом, захопився туризмом. Вів для дітей гуртки з альпінізму, скелелазіння (Дмитро і у Скнилівському парку облаштував для дітей лазанки. – Авт.). Потім організовував походи у кримські гори та печери. Після анексії Криму побудував у Херсоні скеледром заввишки з п’ятиповерховий будинок. Сумно було без гір! Маю у Херсоні два мотузкові парки. Туризмом не припиняв займатися. Організовував походи у гори, дитячі табори, сплави Дніпром…
Здається, про туризм Дмитро може розповідати годинами…
– Виїжджати з Херсона з дітьми ми з дружиною вирішили у перший день війни, – веде далі Дмитро. – Поїхали у чому стояли. Ще деякі речі дорогою схопили… Збиралися дуже швидко, бо могли гепнути Антонівський міст, і тоді все! Ми в окупації... Переїхали через міст, а за три години почалися бої. Кілька днів Херсон тримався, а потім його «взяли» орки…
– Ваші мотузкові парки у Херсоні цілі?
– Наразі окупанти їх не чіпали. Приїжджали-дивилися. Вони їх не зацікавили.
– Відіб’ють українські військові Херсон?
– Уже відбивають! Ми все робимо для перемоги. Більшу частину заробітку віддаємо на фронт. У Львові працюємо разом з кумом, він айтішник. Допомогу надсилаємо пацанам, яких знаємо особисто. Не так давно відправили на фронт бус, а також тепловізор, який коштує 120 тисяч грн. Їм постійно потрібні бронежилети, маскувальні сітки. Багато військової амуніції знаходимо на … OLX. Можливо, це шахраї, які торгують «гуманітаркою». На Краківському ринку є лотки, які торгують військовим одягом. Я запитував поліцейських, що робити у таких випадках? Відповіді наразі не отримав.
Поки розмовляємо, Дмитро заварюємо мені каву з… бадьяном. Кава міцна, а приправа робить її смак екзотичним, трішки гіркуватим. Облюбували львів’яни також каву з кардамоном – за однойменною назвою відомого серіалу. Але є клієнти, які купують «чисту» каву, без спецій.
– Каву на піску почали варити багато тисяч років тому, – каже Дмитро. – У джезві вона заварюється повільніше.
– Які ваші враження від Львова?
– Удома мені більше подобається! – відповідає мій співрозмовник, не задумуючись. – Чи сумую за морем? Ні! Радше за річкою…
Поспілкувалась я також з дружиною Дмитра, Оленою. Вона – уродженка Львова, тут живе її мама. А познайомилася Олена з майбутнім чоловіком у Карпатах, де той організовував туристичні тури. А вона приїхала з подругою на відпочинок.
– У Херсоні у нас теж була така пічечка, у якій я протягом кількох років варила каву. Дмитро більше займався туризмом, – каже Олена. – Останніми роками Херсон значно «виріс», усе більше ставав схожим на європейське місто. Чи шкодую, що поїхала зі Львова? Звісно, важко було покидати дім, рідних, друзів, але кохання – то така штука... Тепер можу точно сказати – у мене два доми!
– У Львові багато кав’ярень, велика конкуренція. У чому секрет вашого успіху?
– Робимо каву з душею! А ще багато хто приходить до нас не так випити кави, як просто поговорити. Діма знає багато легенд, історичних фактів про Херсонщину. А я вмію слухати (усміхається. – Авт.). Іноді чоловік жартує, що пісок, у якому готує каву, привіз із … Олешківської пустелі. А насправді – пісок львівський.
– Ваш “кавотяг” може мандрувати містом?
– Так, він мобільний. Ми були на фермерському ярмарку, на площі Ринок. У мене, щоправда, не виходить на ньому їхати. Чоловік їхав, казав, усе класно. Але якщо бруківка і трамвайні колії – важкувато крутити педалі!
– Багато п’єте кави за день?
– Я п’ю одне горнятко зранку. І бажано, щоб усі спали. Тоді отримую задоволення! Маю 10 хвилин для себе. Люблю чорну каву, без спецій. Дмитро п’є багато кави – 3-5 горняток на день. У Львові я встаю рано, бо готую ще домашній лимонад (малина, смородина, м’ята, базилік, лимон). Печу мафіни з шоколадом. У Херсоні могла довше поспати. Тоді чоловік заварював каву і приносив у ліжко. Я – щаслива жінка (усміхається. – Авт.).