«Прибирання у готелях, робота в будинках для стареньких, пакування на складах...»
Як дають собі раду українські біженці у Данїї?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/466246/f-daniy.jpg)
Жителі Данії передали вимушеним переселенцям, які живуть у Львові, сто вживаних велосипедів. Таку акцію зініціював данський урбаніст і журналіст Мікаель Колвілл-Андерсен. Має намір зібрати для потреб українських переселенців дві тисячі роверів і два мільйони данських крон, необхідних для доставки двоколісного транспорту в Україну, а також долучити до цієї ініціативи інші європейські міста. Про це повідомили у Львівській мерії.
Тим часом Данія приймає у себе біженців з України. Аліна – родом з Волині, живе у Данії багато років. Коли почалася війна, долучилася до волонтерства. А також прихистила у себе родину з Одещини. Вікторія з дітьми чотири місяці жила в Аліни вдома. Зараз уже орендували окрему квартиру. Розпитую Аліну – як Данія допомагає українцям? Які настрої у наших людей, що знайшли притулок у Данії?
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/f_daniy5.jpg)
– Є українці, які одразу вирішили, що залишаться у Вайле, – каже Аліна. – Процес адаптації у них відбувається швидше. Інші планують повернутися в Україну, але хочуть тут попрацювати. З перших днів активно шукають житло та роботу, вчать данську мову. А є категорія українців, які, не шукаючи роботи, очікують моменту, щоб повернутися додому.
Данія прийняла закон про особливий статус для українських тимчасово переміщених осіб, який дає їм багато привілеїв. Процедура оформлення документів займає кілька місяців. Іншим громадянам, наприклад, з Близького Сходу, процес отримання документів та дозволу на проживання/роботу може займати декілька років. Статус дає право українцям жити в країні, повноцінно працювати, діти можуть безкоштовно ходити у школу, садочок. Українці мають право на безкоштовне медичне обслуговування (для дітей – безкоштовний дантист). Курси з вивчення данської мови також безкоштовні.
Окрім того, надають житло, але потрібно, звичайно, платити за нього. Якщо житло чи географічне розміщення житла не підходить і людина відмовляється від запропонованого, то у майбутньому має шукати сама. Якщо українка сама знайшла житло, то держава оплачує проживання за перший місяць та дає безвідсотковий кредит на 5 років. Вартість оренди різна, середня ціна – 5 тисяч 300 крон за місяць (23 тисячі грн). Допомога становить на місяць (після сплати податків) приблизно 7 тисяч крон (28 тисяч грн). Держава допомагає з облаштуванням житла: нові ліжка, постіль, посуд – все новеньке з IKEA. Дають безкоштовно навіть порохотяг. Можна подати документи на додаткову соцдопомогу щодо оплати житла. Розмір допомоги залежить від орендної плати за квартиру, місячного доходу та кількості неповнолітніх дітей, які живуть разом з мамою. Виплачують соціальну допомогу з безробіття – щомісяця. Соціальна допомога надається усім, але людина зобов’язується шукати роботу.
– Роботу в Данії знайти можна, – веде далі Аліна. – Державні заклади організовують зустрічі представників компаній та переселенців з України, аби знайти людей на ті чи інші вакансії. У більшості випадків пропонують роботу у сфері сервісу – прибирання у готелях, на кухнях тощо. Є робота у соціальних будинках для людей похилого віку або пакування на складах. Багато українок уже працюють. Наприклад, на фабриці, де виготовляють запчастини до електроприладів, жінки-переселенки заробляють приблизно 12 тисяч крон на місяць (48 тисяч грн). Це чистий дохід після сплати місячного податку із зарплати – 37%. Загалом, оплата залежить від кількості годин на тиждень. Вимога – мінімальна англійська, щоб зрозуміти завдання, яке тобі дають.
Аліна розповідає, у перший місяць війни тема України не сходила в Данії з екранів телевізорів. Зараз про війну в Україні у данських ЗМІ все ще говорять, але уже менше. У Данії розпочинається період відпусток, і місцеві живуть своїм життям.
Розповіла мені свою історію також Вікторія з Одещини.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/f_daniu3.jpg)
– Я нікуди не хотіла їхати. Мене за кордон випхали мої родичі, – каже Вікторія. – З мого села, що на Одещині, дівчата їхали у Польщу. І я поїхала з ними. У Польщу ми приїхали 9 березня. Ми їхали у купе, 14 осіб. Дворічна дитина постійно на руках. Рюкзак на спині, валіза, і ще восьмирічна дитина, яку я постійно боялася загубити у дорозі... У той час було стільки українців, що важко було знайти місце для ночівлі. Я почала панікувати. Реально не знала, що робити... У шкільному спортзалі поселили близько 700 осіб. Більше місць не було. Тоді нас повезли в іншу школу, там ми переночували. А потім поїхали у село біля Гданська, три дні жили на... пожежній станції. Тоді до мене зателефонувала моя родичка, яка живе в Данії, і сказала, що забере нас до себе. Організувала транспорт, який приїхав по нас.
У родичів у Вайле жили чотири місяці, вони допомогли оформити усі документи, на це пішло багато часу. Старалися мене розрадити… Зараз ми з дітьми переїхали в окрему квартиру. Дівчата, які зі мною виїжджали до Польщі, поїхали у Нідерланди, бо не знайшли у Польщі вільного житла. Мій старший син одразу пішов до данської школи. З ним проблем не було. У школі є група продовженого дня. Комуна все оплачує. А ось молодший син у садочку плаче, бо не розуміє данської мови… З дітьми не бавиться. Я з ним у садочку пів дня. Коли йду, вихователі з ним спілкуються. Син їх теж не розуміє, але якось дають із ним раду (усміхається. – Авт.). А зараз ще й період відпусток. У садочку залишилась одна вихователька. Сказала, що не зможе багато часу приділити моїй дитині. Підемо у садок у серпні. Наразі не маю змоги піти на роботу... Чекаємо, коли закінчиться війна, щоб повернутися додому.
Загалом, покинути все й поїхати до країни, мови якої не знаєш, дуже важко. Данською знаю чотири слова – «так», «ні, «привіт» і «до побачення». Розмовляю англійською, але недосконало. Англійську данці знають, тож у магазині, наприклад, можемо порозумітися. З цим проблем немає.