Від сімейної ферми – до крафтової сироварні
У селі Городківці Дрогобицького району упродовж шести років успішно діє сімейна молочна ферма «ЧароДійка». Поступово вона переросла у крафтову сироварню
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/465672/syry.jpg)
Пані Іванна Кемпа разом із чоловіком Миколою тривалий час перебувала на заробітках в Італії. Там вподобала місцеві сири. Тож, повернувшись додому, вирішила виготовляти такі ж. Тим паче, що вона народилася в селі й мала досвід догляду за коровами (котрих утримували батьки).
Поштовхом до започаткування власної справи стало знайомство зі спеціалістами Львівської аграрної дорадчої служби на презентації канадського проєкту «Розвиток молочного бізнесу в Україні». Згодом подружжя відвідало сім’ю Оксани й Ореста Мажаків, які успішно займаються виробництвом молока. Їхній приклад додав упевненості в подальшому виборі.
Потім були зустрічі з тренерами Львівської аграрної служби та спеціалістами КО «Рівноправність», вагома підтримка місцевого молочного кооперативу «Єдність-Л», відкриття ферми за сприяння проєкту, будівництво приміщень.
Спочатку Кемпи виготовляли кисломолочні продукти та м’які сири, вершки, масло. З часом в асортименті з’явилися сулугуні, моцарела, халумі, сирні кульки, адигейський, шевр, валок тощо. Зараз ще додались витримані сири і з пліснявою.
Ентузіасти постійно перебувають у пошуку нових видів продукції, застосовують різноманітні екодобавки – базилік, розмарин, альпійські й провансальські трави, в’ялені томати.
На своїй фермі молода сім’я утримує 25 голів ВРХ. Усе вироблене (близько 30 видів сирів) дуже смакує жителям Дрогобича, Борислава, Стрия і Львова, а також курортних Трускавця та Східниці. Бо продукція не містить стабілізаторів чи хімічних барвників. Господарі використовують лише якісну сировину, натуральні спеції і добавки, італійські закваски.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/syrovarnia.jpg)
Перспективні сельчани захоплені роботою, бажанням опановувати нові види сирів. Трохи незвично від назв – хамулі, шевр, рікота, маскарпоне, азіаго з чорнилом каракатиці, качотта, колбі, мармуровий, сир із лавандою та ін. Відтак споживачі мають можливість оцінити широку палітру європейських сирів. У доковідний і довоєнний час, коли були модними гастрономічні тури, продукція Миколи й Іванки приваблювала на Дрогобиччину значну кількість туристів. Сімейна ферма стала візитівкою та гордістю громади. Сюди часто навідувалися гості. Натхнені успіхом родини Кемпів, інші молоді люди теж узялися започаткувати власний бізнес.
Якість продуктів забезпечують високими вимогами до одержаного в господарстві молока. Аби втримати конкуренцію із закордонними виробниками, потрібно працювати лише на відмінно.
Нещодавно в господарстві подружжя відбувся демонстраційний семінар для власників сімейних ферм та лікарів ветеринарної медицини. Його провели спеціалісти Львівської аграрної дорадчої служби в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному і молочному секторах України».
Дбайлива родина не зупиняється на досягнутому, а хоче розвиватися далі, розширювати масштаби виробництва.