Переселенцям віддала спальню і вітальню, а сама спить у... ванній
А ще ночами ця пенсіонерка ліпить вареники для воїнів
Трапляються випадкові зустрічі, які запам’ятовуються на все життя і учасників яких хочеться обняти як рідних. Так було і у мене...
Автобусна зупинка у симпатичному галицькому містечку, де кожен кожного знає. Тому групку людей з немісцевою говіркою, які юрмляться поблизу, означуєш як біженців. Утомлені, мовчазні, з наплічниками та великими цератовими сумками у руках, де найпотрібніші, зібрані нашвидкуруч пожитки. Якась безнадія світиться в очах. Та її всіма силами намагається розігнати жвава пенсіонерка, котра снує поміж приїжджими. Тисне усім руки, немовби хоче їх зігріти, і примовляє: “Не переживайте, дорогенькі! Усе буде гаразд! У біді ми вас не залишимо...”
На запрошення власника придорожнього кафе біженці пішли обідати. А я відкликав “на два слова” старшу пані, яка щойно підбадьорювала переселенців.
Жінці 75 років. У молодші літа завідувала трикотажним ательє. Давно вже не ходить у начальниках, але організаторський хист відчувається досі. Щойно до міста наплинули біженці, шістьох харків’ян пані Леся запросила до себе додому. Віддала їм спальню і вітальню. А сама ходить спати у... стару пластикову ванну. Вистеляє її периною, під голову кладе дві подушки і вкривається ковдрою. Жартома каже: “Як би я не крутилася вночі, ніколи зі свого “ліжка” не впаду...”
Удосвіта господиня звільняє своє ложе – щоб її гості могли помитися, попрати. А потім усім цим великим колективом беруться за приготування їжі. За командою пані Лесі, одні чистять картоплю, інші нарізають соломкою буряк, моркву, розмішують тісто, готують макарони по-флотськи – і вже незабаром у помешканні чути борщові та інші аромати. Чути домом, який через війну ці харків’яни втратили...
Хвалю пані Лесю за її непосидючість, за вміння давати раду у складних ситуаціях, а вона пригадує час, коли була керівником:
– Траплялося, наші дівчата відлучаться з роботи привітати подругу з днем народження. А потім звертаються до мене: “Лесю Миколаївно, ми трохи затрималися на забаві, але не переживайте – план виконаємо. Дайте нам ключ, ми попрацюємо вночі”. Приходжу вранці – завдання виконано. З людьми треба обходитися по-людськи...
У ці тривожні для всіх нас ночі працює і сама Леся Миколаївна. Пече хліб, печиво для воїнів. Варить вареники, готує їм вінегрет.
Запитую, де бере продукти.
– У магазині все є, іду туди і купую. А борошна цілий мішок вдома маю.
А ще кожного дня пані Леся ходить провідувати хвору свою братову та її чоловіка (він – лежачий, недавно пережив інсульт). Не можуть самі обійтися. Приносить їм їсти, прибирає, розраджує.
Пані Леся, як може, захищає свою країну у тилу. А її рідні роблять це у гарячих точках.
– У мене внучка у Харкові весь час перебуває під кулями. Сини моєї невістки – військові льотчики. Вояками є також мій зять і внук. Я змушена всім їм допомагати. Ось побачила на зупинці чужих людей – і добрим словом їх підтримала…
Читайте також: «Дядя Вітя» віддав війську кабана – щоб наблизити перемогу»