Щодня ходить по снігу босоніж
60-річний Роман Андрусяк перетворив здоровий спосіб життя на улюблене хобі
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/451628/opolonka.jpg)
Львівському ріелтору, кандидату хімічних наук Роману Андрусяку 60 років, але почувається молодим і бадьорим. “Почуваюся коли на 30, а коли на 40 років”, – впевнено відповів журналістці “ВЗ”. Пан Роман справді не виглядає на свій вік. А все тому, що уже 17 років активно займається моржуванням. Узимку щоранку босоніж ходить у парках десять хвилин, занурюється в ополонку, постить... Роман Андрусяк також затятий йог: щодня у його спортивному меню семихвилинна стійка на голові.
Рецептами хорошого настрою та довголіття Роман ділиться на своїй сторінці у Фейсбуці, надихає на здоровий спосіб життя інших. “Купайтеся цілий рік! Гартуйте тіло! Гартуйте дух! Гартуйте імунітет! Одне з моїх улюблених місць на Львівщині – цілюще джерело у селі Новосілці (більш відоме як Раковець). Вода тут цілорічно 4 градуси. Бадьорий настрій гарантований!” – підписав свою світлину у соцмережах адепт здорового способу життя. Журналістка “ВЗ” розпитала Романа Андрусяка про “фішки” моржування, як до цього правильно підготуватися та які ще плани виношує щодо оздоровлення організму.
– Пане Романе, пригадуєте, з чого все починалося?
– Одного разу на львівській вулиці Саксаганського випадково зустрів старшого чоловіка, який у холодний день бігав у шортах, майці, на руках – рукавиці... Також цей дідуля бігав у Парку культури і відпочинку імені Богдана Хмельницького. Познайомився з ним, запросив до себе на чай в офіс. Чоловік розповів мені секрети свого гарного самопочуття. Потім мене спитав: “А ви готові до ополонки?”. Тоді доволі невпевнено відповів йому, що так. Бо любив плавати в басейні, вдома практикував контрастний душ. Чоловік мені сказав: “Приходьте завтра на стадіон, буду вчити вас моржувати”.
У призначений день зустрівся з ним і отримав перше завдання – пробігти три кола навколо стадіону. Пробіг десь два-три кілометри і занурився у холодну воду. Після цього зрозумів, що мені це “зайшло”. З того часу у мене покращилося все. З’явилося більше енергії, краще почав почуватися, мав гарний настрій. Тоді почав практикувати моржування двічі-тричі на тиждень.
Зараз стараюся моржувати за можливості. Нещодавно відвідав Карпати і заодно скупався у гірському озері. Щодня вранці босоніж ходжу по снігу. Спершу виходжу босоніж на відкритий балкон, а потім намотую кола в парку.
– Як на вас реагують перехожі?
– Деякі львів’яни реагують доволі дивно... Йдуть повз і усміхаються. Але то таке, нехай собі. Я за десять хвилин ходьби по снігу покращую своє здоров’я. Не було такого, щоб хтось прямим текстом сказав, що я ненормальний. Багато перехожих підходили до мене і запитували “фішки”, чи варто і собі практикувати цей стиль життя. Запитують, як до цього дійти, з чого починати.
Під час моєї пробіжки босоніж деякі перехожі, навпаки, можуть щиро усміхнутися на знак підтримки. Десять людей я таки затягнув у свої лави. Це люди, які регулярно купаються у холодній воді та харчуються здоровою їжею. Мої рекомендації допомогли одному другу вилікувати псоріаз. Чоловік практикував оздоровче голодування.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/02/Roman.jpg)
– Як психологічно наважитися на моржування? Припускаю, що в цій справі без наставника не обійтися.
– Як і у голодуванні, так і в моржуванні обов’язково потрібно мати грамотного наставника. Принаймні його поради потрібні на перших етапах, бо у новачка може виникнути багато питань.
Моя порада – не перегнути палицю, щоб не наробити біди. Цьогоріч стежив за купанням людей на Йордан. Автобус привіз людей на озеро, усі роздягнулися, стали у чергу... Дівчата перед зануренням аж тремтять від холоду, так, що зуб на зуб не попадає... Це неправильно! Ніхто їм не пояснює, як правильно занурюватися в ополонку. А спершу треба зробити легку розминку чи побігати. Я ніколи не занурюся у холодну воду, доки не пробіжу двадцять хвилин. Маю відчути, що спітнів, а тоді йду у воду.
Недавно приїхав у Раковець, побігав у лісі двадцять хвилин. Лише після цього заліз босоніж у воду. До слова, вода мені видалася літньої температури.
– У 2013 році ви голодували 19 днів, а згодом збільшили “дозу”. Що ще практикуєте зараз у вашому спортивному меню?
– Суворо обмежую себе в їжі, повністю виключив солодощі, вироби з борошна... Часто практикую триденні голодування. А перед Великоднем традиційно голодую два тижні. Живу на воді, іноді можу з’їсти ложечку меду.
Зараз взяв собі за правило – три дні поспіль впродовж місяця присвячую розвантаженню, голодую.
Під час голодування не відчуваю дратівливості чи знесилення. Настрій, навпаки, дуже хороший.
Іноді можу собі дозволити келих хорошого вина, трішки коньяку або віскі. Алкоголь вживаю лише у хорошій компанії. Я не є категоричним противником алкоголю. Вважаю, що випити до вечері келих доброго вина чи 50 грамів коньяку – цілком нормально.
- У тренді оздоровчі тури, де можна “почистити” думки, медитувати, щоб кардинально перезавантажити своє життя. Чи плануєте відвідати далекі острови, аби відкрити для себе цю популярну нішу?
- Є чимало туристичних місць з метою оздоровлення душі і тіла - на Гоа (штат на південному заході Індії), в Таїланді... Мені це дуже подобається. Та я планую стартувати із спеціалізованих оздоровчих турів на Закарпатті. А потім планую підкорити вершини-”п’ятитисячники”. Це моя давня мрія. Бо Говерла для мене уже відкрита. Підкорення “п’ятитисячників” планую почати з гори Арарату, що у Туреччині.
Також хочу відвідати знамениту Лікійську стежку у Туреччині та шлях Святого Якова, що в Іспанії. Такі тури справді перевантажують організм. Коли кілька тижнів йдеш такими стежками, то багато чого переосмислюєш. Тут і фізичні навантаження, і витримка, і гартування, і спілкування з Богом, і очищення душі...
Читайте також: Ангелінка моржує від народження!