Село з одним лише селянином...
У свої сімдесят з гаком Михайло Чавурський розганяє самоту роботою
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/448077/cherwone-1.jpg)
Його найперші і найчастіші нині “співрозмовники” – кінь Каштан, пес Бобко, корова, два десятки курочок, п’ятеро котів і бджоли у вуликах. Чотири роки тому неподалік жила сусідська сім’я із п’ятьма діточками, але через скруту виїхала, і пан Михайло залишився сам-самісінький на все село. Називається воно Червоним. Проте суцільна пустка і руїни, в які перетворилися наповнені колись людським гамором 75 подвір’їв, змушують іменувати його радше Чорним...
Так склалися життєві обставини, що свою старість колишній водій пересувної механізованої колони у Бережанах Михайло Чавурський зустрічає на самоті. Хтось, можливо, від депресії опустив би руки, “сів би на стакан”, але тільки не він. Будні цього чоловіка з ранку до вечора заповнені роботою. Вона і тримає його.
72-річний Михайло Корнилович самотужки обробляє до гектара поля. Сіє пшеницю для своїх несучок, овес – для трудяги коня. Заготовляє сіно для рогатої годувальниці. Для себе вирощує картоплю, кукурудзу, капусту, іншу городину. Дров заготував більш як на три зими наперед. Вода – на подвір’ї. У Червоному з довколишніх джерел вона струмує так сильно, що аж рве труби.
Продукти у пана Михайла переважно свої, натуральні. Купувати доводиться хіба що хліб-олію, побутовий дріб’язок. Їх привозять йому з найближчого села Мечищева водії вантажівок, які курсують у кар’єр за піском. Або ж робить це староста Василь Сидорович, який час від часу навідує червоненську територію і завбачливо вступає до єдиного її жителя з повним пакетом.
На кухні цей господар порається не гірше за жінок – готує смачні борщі, супи, бараболю, тушковану капусту. Коли влітку до нього приїхали комбайнери молотити зерно, пригостив їх апетитним обідом. А замість хліба подав власноруч спечені на блятах паляниці – механізаторам вони нагадали далеке дитинство...
Повчитися у цього ґазди треба і дбайливого догляду за худобою. І кінь, і корова у нього випещені, аж вилискують. Спочатку обійде їх, а вже потім сам сідає за стіл. Серед літа пан Михайло засаджує кукурудзою нову ділянку – щоб коли спека висушить навколишні трави, міг накосити Каштанові соковитої зелені. А корова його – хоч на виставку відправляй! Заготівельники, які по сусідніх селах скуповують для м’ясокомбінатів ВРХ (трапляються їм і худі екземпляри), кажуть до лінькуватих власників: вашу ялівчину відправити б до Чавурського – так відгодує, що за тиждень не впізнаєте її.
А от з ким найбільша морока на хазяйстві – це кури. Полюють на них яструби-розбійники і лисиці, яких довкола розвелося повно. Із 26 курчат, яких виплекав навесні пан Михайло, дорослою птицею стали лише п’ятеро...
Попри самотність, єдиний житель села Червоного випромінює позитив. Завдяки телевізору “у курсі” всіх світових і українських подій. Коли захоче живого спілкування, чимчикує у кар’єр перекинутися словом з шоферами. Під час розмови завжди усміхнений. Не має злоби ні на що і ні на кого.
Червоне трохи нагадує карпатську глибинку. Фахівці кажуть, завдяки вдалому природному розташуванню у цьому селі найчистіше повітря в області. За два з половиною кілометри звідси – найвища вершина Тернопільщини, гора Попелиха. Сучасну людину така екзотика і досконала екологія мали би приваблювати. Але люди сюди не квапляться, без них село заростає бур’янами.
– Думаю, у Червоного можуть бути перспективи, воно могло би відродитися, – розповідає кореспондентові “Високого Замку” староста села Мечищева (Саранчуківська ОТГ) Василь Сидорович, колишній архітектор. – Новим поселенцям ми готові надати площі для будівництва. Спадкоємці колишніх жителів не проти продати старі хати і земельні ділянки за “смішну” ціну – ледь не за тисячу доларів. Якось приїжджали п’ятеро молодих людей: малювали захмарні плани, хотіли спорудити тут свої житла з озерцями і саунами. Але як швидко загорілися, так швидко остигли. Приїхали і поїхали...
Нині із “чужаків” у це село навідуються хіба що “чорні археологи” зі своїми металодетекторами. Шукають міфічні скарби – людські долі їх не цікавлять. Тож Михайло Чавурський залишається лише одним жителем Червоного, своєрідним його символом, охоронцем пам’яті про нього.
Читайте також: У Бережанах почали відновлювати ратушу